Úvod VybaveníBěháníSporttestery TEST: Xiaomi Smart Band 9 Pro – chytrý náramek, který dá na frak i mnohem dražším hodinkám

TEST: Xiaomi Smart Band 9 Pro – chytrý náramek, který dá na frak i mnohem dražším hodinkám

A hodinky s vodotryskem bys nechtěla? Tahle věta provázela moje dětství. Tehdy ale bylo na hodinkách tak maximálně datum, a to mechanické. Zato dneska už se k těm omílaným hodinkám s vodotryskem i blížíme! Cenově dostupné, chytré, lehké a nabité funkcemi. Takový je i Xiaomi Smart Band 9 Pro, který jsme podrobili testování. A to jde jenom o náramek!

Kde jsou ty doby, kdy takový maličkatý náramek uměl tak maximálně měřit čas. Tohle chytré udělátko stojí doslova pár korun, je nabité funkcemi a zvládne ho ovládat i váš rodič v nejlepších letech!

Nastavení hodinek je opravdu jednoduché. Vybalit z krabičky, případně nabít, stáhnout aplikace do telefonu a spárovat. Je hotovo. Pak už si stačí jen hrát s nastaveními, doplněním profilu uživatele, výběrem a přizpůsobením ciferníků. Možností, co si na hodinkách nastavit, jakou nahrát fotku nebo jak ciferník uspořádat, je nepřeberně. 

Design je velmi jednoduchý, hladký, nápadně připomínající třeba známé Apple Watch. Tvrzené sklíčko s chemickou úpravou Gorilla Glass je odolné. Ani mně se ho nepodařilo rozbít nebo poškrábat. Vzhled hodinek se dá do velké míry ovlivnit nejen displejem, ale také řemínkem. Ten vyměníte opravdu na jedno kliknutí a je to neuvěřitelně jednoduché. Náramek má spoustu funkcí, ale jestli mi něco opravdu vyrazilo dech, bylo to tohle. Garmine, styď se. Já jsem nejvíce nosila tzv. alpský tah, ale ani kožený řemínek nevypadal nijak lacině a klasický silikonový zase působil nejvíce univerzálně – do kanceláře i fitka.

Díky výměnným řemínkům můžete mít každý den nový módní doplněk. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo
Díky výměnným řemínkům můžete mít každý den nový módní doplněk. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo

Na rozdíl od ostatních variant Xiaomi hodinek tyhle nemají boční tlačítko, které by bylo někdy jednodušší pro lepší ovladatelnost hodinek. Velice bych ocenila, kdyby se běžecká aktivita dala takovým bočním tlačítkem zastavit nebo znovu spustit. 

Displej je příjemně kontrastní a ani na sluníčku nebyl problém na něm přečíst údaje. Co mě trochu rozčilovalo, bylo zmíněné výlučně dotykové ovládání. Při aktivitě to prostě nebylo úplně příjemné, ani jednoduché se občas trefit. V klidu mi to ale problém nedělalo a věřím, že i starší generace by náramek dokázala ovládat. 

Náramek umí veškerá oznámení z telefonu, chybí jen NFC čip – pak by telefon mohl v klidu zůstat v batohu a nebylo by třeba ho vytahovat. Displej se poměrně rychle sám vypínal, ale je možné nastavit také funkci Always-on, díky které displej nezhasíná a svítí trvale. Baterka samozřejmě trpí, ale pokud potřebujete vidět na displej neustále, vyplatí se to.

Z kanceláře rovnou do fitka. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo
Z kanceláře rovnou do fitka. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo

Uživatelská příjemnost a nepřeberné množství funkcí

Překvapilo mě i flow hodinek. Žádné záseky, žádné zamrznutí nebo zpoždění. Šlapaly dokonale, opravdu jako…hodinky. Jsou také neskutečně příjemné na dotek, oblé hrany i materiál hodinek na ruce nevadí, ba naopak. Jsou lehoučké a neměla jsem potřebu je neustále sundávat z ruky, jak je mým dobrým zvykem.

Celé menu je rozumně rozložené, žádnou funkci jsem nemusela hledat dlouho. Prostředí je jednoduché, přehledné, funkční. To samé platí o aplikaci. Najdete v ní všechny své aktivity, kroky, spálené kalorie, dokonce vám řekne, jaké jídlo jste si spálením kalorií zasloužili. K téhle funkci mám trochu ambivalentní vztah, ale dejme tomu. Alespoň je to zábavné.

Co všechno ještě náramek umí? Změří vám tepovou frekvenci, saturaci krve kyslíkem, míru stresu i délku a kvalitu spánku. Pro měření sportovních výkonů si můžete na fitness náramku Xiaomi vybrat z více než 150 sportovních režimů. Samozřejmostí jsou notifikace, ovládání hudby na telefonu, počasí, budík… Když budete mít náladu vše dovést k dokonalosti, přizpůsobíte si i zkratky, widgety, vše propojíte. Upřímně, neřešit hodinky pro složitější sporty, nevím, co bych u takového chytrého náramku mohla ještě chtít navíc.

Displej si můžete přizpůsobit k vaší maximální spokojenosti. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo
Displej si můžete přizpůsobit k vaší maximální spokojenosti. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo

Zkouška ohněm aneb vydrží sportovní zátěž?

S náramkem se dá údajně bez obav i plavat, ale to jsem zrovna nezkoušela. Sprchu, mytí nádobí i déšť ale přežil naprosto bez úhony. Největší zatěžkávací zkouška byla v gymu, kde jsem tahala železo, ručkovala, párkrát samozřejmě hodinkami vzala o stěnu, beton i činky. Přežily a trénink i tepovou frekvenci změřily přesně tak jako Garmin.

Horší to bylo jen s během. Samozřejmě, malé zkreslení tam je v rámci pozdějšího či dřívějšího vypnutí/zapnutí dvou hodinek na ruce. Přesto ukázal Xiaomi náramek patrnější rozdíl ve vzdálenosti i tepu, viz obrázky.

Ale co mě při samotném běhu nejvíc dráždilo, byla nutnost vždy najít to správné tlačítko k pozastavení aktivity, třeba na přechodu. Znamená to hodinky probudit zvednutím ruky, přejít na druhou obrazovku a podržet tlačítko. Trochu nepraktické. Pro běžného uživatele, který se jde rád proběhnout a nepotřebuje dokonalou přesnost na metr i vteřinu, je to však rozdíl i nedostatek zanedbatelný.

Poměrně zajímavou funkcí je strečink, který vám dokonce ukáže obrázky, co máte dělat, a dá vám čas na jejich provedení. Tohle by mě mohlo i motivovat se po běhu trochu protáhnout!

Baterie mi vydržela přes 14 dní, a to i s chytrými oznámeními a sportovním provozem. To je za mě velice slušná výdrž u fitness náramku s takovou cenovkou! 

Pro koho je náramek vhodný?

Pro všechny, kteří nepotřebují či nechtějí utrácet za drahé sportovní hodinky nebo předražené Apple Watch. Chcete dostávat notifikace z mobilu, mít rychlý přehled na zápěstí, změřit základní tělesné funkce (tep, saturace, kalorie…) a zajít si obyčejně zacvičit nebo zaběhat? Pak budete naprosto spokojeni. Nebála bych se tenhle chytrý náramek pořídit ani dětem jako první hodinky, protože jednak zvládnou ovládání a jednak vás díky nízké ceně nebude tolik mrzet, až ho ztratí. Suma sumárum, za mě velice dobrý poměr cena/výkon!

Xiaomi Smart Band 9 Pro v bodech

  • odolnost: 5 ATM
  • displej: AMOLED (336×480 px), 1,74”
  • kapacita baterie: 350 mAh, výdrž až 21 dní
  • GPS, GLONASS
  • hmotnost: 24,5 g
  • rozměry: 4,3×3,2×1,1 cm
  • cena: 1 849 Kč

Čím vás potěší:

  • rychlé dobíjení a slušná výdrž baterie
  • dobrá čitelnost displeje
  • velice jednoduchá výměna řemínku
  • lehké a pohodlné na ruce
  • snadné párování s mobilem
  • přehledná aplikace
  • velké množství variant designu displeje a jeho přizpůsobení
  • cena do 2 tis. Kč

Co pokulhává:

  • chybí fyzické tlačítko z boku
  • méně přesné měření GPS a tepu na zápěstí
  • nemá NFC (platby hodinkami)
  • vyžaduje stáhnutí aplikace do telefonu

Přečtěte si také:

Okomentovat


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

0 FacebookEmail