“Bez kafe to nejsem já! Nejdřív ranní káva, a pak teprve po mně něco chtějte!” Poznáváte se? Patříte mezi vyznavače černého zázraku ve všech podobách a nedáte bez něj ani ránu? Pak zbystřete, protože i tahle závislost má, stejně jako každá jiná, své mouchy. Naopak ti, kteří hledají alternativu, jak instantně dobít energii, dnes jedou na úplně jiné vlně. Yerba maté, kombucha, zelený čaj… Možností, jak se vrhnout do světa přírodních energetických zázraků je spousta!
Od konzumace kávy vás rozhodně nechceme odrazovat. Pro někoho je to každé ráno nutný kofeinový rituál před interakcí se zbytkem světa, pro jiného zase společenská záležitost. Existuje nepřeberné množství úprav kávy, druhů kávových zrn i způsobů podávání. Ne všem ovšem vyhovuje, má poměrně krátký účinek a zároveň na ní vzniká závislost. Najednou tak zjistíte, že ani třetí kafe už nepomáhá a vy se cítíte pořád pod psa. O tom, že je dobré se místo povzbuzujících prostředků zaměřit hlavně na spánek a zdravou životosprávu nemusíme psát. Ale co když to bez nich prostě někdy nejde?
Pak se pojďme mrknout, jaké existují alternativy a jaké vlastnosti jednotlivé nápoje mají.
“Káva musí být horká jako peklo, černá jako ďábel a sladká jako láska.”
Krásné přísloví, že? Káva je s námi už od nepaměti, údajně se kávovníky pěstovaly už v 6. století v Africe. To vás asi příliš neohromí, ale co vás možná překvapí, je fakt, že káva je vlastně ovoce. Přesněji rostlina zvaná kávovník, ze které kávová semena pocházejí. Kávová zrna, která jsou tedy vlastně semena, obsahují alkaloid kofein, který nabuzuje srdce a zvyšuje krevní tlak.
Najdeme tu ovšem i negativa. Kromě toho, že pořídíte velké množství nekvalitní, nebo nekvalitně připravené kávy, jsou tu zdravotní rizika. Mezi ně patří dehydratace, uvolňování škodlivých látek při delším louhování (kafestol), zvyšování krevního tlaku nebo srdeční činnosti u rizikových jedinců a budování závislosti na kofeinu. Druhotným problémem je fakt, že po vypití kávy vaše energie i nálada vystřelí do oblak, ale jakmile efekt v poměrně krátkém čase dojede, vy zase po horské dráze pojedete dolů. Nálada bude možná ještě horší a padne na vás únava. Je to podobné, jako když do žaludku pošlete rychlý cukr – rychle se zmátoříte, rychle vyhoříte.
Mezi pozitivní účinky kávy patří povzbuzení organismu včetně mysli a zlepšení výkonu, antioxidační účinky, snížení rizika vzniku rakoviny, nižší pravděpodobnost vzniku neurodegenerativních onemocnění (jako je Alzheimer) nebo nižší riziko vzniku cukrovky 2. typu. To vše samozřejmě za předpokladu, že káva není to jediné, co za den pijete a že ji nedoplňujete třeba cigaretou.
Alternativy kávy aneb co dělat, když chcete změnu
Právě z výše uvedených negativních dopadů kávy se někteří uchylují k hledání alternativ. Nebo jim káva nechutná vůbec a než aby se snažili ji všemožně dochutit, raději zvolí jinou dobrotu. Jsou i takové, jejichž efekt trvá podstatně déle, a zároveň jsou chuťově poměrně neutrální.
- Yerba maté
Yerba, matéčko, nápoj bohů… V zásadě jsou to sušené lístky cesmíny paraguayské z Jižní Ameriky. Na rozdíl od kávy neobsahuje jen jednu povzbuzující látku, ale rovnou tři: kofein, theobromin a theofylin. Má spoustu zdravotních benefitů, dobře chutná a jeho pití je takový malý rituál. Najdete ho i jako limonádu nebo ledový čaj, většinou se ale pije teplý. Lístky se namočí, aby se nespálily, zalijí horkou vodou a nechají louhovat. Yerba se popíjí ze speciální nádobky zvané kalabasa, a to pomocí děrovaného brčka. Tomu se říká bombilla. Zvládnete to i s klasickým hrníčkem a sítkem.
V obchodech najdete spoustu variant, základ chuti je vždy podobný – zemitý, trochu trpký. To vše díky saponinům s protizánětlivým účinkem. Jeden šálek yerby obsahem kofeinu zhruba odpovídá jednomu kafi. Výhodou je, že efekt vydrží 4-6 hodin, zatímco káva zhruba 1-3 hodiny. Energie naběhne sice stejně rychle, vydrží ale podstatně déle a nemá tak rychlý konec. Vyprchá, aniž byste to zásadně poznali.
O yerbě se také říká, že má afrodiziakální účinky, je antioxidantem, povzbuzuje spalování tuků a mentální i fyzický výkon, odvodňuje a hlavně – jeho konzumace vás baví stejně jako ta kávová.
- Zelený čaj
Zelený čaj je taková klasika. Kdo nemá rád kafe a potřebuje energii, pije zelený čaj. Tak tomu bylo alespoň do doby, než do oblíbenosti vstoupila yerba. Najdeme v něm také kofein, ale o něco méně – šálek zeleného čaje obsahuje zhruba 30 mg kofeinu. To je méně než polovina kofeinu v kávě i yerbě. Výhodou je, že v zeleném čaji jsou obsaženy také třísloviny a aminokyselina l-theanin, která může podporovat účinky kofeinu, ale zároveň zplošťuje kofeinovou křivku. Najdeme v něm i katechiny s protizánětlivými a antioxidačními účinky.
Podobné vlastnostmi jako zelený čaj má i ten černý a bílý. Černá varianta je mnohem víc chuťově výrazná, má více kofeinu a také barví zuby, a tak už dnes není tolik populární.
- Matcha
Nejoblíbenější hipsterský nápoj má cenný obsah látek a je tradičním japonským drinkem i přísadou do různých receptů. Podporuje soustředěnost, dobrou náladu a zlepšuje paměť. Podobně jako zelený čaj pracuje na základě synergie kofeinu a L-theaninu. Opět tedy, na rozdíl, od kávy není propad energie tak výrazný. Díky jiné metodě výroby má více antioxidantů a chlorofylů a nefermentuje se.
I matcha má své ceremoniální postupy přípravy, možná si vybavíte třeba míchátko, které vypadá trochu jako holičská štětka. Tradiční metlička se jmenuje chasen a budete k ní potřebovat ještě speciální mističku a bambusovou lžičku. Účinky jsou velmi podobné zelenému čaji i yerbě, chuťově je mírně sladká a jemnější. Na rozdíl od předešlých nápojů nebývá trpká.
Nabízí se také otázka, čím kávu rozhodně nenahrazovat. Určitě se vyhněte chemickým energetickým drinkům (Redbull, Monster apod.). Čím barevnější a křiklavější, tím horší. Pro někoho jsou alternativou i povzbuzovače v prášku. Je dobré se rozhodně stranit kratomu a dalším návykovým látkám.
Máme tedy kávu úplně vyřadit? Nebo existuje jiná cesta?
Nebojte, nemusíte hned na svůj oblíbený nápoj zapomenout. Je ale dobré ho pít střídmě a občas vyměnit za něco jiného. Zkuste třeba pro začátek několik dní v týdnu vyměnit kávu za yerbu nebo jinou variantu. Testujte, co vám chutná a jak na to reaguje vaše tělo. Káva je rozhodně prospěšným nápojem a celé je to opět o kontextu a vašem celkovém životním stylu.
ZDROJE
https://medium.com/@jijokini/heres-why-you-should-switch-coffee-for-yerba-mate-967cdfb18344
https://www.matemundo.co.uk/Caffeine-in-yerba-mate-and-coffee-why-choose-mate-tea-blog-eng-1716534190.html?srsltid=AfmBOoqhP2VpzwGI6W25HisRf9ChCCO6VJA-tNVol-GIpG1A_wGxSAsN
https://www.healthline.com/nutrition/8-benefits-of-yerba-mate
- Sněžka, Ještěd nebo Pálava? 11 tras, které musíte letos zažít
- Snídejte zdravě a chutně s vůní Vánoc. Tahle porce proteinů vám jenom prospěje
- Pneumatika z Vánoc letos prostě nebude! Tipy, jak přežít svátky bez kil navíc
- Odpověz na jednoduchou otázku a vyhraj náramek nebo sluchátka Xiaomi!
- Běž a posbírej ten „bordel“ venku. I sportem můžete dělat „dobro“