Úvod TréninkBěžecký trénink Sněžka, Ještěd nebo Pálava? 11 tras, které musíte letos zažít

Sněžka, Ještěd nebo Pálava? 11 tras, které musíte letos zažít

Rok 2025 je tady. Spousta z nás přemýšlí nad tím, jak ho začít, zda si dát nějaké ty předsevzetí, zda tentokrát neudělat něco naprosto jinak a nezměnit zavedené pořádky. Jestli jste nerozhodní, tak se vás pokusíme popostrčit. Vezměte si pohorky, termosku s čajem (nebo svařákem) a vyrazte na výlet! Přinášíme tipy na nejlepší posilvestrovské a novoroční výšlapy v Česku, kde spálíte cukroví, provětráte hlavu a přitom si užijete dechberoucí výhledy. Zvládnete je i s celou rodinou!

Na úvod je dobré si říci, že ne všechny stezky v mapě jsou v zimě schůdné a vhodné pro pěší. Mnoho oblíbených míst se v zimě promění v ráj běžkařů, a z turistických cest se stane magistrála s upravenou stopou. Naše tipy jsou na ověřené trasy, které zvládnete i jako chodci. Pokud náhodou na upravenou cestu pro běžky narazíte, dejte si pozor – po stopě se nechodí, popřípadě pouze po jejím okraji tak, abyste stopu neničili. Stejně tak si dejte bacha na místa, kde může být hluboký sníh a z výletu se může stát náročné brodění. 

Rozhodně se na takový výlet dobře oblečte, i když jdete krátkou trasu. Zapomeňte na městské tenisky, kabelku a kabát. Sáhněte do botníku pro teplé boty s co nejlepší podrážkou do terénu, ideálně kotníkové. Pokud si nejste jistí kvalitou vzorku a na místě hrozí ledovka, hoďte do batohu také nesmeky. Ty pořídíte za pár korun ve sportovních potřebách, na ledovce ale udělají velkou službu. Nezapomeňte si před zimou chránit hlavu a ruce, sbalte také něco na zahřátí, třeba čaj do termosky. Zvláště když se vydáte do náročnějšího terénu, klidně přihoďte více vrstev. Třeba taková Sněžka se nezdá, ale nahoře bývá led, sníh a silný vítr. A teď k samotným tipům!

Z Brd na Šumavu, vyhlídka Nad Marástkem. Foto: Veronika Dvořáková
  1. Ještěd a Kryštofovo údolí
    Liberecká klasika, která má ale jednu nespornou výhodu – je to asi nejpřístupnější místo na východ či západ slunce. Nahoru i dolů se totiž dostanete poměrně jednoduše i potmě. A že tady někdy počasí kouzlí úžasné výhledy! Jestli vám nestačí jen cesta z horního nebo spodního parkoviště, spojte ji s návštěvou Kryštofova údolí. Tam se dostanete turistickou stezkou i autem. Pokocháte se jedním z největších a nejhezších železničních viaduktů v Česku nebo slavným Jírovým betlémem, který je tu až do 6. ledna a mezi 16-22 hodinou je úžasně nasvětlený.
  2. Mohyla Vrbaty a Hanče a Sněžné jámy
    Pohodlně zaparkujete v Horních Mísečkách a vydáte se do kopce směrem k mohyle. Tam můžete vzdát hold téhle neuvěřitelné dvojici se silným příběhem a pokochat se výhledy. Alternativou je prodloužení celé trasy až na hranici s Polskem na Sněžné jámy. Rozhodně se dopředu mrkněte na počasí a stav trasy, protože celý hřeben je vystaven větru i sněhu. Z trasy uvidíte i Sněžku a další perly Krkonoš.
  3. Sněžka z Horní Malé Úpy
    Obecně Sněžku na výlet v jakoukoliv roční dobu spíše nedoporučuji, protože tu bývají davy českých i polských turistů. Je to ale velké lákadlo hlavně na svátky a tak pokud toužíte po krkonošské mekce, dopřejte si ji. Jen na to jděte chytře! Většina turistů zaparkuje na české straně v Peci nebo na polské straně u lanovky a dále stoupají přímo vzhůru lanovkou či pěšky. Zkuste to vzít z Horní Malé Úpy po hřebenovce, nebo z Polska lesní cestou, která bývá prošlapaná. Jen pozor – z polské strany raději si předem zkontrolujte a zaplaťte poplatek za vstup do polského národního parku.
  4. Kolem Labské přehrady
    Tohle je pohodová procházka, na kterou můžete přibrat i malé děti. Pokud je přehrada zamrzlá, užijte si nádherné výhledy na krajinu ledu. Jako bonus si dejte prohlídku nedaleké sklenářské dílny. 
  5. Praděd a Javorník
    Dvě ikony Jeseníků nenechají chladným nejednoho návštěvníka. Pozor, i přes velkou návštěvnost to není procházka určená pro městské boty a lehký oděv. Nejčastější cesty vede z Ovčárny, kde (hlavně ráno pohodlně) zaparkujete a dále pokračujete po upravené magistrále. Tady se mísí pěší s běžkaři, a tak je nutné na sebe brát ohledy. Výšlap zvládnou i děti a nejlepší na tom celém je, že dolů se (s opatrností!) dá jet na sáňkách nebo bobech.
  6. Třemošná
    Brdy jsou vždy dobrý nápad, v létě i v zimě. Jen místní vrcholy někdy nepřipomínají vrchol, ale spíše označenou část lesa. Třemošná se typickým brdským vrcholům nevymyká, ale hned pod ním leží vyhlídka Kazatelna, odkud můžete vidět až na Šumavu. Výstup je krátký a nenáročný, a tak klidně spojte více vrcholů dohromady. Oblíbený je Třemšín, Praha nebo vyhlídka Nad Marástekm. Brdy nejsou tolik zasněžené, takže cesty jsou schůdnější, a z toho důvodu tu při sněhové nepřízni nepotkáte mnoho běžkařů.
  7. Děčínský Sněžník
    Stále trochu opomíjený kraj, který má hodně co nabídnout. Rozhledna leží na nejvyšší stolové hoře v Česku a uvidíte z ní Lužické hory a Českosaské Švýcarsko. Připravte se na méně prošlapanou cestu a zvolte teplé oblečení. Pokud vám výlet nebude stačit, spojte ho s návštěvou Tiských stěn. Ty jsou krásné i pod sněhovou čepicí, jen dbejte velmi vysoké opatrnosti, ať nikam nesklouznete. Tiské stěny v zimě nejsou vhodné pro malé děti. 
  8. Ostrý
    Oblíbený šumavský vrchol, kam sice každoročně proudí relativně dost lidí, ale pořád ve velmi snesitelné míře. Nejlepší je vyrazit z německé strany od Altlohberghütte, ale zvládnete to i ze strany české. Trasa vede lesem a je poměrně dobře schůdná, běžkaře tam nepotkáte. Výlet si prodlužte o hřebenovku směrem na Svaroh. Za hezkého počasí uvidíte nádherně na obě strany hranice a budete se kochat po celou dobu. Podobný výlet najdete také při výstupu na Pancíř, kde je i rozhledna.
  9. Pálava
    Pokud hledáte méně sněhu a více vinic, vydejte se na jižní Moravu. Výšlap na Děvín nebo Stolovou horu vás odmění krásnými výhledy na Novomlýnské nádrže. A kdyby náhodou byla zima moc krutá, v okolí najdete sklípek, kde se dá zahřát.
  10. Milešovka, Lovoš a Říp
    Kdo by neznal trojici nejnavštěvovanějších vrcholů v okolí Prahy. Říp je lehká procházka od parkoviště, která neurazí a příliš nezadýchá. Sníh tu možná nenajdete, zato si dopřejete výhledy na okolí a pocit, že stojíte na stejném místě jako před dávnou dobou česká legenda. Na Milešovku a Lovoš už výstup tak jednoduchý není a pokud mrzne, doporučuji nesmeky nebo velmi kvalitní vzorek podrážky. Výhledy za to stojí a dokonce se tady můžete přidat k organizovanému novoročnímu výstupu.
  11. Solenická podkova
    Z Prahy sem také nemusíte příliš daleko a tuhle procházku můžete klidně spojit s nějakým dalším výletem v okolí. Od parkoviště to je pár kilometrů, nakonec vás ovšem čekají kruté schody dolů k vyhlídce. Pozor si dejte hlavně při námraze. Odmění vás výhled na meandr Vltavy a za dobrého počasí i široké okolí. Trasu ujdou i děti, ale na skalnaté vyhlídce a schodech je třeba je dobře hlídat.
Německá strana Šumavy, Malý Ostrý. Foto: Veronika Dvořáková
Ostrý, Šumava. Foto: Veronika Dvořáková
Třemšín, Brdy. Foto: Veronika Dvořáková
Vyhlídka z hřebenovky na Ostrý, Šumava. Foto: Veronika Dvořáková
0 FacebookEmail

Okomentovat


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.