Garmin Edge 1050 je cyklopočítač, který cílí na náročné cyklisty, ať už jde o profesionály, nebo vážné nadšence. Garmin v této oblasti patří mezi naprostou špičku. Model Edge 1050 přichází s ještě lepšími funkcemi, vylepšeným hardwarem a obrovskou porcí metrik a dat pro detailní analýzu vašeho výkonu. Pokud je cyklistika středobodem vašeho tréninkového plánu, Edge 1050 může být přesně to, co potřebujete. Podívejme se na detaily.
Design a displej
Na první pohled si všimnete, že Edge 1050 má obrovský, jasný a skvěle čitelný dotykový displej o velikosti 3,5”. Velikost obrazovky na první pohled jasně říká, že Garmin vyřešil dilema „proč radši nepoužíváš telefon“. Displej má velmi jemné, detailní zobrazení díky vysokému rozlišení a velmi pěkné barvy a ostrost i na přímém slunci. Je to jeden z největších displejů mezi cyklopočítači, což oceníte zejména při navigaci nebo detailním sledování měřených dat.
Jen dávejte pozor, pokud máte kratší předsazený držák, můžete mít kvůli velikosti Garmin Edge 1050 problém s připevněním zařízení. Raději si rozměry před nákupem ověřte.
Velikost a technologie displeje s sebou samozřejmě přináší větší nároky na baterii a také poměrně významně ovlivní hmotnost celého zařízení. Ta je skoro o třetinu vyšší než u srovnatelného modelu Edge 1040. Ani tak ale nepůsobí Edge 1050 neohrabaně a vyšší hmotnost vynahradí kvalitou a jemností zobrazení. Dotykové ovládání je plynulé, dokonce i v dešti nebo když máte nasazené rukavice, což je velké plus při nepříznivém počasí.
S novým displejem přichází i přepracované uživatelské prostředí. Všechno je super rychlé a pohyb mezi obrazovkami je naprosto plynulý. Technologie LED má svoje výhody i nevýhody, a také zastánce i zapřisáhlé odpůrce. Já osobně jsem nadšený z kvality zobrazení, rychlého prostředí i samotné velikosti obrazovky.
Novinky v uživatelském prostředí jsou nejvíce patrné na hlavní obrazovce, která dostala hezký, moderní design. Vylepšení se dočkaly i některé grafy a datové obrazovky. Nové je i menu, které se stahuje přejetím po obrazovce směrem dolů. Z dolní části tohoto menu zmizely šipky pro posouvání obrazovek a nahradily je ikony pro jednotlivé funkční celky. Některé ikony mají celkem jasný význam, na některé jsem si chvíli zvykal a občas trochu naštvaně cvakal na obrázky, abych našel to správné menu. Celkově mi nové prostředí přijde povedené a hlavně reaguje opravdu rychle a bez zaváhání.
Zvonek
Garmin Edge 1050 je potěchou nejen pro oko, ale dokáže taky pořádně provětrat vaše uši. Nebo spíš uši lidí, co se pohybují po cyklostezce, a které chcete upozornit na svoji přítomnost. Funkce zvukového upozornění může být opravdu užitečná a já jsem si na ni velmi rychle navyknul. Edge 1050 má kvalitní reproduktor, který umí vyslat opravdu dobře slyšitelné signály. Zvukové upozornění můžete spustit jednoduše poklepáním na displej, což vyvolá sadu tří tlačítek a vám stačí ťuknout na obrázek zvonku. A ozve se klasické cink, cink jako ze solidního kovového zvonku. Klasický zvuk je podle mě dobrou volbou, protože jde o celkem známý signál a lidé se docela ochotně uhýbají, aniž by zkoumali, co je to za nimi za diskotéku.
A pokud máte elektronické řazení, můžete si zvonění jednoduše spárovat s přídavnými tlačítky jak na Shimano Di2, tak na SRAM RED. Sám jsem testoval na Di2 a zvonění fungovalo spolehlivě.
Jízda ve skupině
Další nová funkce se zaměřuje hlavně na sociálně založené cyklisty, kteří rádi jezdí ve skupinách a poměřují svoje výkony s ostatními. Garmin Edge 1050 přináší svou skupinu funkcí GroupRide, která vám umožní sledovat polohu jednotlivých členů skupiny na mapě a dokonce s nimi můžete komunikovat prostřednictvím zpráv odeslaných rovnou na jejich cyklopočítače.
Oznámení ve skupině dostanete také ve chvíli, kdy má některý člen nehodu a nové funkce se snaží povzbudit závodního ducha formou skupinových soutěží. Svoje síly ve skupině tak můžete poměřit ve stoupáních a nebo se zaměřit na vítězství v souhrnných parametrech celé vyjížďky. Nové funkce, spojené s jízdou ve skupině, jsou po updatech dostupné i pro některé jiné modely řady Edge a tak se nemusíte obávat, že kamarádi s jinými modely se nebudou moct vašich soutěží účastnit.
Drtivou většinu svých jízd jezdím sám a do sportovního režimu mě obvykle dostávají spíš segmenty na Strava, ale možnost poměřování sil při jízdě ve skupině mi přijde zajímavá a zábavná. Hodně by mě zajímalo, jak bude vypadat vyhodnocení v rámci větších akcí typu Grand Fondo a podobných.
Navigace a mapy
Garmin Edge 1050 vyniká v oblasti navigace. S předinstalovanými mapami a podporou GPS, GLONASS a Galileo nabízí zařízení mimořádně přesné sledování polohy. A když říkám mimořádně přesné, mám na mysli až nudně dokonalé. Je jedno, jestli jedete na otevřeném prostranství, v hustém lese nebo skrze hluboko zaříznuté horské údolí. Přesnost měření a záznam trasy jsou bez chyby. Díky tomu se nemusíte bát, že se ztratíte, ani na technicky náročných trasách v horách, nebo husté zástavbě. Mapy lze snadno aktualizovat a Garmin pravidelně poskytuje nové mapové balíčky zdarma. Aktualizace mapových podkladů probíhá přes wifi a v podstatě se o ni nemusíte moc starat. Garmin navíc zavedl funkce upozornění na nebezpečí a překážky na trati v rámci uživatelské komunity. Jednoduše tak můžete během svojí jízdy zaznamenat nebezpečí na trase, a to se následně zobrazí ostatním uživatelům, až budou daným místem projíždět. Upozornění funguje podobně, jako u automobilové navigace Waze a dalších.
Funkce navigace Krok za krokem vás provede každou zatáčkou. Pokud se odchýlíte z trasy, Edge 1050 okamžitě přepočítá novou cestu. V rámci testování jsem se nesetkal s tím, že by přepočet zabral více než pár vteřin a nově navržené trasy vesměs dávaly smysl. Nestalo se mi, že by mě Garmin navedl na úplně nevhodnou odbočku nebo trasu. Velmi dobře funguje i upozornění na ostré zatáčky nebo úseky s hustým provozem. Na zvukový signál upozornění jsem si chvíli zvykal, protože je ve srovnání s mým obvykle používaným Explore 2 opravdu jasný a zřetelný.
Za zmínku stojí i funkce ClimbPro, která automaticky ukazuje zbývající délku a sklon stoupání. To ocení hlavně ti, kteří často jezdí v kopcovitých terénech. Garmin vylepšil i rychlost odezvy na stoupání, a tak Edge 1050 reaguje na jízdu do kopce dříve, než jsme byli zvyklí u starších modelů. Zpoždění se projevovalo hlavně u kratších kopců s prudkým nástupem, kde starší verze reagovaly až po 10-15 sekundách. Edge 1050 reaguje v řádech jednotek sekund. Vám tak odpadne chvilka nejistoty, jestli opravdu jedete do kopce, nebo jen blouzníte z únavy.
Analýzy a metriky
Edge 1050 jde daleko za hranice běžných cyklopočítačů, pokud jde o sledování výkonu a metrik. Při použití správných snímačů je možné měřit hodnoty jako je VO2 Max, FTP (funkční prahový výkon), dynamika jízdy, aklimatizace na teplotu a nadmořskou výšku apod. Snímač srdečního tepu Garmin HRM Pro umožní sledovat podrobné údaje o srdeční frekvenci nebo variabilitě tepu. Po propojení se snímačem výkonu (např. Garmin Rally) můžete změřit, kde a jak efektivně na kole vynakládáte energii, což ocení zejména ti, kdo optimalizují svůj výkon pro závodní jízdu.
Jedna z klíčových funkcí, které Edge 1050 nabízí při propojení se snímači výkonu Rally (řady 200), je pokročilá analýza jízdy. Tzv. Cycling Dynamics – detailní sledování každého aspektu jízdy, včetně rozložení síly mezi levou a pravou nohou, kadence nebo detekce pozice vsedě/vestoje. Tato data jsou užitečná zejména pro závodní cyklisty nebo pro trénink pod dohledem kouče. Já osobně mám rád metriku Stamina, která ukazuje, jak rychle pálíte zásoby energie a kolik času a jakou vzdálenost můžete při aktuálním tempu ještě urazit.
Výdrž baterie
Technologie displeje a rychlý procesor samozřejmě kladou větší nároky na dodávky energie, tedy na výdrž baterie. Garmin Edge 1050 vydrží na jedno nabití solidních 20 hodin záznamu v náročném režimu a až 60 hodin v úsporném režimu. Taková výdrž je více než dostatečná pro většinu cyklistů. Pokud patříte mezi ultra-vytrvalce, kteří skutečně potřebují významně delší výdrž baterie, pak pro vás má Garmin model Edge 1040 Solar. Já jsem byl s výdrží u modelu Edge 1050 úplně spokojený. Dobíjení je přes USB-C kabel a je poměrně rychlé.
Konektivita Garmin Edge 1050
Garmin Edge 1050 podporuje připojení externích senzorů ANT+, Bluetooth a dále využívá Wi-Fi pro synchronizaci dat a aktualizace mapových podkladů i verze software. K Edge 1050 nadno připojíte celou řadu senzorů, od výkonových měřičů až po chytré trenažéry pro indoor trénink. Pomocí aplikace Garmin Connect se všechna data automaticky synchronizují do cloudu, kde je můžete analyzovat a sdílet s ostatními cyklisty nebo trenéry.
Edge 1050 podporuje také propojení s chytrými světly, radary nebo elektronickým řazením Shimano Di2 nebo SRAM RED. Připojené řazení pak dovoluje nejen zaznamenat jaké převody jste během jízdy používali, ale také umožní ovládat cyklopočítač přes přidaná tlačítka řazení. Příkladem je výše zmíněné ovládání zvonku. Dále můžete využít například pohyb mezi obrazovkami pomocí tlačítek na řadících pákách.
Abyste využili potenciál Garmin Edge 1050 naplno, rozhodně doporučuju připojit hrudní pás pro měření tepu a chytrý radar pro zvýšení bezpečnosti. Samozřejmě pomůže i připojení wattmetru, pokud jím disponujete, a propojení s elektronickým řazením mimo jiné pomůže s komfortem ovládání. Dále jsem Edge 1050 bez problémů propojoval se smart trainer trenažerem Elite. Jen je trochu škoda, že v indoor režimu cyklopočítače stále neumí plně spolupracovat s aplikacemi jako je Rouvy nebo Zwift. Samozřejmě na vině není samotný cyklopočítač, ale to je na jiné povídání.
Pro koho je vhodný?
Garmin Edge 1050 je bezesporu jeden z nejlepších cyklopočítačů na trhu, ideální pro náročné cyklisty, kteří chtějí maximum funkcí a detailní přehled o svém výkonu. Díky rozsáhlým navigačním funkcím, pokročilým metrikám a relativně dlouhé výdrži baterie je to skvělý nástroj pro ty, kdo se věnují jak silniční cyklistice, tak vyznavačům gravuru nebo horských kol. Nevýhodou může být vyšší cena a lehce strmá křivka učení při prvním používání, ale pokud jste vášnivý cyklista, investice do Edge 1050 se vám vyplatí.
Garmin Edge 1050
• Displej: 3,5” dotykový, rozlišení 480×800 px
• Baterie: až 20h v náročném použití a až 60h v režimu úspory baterie
• Konektivita: ANT+, Bluetooth, Wi-Fi
• Navigace: GPS, GLONASS, Galileo
• Měření výkonu: VO2 Max, FTP, Cycling Dynamics (při použití snímače výkonu)
• Kompatibilita: Strava, TrainingPeaks, Shimano Di2, SRAM RED, chytré senzory
• Cena: 18 490,- Kč
Pozitiva
• Velký a jasný displej
• Špičková navigace a mapy s turn-by-turn pokyny
• Pokročilé metriky pro měření výkonu
• Dlouhá výdrž baterie
• Rozšiřitelná baterie s Garmin Charge Pack
Negativa
• Vyšší cena
• Náročnější na pochopení pro začátečníky
- Zapomeňte na stres, je čas hibernovat jako medvěd
- Sportování při nemoci. Jak se uzdravit rychleji a neztratit kondici?
- Slevy jako hrom! Neodolatelná vánoční nabídka Xiaomi
- Deník robotické cyklistky: průplach, defekty a první dvoustovky
- Univerzální trailovky za „rozumnou“ cenu? Kiprun Evadict MT3 z Decathlonu vás překvapí