Úvod Zdraví BMI je přežitek! Jestli jste ve formě, zjistíte úplně jinak

BMI je přežitek! Jestli jste ve formě, zjistíte úplně jinak

Body Mass Index (BMI) je jedním z nejpoužívanějších metrik pro posouzení zdraví a tělesné kondice. Jeho výpovědní hodnota ale umí být dost zavádějící. Proč? A jak jinak si ověřit, jestli jsme dostatečně fit?

Proč Body Mass Index nefunguje? 

Výpočet založený na poměru hmotnosti (v kilogramech) a výšky (v metrech na druhou) nabízí snadný způsob, jak zhodnotit, zda je naše váha v normě. Jeho jednoduchost a přímočarost je ale zároveň jeho největší slabinou. Naprosto totiž ignoruje další důležité faktory.

Koncept Body Mass Indexu například nezohledňuje rozdíly mezi svalovou hmotou a tukem. Vrcholový sportovec s hromadou svalů tak podle BMI spadá do pásma obezity, zatímco jedinec s postavou typu „skinny fat“ může být označený jako zdravý, přestože má poměrně vysoký podíl tuku.

Vzorec také nepočítá s odlišnostmi na základě pohlaví (u žen může hrát roli třeba větší poprsí) a opomíjí, že se naše tělo mění s věkem.

Nejvíce kritiky pak BMI schytává za to, že neřeší rozložení tukové tkáně v různých částech těla (tuk uložený v oblasti břicha je mnohem rizikovější) ani metabolické zdraví – nereflektuje hladinu cukru, triglyceridů a cholesterolu v krvi. O naší celkové kondici tak vlastně neříká téměř nic.

BRI je nové BMI

Na BMI už se přestávají spoléhat i lékaři a výživáři. Pro posouzení kondice napříč populací ale nějaké metriky potřebujeme, a proto se objevují nové indexy, které by mohly tento zastaralý vzorec nahradit.

Jako nejnadějnější nástupce se zatím jeví Body Roudness Index (BRI). Vychází z poměru obvodu pasu k bokům (Waist-to-Hip Ratio), což je ukazatel, který podle Světové zdravotnické organizace (WHO) efektivně hodnotí riziko srdečně-cévních onemocnění.

Body Roudness Index tedy vypovídá o tom, jak kulatý je střed těla člověka v poměru k jeho výšce. Na základě výzkumů pak odborníci stanovili stupnici od 1 do 16. Čím vyšší číslo nám vyjde, tím kulatější střed těla a s ním i vyšší riziko úmrtí máme. Známkou štíhlosti je podle této klasifikace výsledek menší než 3.

A jak se BRI počítá? Vzoreček je trochu složitější než u BMI, takže raději zkuste nějakou online kalkulačku – třeba na Wikipedii.

Jak jinak zjistit, jestli jste v kondici?

Kromě nového indexu existuje i řada dalších ukazatelů, které strčí BMI do kapsy:

  1. Podíl tělesného tuku – mnohem lépe predikuje rizika spojená s obezitou, jako jsou kardiovaskulární onemocnění a diabetes. Měří se pomocí kaliperů, bioimpedance (například InBody) nebo pokročilejších DEXA skenerů.
  2. VO2 Max (maximální spotřeba kyslíku) – vypovídá o naší kardiorespirační kondici a schopnosti těla efektivně využívat kyslík při fyzické aktivitě. Vyšší hodnoty VO2 Max se pojí s nižším rizikem chronických onemocnění a také s dlouhověkostí. Měří se laboratorním zátěžovým testem. Přibližný odhad mohou poskytnout i sporttestery a chytré hodinky.
  3. Funkční testy fyzické kondice – jednoduché testy, jako je doba setrvání v planku, počet kliků nebo Cooperův test, vám neřeknou, zda máte nadváhu či obezitu. Rychle a v praxi si však díky nim ověříte, že jste fyzicky zdatní, což mnohdy o zdraví vypovídá víc než štíhlý pas člověka, který nevyjde schody bez zadýchání.

Všeho moc i málo škodí

Ve snaze udržet si přehled o svém zdraví můžete jednotlivé metody kombinovat. Pro nadšence jsou pak k dispozici i různé monitorovací a biohackerské vymoženosti, jako jsou chytré prsteny a další nositelná elektronika.

Ale než se do toho vrhnete, dovolte mi dvě závěrečné připomínky.

Nežeňte se bez rozmyslu za co nejnižšími hodnotami. Dlouhodobě nízký podíl tělesného tuku je (zejména pro ženy) stejně rizikový jako obezita.

Zároveň mějte na paměti, že je každé tělo jiné. Tabulky a algoritmy, byť se neustále zlepšují, pořád pracují jen s modelovými příklady a více či méně omezeným škatulkováním. Někdy – obzvlášť pokud nesportujete vrcholově – je proto mnohem funkčnější (a taaak osvobozující) se místo čísel prostě spolehnout na svůj (dobrý) pocit.

Zdroje:

Okomentovat


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

0 FacebookEmail