Úvod TréninkOstatní sporty Můj první triatlon IV: Trénink na srpen a pravidla depa

Můj první triatlon IV: Trénink na srpen a pravidla depa

od Barbora Topinková

Od května s námi můžete trénovat na CITY TRIATHLON v Karlových Varech. Plavat, jezdit na kole i běhat už umíme. Nebo ne? Každopádně, nyní čas pokročil a je třeba se soustředit na čtvrtou disciplínu triatlonu a tou jsou depa. Na jaké věci si závodník musí dát při závodě pozor?

Triatlonové depo je zdánlivě nepřehledné úložiště sportovního náčiní, v jehož uspořádání a směrech se závodníkům doporučuje vyznat už pár hodin před závodem. Pokud to neuděláte, po výběhu z vody ve stavu silně připomínajícím utopeného rosomáka nenajdete svoje kolo a další pomůcky nutné k absolvování následujících disciplín ani za pomoci kompasu. Blouděním zcela ztratíte minuty, které jste nadřeli v bazénu, na kole i na běhu. Zvládnutí depa je proto opravdu čtvrtou disciplínou triatlonu.

Promeškali jste články? Seriál Můj první triatlon najdete zde.

Některé závody mají depo na jednom místě (např. Czechman nebo Challenge Prague), některé (např. City Triathlon Karlovy Vary nebo XTETRRA Prachatice) mají depa dvě. Tzv. „cyklistické depo“ po výlezu z vody obsahuje jen věci na kolo, „běžecké depo“ navštívíte po skončení cyklistické části a uložíte si do něj jen věci na běh. Pokud je jen jedno společné depo, musíte si všechny věci na cyklistiku i běh připravit na svém stanovišti tak, abyste nikomu nepřekáželi a současně se nemuseli zabývat zmateným přehazováním a hledáním správných bot a dalšího vybavení na danou disciplínu. Přípravou věcí tak můžete strávit i víc než půl hodiny. Myslet na to by měli zvláště ti, kteří přijíždějí na závody na poslední chvíli a spoléhají na to, že obout boty a připnout číslo na hruď je otázkou několika minut.  

Do depa vbíháte po plavání jedním směrem, ale s kolem v ruce pak často vybíháte ve směru jiném, totéž platí i pro běh. Důkladně si ho proto projděte a secvičte ještě před závodem trasu. Bude vám vymezeno místo na stojanu, kam si odložíte kolo, a místo pod ním, kam si připravíte věci na cyklistickou část a běh. Toto místo si podle pravidel nesmíte označit žádným bábrletem, takže buď mějte zajímavě barevný ručník, který vás trkne do očí, až zmatení poběžíte potřetí okolo, nebo si pamatujte, že po vyběhnutí z vody se dáte dvakrát doprava a kolo visí naproti výrazného stromu.

Každá věc má pravidla

Triatlon slučuje tři disciplíny a jeho přesná pravidla vydají na obsáhlou příručku. I když jste začátečník, což na vás v prvním závodě určitě bude poznat, bude od vás znalost pravidel a regulí v rámci závodu vyžadována jak přítomnými rozhodčími, tak ostatními závodníky. Nejdůležitější z jich jsou následující:

Foto: City Triathlon Karlovy Vary

Bez trička ani ránu!

Ze tří disciplín můžete absolvovat v plavkách (míněno spodní díl) jen tu první, tedy plavání. Na kolo i běh na sobě musíte mít krytou vrchní část těla. Potřebujete tedy dres (tílko stačí), dámy a příbuzné druhy mohou závodit i v jednodílných plavkách. Samozřejmě, že na malých vesnických závodech to asi vyžadováno nebude, ale pokud jsou přítomni rozhodčí ČTA, dostanete za přestupek penalizaci.

Bez helmy taky ne!

Nejen, že na kole pojedete s helmou a to bez remcání. Vy tu helmu musíte nasadit a zapnout ještě předtím, než v depu na kolo vůbec sáhnete. A stejně tak po příjezdu do depa. V depu musíte mít helmu nasazenou a zapnutou až do okamžiku, kdy kolo odložíte na stojan.

Koloběh není povolen!

Helmu máte nasazenou, kolo v ruce, běžíte depem směrem k čáře, za kterou začíná cyklistická část. Na kolo smíte nasednout až za ní a rozhodně si nesmíte věc urychlit tím, že byste kolo v depu použili jako koloběžku nebo na něm dokonce jeli. Čáru najdete snadno, většinou u ní stojí rozhodčí s píšťalkou a dav diváků, kteří čekají na efektní seskoky závodníků z elitní skupiny. Ti naskakují na kolo s tretrami připevněnými k pedálům a seskakují bosí, přičemž může občas dojít k vysoce bolavým pádům. Tento trik zatím raději nezkoušejte, musí se nacvičit. Při návratu z kola sesedáte před čárou a pořádně brzděte, přejetí se trestá!

Udržujte pořádek!

Při ukládání věcí do depa nesmíte zasáhnout do prostoru, který je vymezen jinému závodníkovi. Je to jako v životě, hranice svobody jednoho končí tam, kde začíná hranice toho druhého. Někdy dostanete bedničku, do které patří všechny věci kromě kola (boty na běh, číslo na gumičce, brýle, čepička, výživa). Mimo určenou bedýnku nesmíte ukládat nic kromě zmíněného kola. Myslete na to, zvláště když vyběhnete z vody. Celí uhnaní do ní nacpěte neopren, plaveckou čepičku a brýle. Zásah vedle je tvrdě penalizován, nepořádek se v depu netrpí.

Jeden za jednoho, každý sám za sebe!

Triatlon je sport jednotlivců a pomoc zvenčí není povolena. Nesmíte přijmout pomoc ani od jiného závodníka, od toho jsou tu pořadatelé. Toto se týká především defektů nebo jiných technických problémů na kole. Proto má každý závodník s sebou náhradní duši i pumpičku a umí si základní opravy na kole udělat sám, dámy v to počítaje. Porušení pravidla se trestá diskvalifikací, takže na trati vždy bojujte čestně a sami za sebe.

Plavání s vlastním pohonem

Na rozdíl od swimrunu nejsou při triatlonovém plavání povoleny žádné plavecké pomůcky (packy, piškot, ploutve nebo blány mezi prsty, pokud jste se s nimi nenarodili). Můžete mít jen plavecké brýle a neopren, a i jeho použití limituje teplota vody. Je povolen jen do určité teploty vody, která je před závodem změřena a závodníkům je v dostatečném předstihu sděleno, zda smí tuto pomůcku využít nebo nikoliv. Krom nejmenších závodů dostanete ve startovním balíčku také plaveckou čepičku, jejíž použití je povinné.

No drafting (někdy)!

Drafting, neboli hákování, je využívání jízdy v závěsu za jiným závodníkem. Na kratších závodech bývá většinou povolen, ale raději si pořádně přečtěte pravidla závodu, do kterého nastupujete. Porušení se trestá několikaminutovým zdržením v trestném stanu, případně diskvaifikací! To, že při cyklistice nejedete nikdy jako bezhlavá dělová koule, ale dodržujete základní předpisy silničního provozu, je bez diskuse. Trať cyklistiky může být pro veřejný provoz uzavřená, ale i tak jezděte vpravo, předjíždějte vlevo a celkově se chovejte logicky a slušně. Neblokujte nikoho při předjetí, a když se rozhodnete, že se na někoho přisajete jak to klíště, aspoň na něj zezadu houkněte ať o vás ví. Vzhledem k tomu, že jízda v háku sice šetří síly, ale musíte být technicky zdatnější jezdec, uvažte sami, zda je pro vás vhodná. Při jízdě ve skupince mějte pořád ruce na brzdách, reagujte a dívejte se přes závodníky dopředu, ať nikoho nesestřelíte. Triatlonista je vždy ve střehu!

No doping!

Na závěr je třeba připomenout, že i hobby sport by měl zůstat čistý. Čerpejte energii jen z ověřených věcí a pivo si dopřejte někdy jindy.

Tréninkový plán na červenec/srpen naleznete na druhé straně >>>

Okomentovat


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.
Vyplněním tohoto formuláře souhlasíte s uložením a používáním Vašich dat na našem webu

Související příspěvky