Vzpomínáte na populární Rungo výzvy z minulosti? Společně jsme se motivovali ke kažodennímu cvičení a zlepšovali si tak morálku a fyzičku. Nyní nastal čas výzvy oživit a společně završit rok 2024 v duchu fitness.
Od poslední série Rungo výzev se pár věcí změnilo. Například já jsem přivedla na svět dalšího potomka, což jen posílilo mou motivaci vrátit se k pravidelnému pohybu. Ať je vaše motivace jakákoliv, nebo se ji teprve chystáte objevit, pojďte do toho s námi.
Princip Rungo výzvy je jednoduchý – začátkem měsíce si v článku odhalíme cvik, který budeme po celý měsíc dělat. Každý den si cvik ztížíme, případně přidáme opakování, aby to nebyla jednotvárná nuda. První a poslední den v měsíci otestujeme, jaké je naše maximum a zjistíme, jestli nastal nějaký progres (měl by!).
V nadcházejících výzvách se zaměříme na osvědčené cviky a postupně objevíme i nějaké nové. A čím jiným začít než klasikou v podobě kliků?
Kliky patří mezi nejúčinnější cviky, která lze provádět prakticky kdekoli a kdykoli. Jsou ideální pro budování síly horní poloviny těla, zároveň však aktivují střed těla a zlepšují celkovou stabilitu. Listopadová výzva se zaměří na správnou techniku kliků a postupné zvyšování počtu opakování, abychom zajistili efektivitu cvičení.
Jako u všech cviků, také kliky vyžadují správné provedení. Jak na to, nám prozradila fyzioterapeutka Kateřina Honová.
Fyzioterapeutka Kateřina Honová: klik a jeho rizika |
U kliku je zásadní udržet napřímenou páteř během celého provedení a stabilní pozici lopatek, které se pouze pootáčí, ale nejdou směrem k sobe (směrem k páteři – do addukce). Na to je třeba si dávat pozor, protože to přetěžuje ramena a přechod krční a hrudní páteře. Pokud se při kliku prohnete v zádech, tak přetěžujete bederní páteř. Stabilita je tedy prvořadá. Pohled směřuje lehce před ruce, krční páteř je v prodloužení. Kontrolu si zaslouží také pozice chodidel – paty by měly směřovat ke stropu, nevytáčí se do stran. Při cvičení nezadržujte dech, dýchejte pravidelně. Pozice rukou je individuální a uzpůsobuje se dle pozice lopatek. Pro někoho to bude znamenat, že dopředu směřuje druhý prst, u někoho třetí. Klik je vynikající celotělový cvik, je ale náročný na techniku provedení. Pokud jej nezvládnete v plné verzi, doporučuji začít v pozici opření na stůl nebo gauč. Modifikované kliky (na kolenou) spíše nedoporučuji, pracují na jiném vzoru opory, než klik plný. |
Plán výzvy
- Začátek: První den proveďte test a zjistěte, kolik opakování zvládnete technicky správně.
- Zvýšení obtížnosti: Ke zjištěnému počtu přidejte každý den jeden nebo dva kliky.
- Variace: Pokročilí mohou zkusit různé varianty, jako jsou diamantové kliky nebo kliky na jedné ruce. Naopak začátečníci mohou klikovat o stůl.
- Závěr: Poslední den v měsíci udělejte maximální počet kliků a dejte nám vědět, jak jste se zlepšili.
- Zapomeňte na stres, je čas hibernovat jako medvěd
- Sportování při nemoci. Jak se uzdravit rychleji a neztratit kondici?
- Slevy jako hrom! Neodolatelná vánoční nabídka Xiaomi
- Deník robotické cyklistky: průplach, defekty a první dvoustovky
- Univerzální trailovky za „rozumnou“ cenu? Kiprun Evadict MT3 z Decathlonu vás překvapí