Zavřít

19. 3. 2020 14:42

O čem sním, když náhodou nemůžu naplno sportovat

Nejsem typický případ těchto dní. Jelikož mé srdce prodělalo celkem velkou operaci, jsem ve skupině ohroženějších. Nemám vycházet ven, ani si jít na chvilku zaklusat, na kolo vůbec, procházku také raději ne. Ideálně být tedy doma a nějak se zabavit. Nabízím vám pohled oknem do světa osamoceného vlka v domě za Prahou. 

Přiznám se, první dny jsem se nemohl odtrhnout od ČT24 a hltal všechny informace. Myslím, že jsem trhl osobní rekord v oddalování odchodu na toaletu. Vzpomněl jsem si na to, jak jsme v 90. letech úplně stejně seděli u bedny, sledovali válku v Zálivu a byli naprosto konsternovaní tím, co se děje. Tam to ale bylo daleko, tohle je proklatě blízko, skoro hmatatelně. Sleduji chaos státu, snahu zachránit, co se dá. Každé vyjádření popírá to předtím. 

Sedím a těkám myšlenkami jak na ultrarychlém tenisu posilněný speedem a postupně si uvědomuji, že svět zachrání jen sami lidé, což dokazují svým zapojením v šití roušek a lepením díry v kocábce zvané stát. Nikdy jsem ale nezapochyboval nad tím, že to zvládneme a důvěra v normální lidi u mě převažuje. 

Když mi teda zrovna nejede ČT24 nebo Český rozhlas, tak kromě práce se snažím dělat co nejvíce různých věcí. Najednou je tu prostor zvednout pokaždé činku, když jdu kolem ní a udělat několik opakování. Nebo vzít hadr a utřít prach na rozličných místech (ano, i za reprákama, za knihama nebo na učebnici italštiny či Bibli). 

 class=
Vitamíny jsou základ, A to nejen v těchto dnech.

Když jste zavření celý den doma, tak je pohyb naprosto zásadní. Je dobrý pro hlavu, tělo, pro vás. Najednou je tady prostor na oblíbené protahování, posilování vlastním tělem (jo zapojte se do našich KLIKŮ), na odkrytí rotopedu a jiných moderních cvičebních pomůcek. Fantazii se meze nekladou a je na vás, jak tu kupu času využijete, ale fakt se hýbejte, pro vaše plíce a svaly je to důležité (to mi včera říkal kamarád lékař z Motola). A já dodám, vystrčte tělo na sluníčko (pokud můžete) a dobře jezte. Vybírejte si kvalitní a dobré potraviny, vařte si, zkoušejte nové chutě a nezapomínejte na zeleninu a ovoce. Zjistil jsem, že v domácím vězení jím i o dost menší porce než obvykle. 

Uplynulo pár dní a ve středu už jsem novinky z koronosvěta v tak husté formě do sebe soukat nedokázal. Tělo udržuji, teď musím zaměstnat i hlavu. Moje ruce dychtivě sahají do knihovny (inspirace je na konci článku) a loví kousky, které čekají, až budu starý a bude na ně čas. No a hle, ono to přichází o tolik let dřív. Koukám na filmy, seriály, které jsem už dlouho neviděl, nebo jsem měl v plánu je „až jednou“ shlédnout. Jo a volám známým, kamarádům. Hovory jsou většinou delší než půl hodiny, což je nevídané. Smějeme se, podporujeme, sdělujeme si své strachy, povídáme si o dětech i o tom, jací jsme idioti, že jsme tolik let nezašli na pivo.

To, co se nyní děje, je přísné, je to jako ve snu a mně se v hlavě vybaví jeden moudrý citát z komunistického období našich životů: „Na co jsou nám hmotné statky, když není čím utřít zadky.“ A vy si za „když“ dosaďte to svoje. Držte se.

Běhání a jiné sporty venku – když už musíte

Pro vaši inspiraci

Moje informace:

Moje knihy: 

Moje filmy:

Moje hudba:

Můj Playstation:

Stránky www.rungo.cz jsou v rekonstrukci, ale účelu dobře poslouží. Omluvte proto, prosím, dočasný stav, web spouštíme 1. dubna 2020.

Související

Zavřít