Pokusy o běžecké začátky (anebo návraty) často končí dřív, než si z nich stihneme udělat funkční rutinu. Naštěstí to jde i jinak – jednodušeji a chytřeji, třeba s pomocí technologií, které vás podrží.
Začněte pomalu a s rozumem
Tak a dost! Odteď budu běhat každý den. Jenže jak dlouho? Pokud jste doposud sprintovali tak maximálně za ujíždějící tramvají, nejspíš vám podobné záchvěvy odhodlání vydrží jen chvíli. I kdyby hlava sebevíc chtěla, tělo se prostě vzepře.
Pokud tedy s během úplně začínáte, nebo se k němu po pauze vracíte, nepřepalte začátek. Spíše se snažte vybudovat disciplínu a vytvořte si rozumný plán.
Stanovte si reálný cíl a držte se ho
Nemusíte hned uběhnout desítku. Pro začátek vlastně vzdálenost nemusíte řešit vůbec. Bohatě stačí, když vyběhnete třikrát týdně na 20 až 30 minut – klidně úplně šnečím tempem, nebo indiánským během, kdy střídáte úseky klusu a chůze. Zrychlovat a přidávat kilometry budete později, teď je hlavní pravidelnost. Vaše tělo si musí zvyknout. A hlava taky.
„Když jsem s během kdysi začínal, taky jsem si myslel, že musím hned běžet co nejrychleji a co nejdál. Dneska vím, že je daleko důležitější běhat pravidelně – klidně pomalu, klidně krátce. Ale držet si rytmus. To je to, co nakonec dělá největší rozdíl,“ říká Marek Odstrčilík z Rungo.cz.
Udělejte si čas a zapište si to
Půjdu běhat „až bude čas“ většinou znamená nikdy. Běh si proto předem naplánujte a zapište do kalendáře nebo diáře jako schůzku se sebou samým. A když si rovnou domluvíte společný výběh s někým dalším, uděláte si z tréninku závazek, ze kterého už se není tak snadné vymluvit.

Mějte své PROČ
Motivace je vrtkavá a trochu přeceňovaná. Vědět, proč chcete pravidelně běhat, se ale přesto vyplatí. Vaše PROČ vám totiž poslouží jako palivo ve chvílích, kdy se vám fakt nechce. Běháte kvůli zdraví, kompenzaci stresu, kondici, pocitu volnosti? Může to být úplně cokoliv, třeba i netradičního – hlavně, když to bude dávat smysl vám.
Sledujte pokrok
Každý (po)krok se počítá a vidět ho černý na bílém přináší příjemné zadostiučinění i potřebný vítr do plachet. Pokud nechcete, nemusíte hned řešit pokročilé metriky, jako je kadence nebo VO2max. Ze začátku úplně stačí zaznamenávat, kolikrát jste šli běhat, na jak dlouho a jak jste se u toho cítili.
Můžete to dělat „postaru“, tedy na papír, nebo si to usnadnit chytrými hodinkami a aplikacemi. Vše zaznamenají za vás, takže nehrozí, že byste na zápis do běžeckého deníčku zapomněli. Užitečným pomocníkem je třeba aplikace Samsung Health, která vám běh nejen změří a zaznamená, ale taky pomůže vytvořit plán, sledovat trendy a udržet motivaci.
Chytrý parťák, co vás podrží
Jeden běžecký sparing partner zrovna nemá čas, druhý má spoustu výmluv a třetí trénuje v úplně jiném tempu než vy. Chytré hodinky ale můžete mít po ruce – nebo spíš na ruce – pořád. Ve spojení s aplikací Samsung Health nejlíp fungují právě ty od Samsungu, které už šlapou na paty špičkovým sportovním značkám.
„Redakcí nám už prošla spousta chytrých hodinek, ale ty od Samsungu fakt patří mezi ty, co nezaskočí ani začátečníka a zároveň potěší i běžce, co chtějí na sobě dál makat. Já sám se s nimi teď znovu vracím ‚na trať‘ – a popravdě? Nechápu, kam se to celé posunulo od doby, kdy jsem je měl na ruce naposled. Je to úplně jiný level,“ říká Marek Odstrčilík z Rungo.cz.
Pro běžce-začátečníky je navíc ekosystém od Samsungu skvělou volbou hlavně díky své intuitivnosti, jednoduchosti a uživatelské přívětivosti. Nezahltí vás daty a složitostmi, a přesto vám přehledně nabídne všechny základní metriky, se kterými si na své běžecké cestě ještě dlouho vystačíte.
„Dneska vám hodinky nezměří jen tep a tempo – ony vás rovnou povedou. Nastaví trénink, pošlou výzvu, připomenou, proč jste vlastně začali. A hlavně – pomůžou vám vytvořit si rutinu, která je po pauze klíčová. Díky propojení se Samsung Health si navíc můžete sami plánovat tréninky nebo sdílet výsledky s ostatními – pro radost, nebo jako závazek. Běhání už není jen o vůli. Je to o radosti, a taky o tom, že na to nejste sami. Klidně i díky malému chytrému parťákovi na zápěstí,“ dodává zakladatel oblíbeného online magazínu.
Zároveň nejde jen o běžecký nástroj – díky propojení s telefonem, sledování spánku, stresu a celkového zdraví získáte komplexního wellness parťáka, který vás podpoří nejen při sportu, ale i v běžném životě. Pro většinu začátečníků je to přesně ta míra chytré podpory, která pomůže začít a hlavně vydržet.

Běhejte pro své budoucí já
Začít (znovu) běhat rozhodně není úplně snadné. Ale ani nemožné. Klíčem je nebýt na to sám – ať už se opřete o „živého“ parťáka, komunitu nebo o technologie, které už nejsou jen nástrojem pro měření kilometrů, ale i aktivní podporou, která vám pomůže vytrvat. Tak si to nedělejte složité. Prostě vyběhněte. Vaše budoucí já vám poděkuje.
Následujte srdce a zapojte se do výzvy. Samsung vás zve k pohybu
Jedno srdce může změnit víc, než si myslíte – to vaše. Ať už běháte pro radost, kvůli lepší kondici, nebo proto, že prostě chcete začít. Samsung podporuje ty, kteří se rozhodli následovat svoje srdce – doslova na trase oblíbeného běhu, procházkách nebo obrazně, při každodenní péči o sebe. Nová iniciativa propojuje účast na běžeckých závodech s osobními výzvami v aplikaci Samsung Health a motivuje k pohybu, který dává smysl.
Pokud se i vy chcete zapojit do běžeckého závodu a splnit si tak třeba svůj běžecký sen, přidejte se do Samsung výzvy už 9. srpna v Mostě. Krom běhu je připravená i Samsung zóna plná chytrých pomocníků a sportu. Děti si zde budou moci vyrobit vlastní medaile nebo si zasoutěžit v hodu na terč.
❓ Nejčastější otázky k běžeckým začátkům ❓
Jak často mám běhat jako úplný začátečník?
Ideálně třikrát týdně po 20 až 30 minutách. Nejde o rychlost ani o vzdálenost, ale o pravidelnost. Klidně běžte pomalu nebo střídejte běh s chůzí – důležitá je konzistence.
Co dělat, když ztrácím motivaci?
Pomáhá mít jasně stanovený důvod, proč běháte. Zdraví, kondice, psychická pohoda, čas pro sebe – vaše osobní „proč“ vás podrží, když se vám nebude chtít.
Potřebuju k běhání chytré hodinky?
Není to nutné, ale začátečníkům mohou pomoci sledovat progres, plánovat tréninky a držet se plánu. Dobrou volbou jsou například hodinky Samsung ve spojení s aplikací Samsung Health.
Jak sledovat svůj pokrok?
Stačí si vést jednoduchý běžecký deník – online nebo na papíře. Zaznamenávejte si, kdy jste běželi, jak dlouho a jaký jste měli pocit. Pokud používáte aplikaci, postará se o to za vás.
Co je největší chyba při návratu k běhání?
Příliš rychlý start. Tělo ani mysl na to nejsou připravené a hrozí frustrace nebo zranění. Začněte pozvolna, dejte si čas a zaměřte se na pravidelnost, ne na výkon.
Pomůže mi běhat s někým?
Ano. Společný trénink pomáhá udržet motivaci a vytváří přirozený závazek. Pokud nemáte s kým běhat, může vám dobře posloužit i virtuální parťák v podobě aplikace nebo chytrých hodinek.
Přečtěte si také:
- Jak začít běhat: Praktické rady a chytrá pomoc na zápěstí
- Zažijte Léto s Xiaomi: oblíbené telefony a chytrá zařízení za výhodnější ceny
- Od knedlíků k medailím: Nejlepší trénink je závod. Jak přežít tohle šílenství?
- Jak na křeče při běhu nebo tréninku: Proč nestačí jen hořčík
- Přehřátí při běhu: Jak předejít kolapsu. Praktický průvodce přežitím léta