Psychika

Duševní zdraví a motivace

„Pohyb vám umožňuje žít v přítomnosti. Je to skvělý způsob, jak lépe zvládat současnou situaci,“ říká psycholožka.

Stres, neustálé sledování zpráv, nejistota z toho, co bude nebo složitost pochopení vlastní existence. To vše v poslední době rezonuje mezi lidmi a pro mnoho z nich je to velmi psychicky náročné. Co ale s tím? Jak vše zvládnout? Je třeba sport správným katalyzátorem? O tom všem jsme si povídali se sportovní psycholožkou Veronikou Balákovou.

Více

Zima venku bude, ať běhat půjdete nebo ne. Rady, jak neztratit motivaci

V průběhu běžeckého roku přijdou chvíle, kdy budeme mít chuti k tréninkům na rozdávání a naopak situace, kdy budeme třeba i váhat. Spolu s psychiatričkou a běžkyní ultra tratí, čtyřnásobnou finisherkou Beskydské sedmičky MUDr. Zuzanou Zbrankovou Kopkovou, kterou běžci znají na Instagramu jako @zuzka_s_krosnou, si popovídáme na téma „motivace“. 

Více

Motivace: Překračujte hranice, meditujte a naučte se vítězit hlavou

Co tě k tomu přivedlo a co tě na tom tak baví? A jaký je tvůj cíl, maraton? Odpovědi nemusíme říkat každému, ale měli bychom je umět formulovat minimálně sami sobě – v onom „proč“ totiž tkví většina naší motivace. Jak ji neztratit a jak nastavit mysl tak, aby nás to pořád bavilo? „Nastavte si realistické cíle, které zároveň vyplavují emoce,“ říká nutriční specialistka a koučka Kristýna Báčová.

Více

Z únavy a emočního stavu beztíže mě dostávají dvě věci: cizí příběh a kolo

Někdy se u mě střídá na delší dobu vlna nadšení a euforie s momenty, kdy se mi vůbec nic nechce. Najednou se ocitnu v nějakém prostoru mimo svoje tělo a mysl. Nejsou to deprese, není to naštvání ze současného dění, je to prázdno, bez nápadů a obyčejné radosti. Dřív bych se v tom topil, ale došel jsem k poznání, že to musí odeznít. Prostě svoje rozpoložení přijmout.

Více

Tipy: jak udržet motivaci pro běhání a „vykopat se“ ven

Důvody pro pravidelné běhání mohou být různé. Lepší postava, rychlejší čas, touha zaběhnout maraton, nebo prostě jen radost z pohybu na čerstvém vzduchu. Většina z těchto cílů jsou ale poměrně abstraktní, vzdálené a do hlavy se tak chtě nechtě dostává červíček pochybností se slovy: ,,A stane se něco, když teď pro jednou vynechám?”

Více

Markova půlka v době virové: hrabu listí a snažím se nezbláznit

Spousta lidí se mě ptá, zda to nebylo ryzí šílenství se osamostatnit, začít na začátku epidemie podnikat a spustit RUNGO.cz. Není na této době vše zlé. Nouze nás učí novým věcem, přemýšlet jiným způsobem. Myslím, že jsme spolu s Majdou učinili opravdu dobré rozhodnutí. Vše máme ve svých rukách, rozhodnutí jdou za námi a jediný, kdo vás může prudit není šéf, ale vy sám.

Více

Na co běžec myslí, když už nemůže?

Každý z nás někdy začínal s během. Ať už jako malý capart, nebo v dospělosti, kdy člověku sem tam ulétne z úst něco, čeho později lituje – i když to v danou chvíli může mít velký terapeutický efekt. Pojďme podrobněji prozkoumat slovník zvolání úpících, začínajících i pokročilých běžců. Kolik položek z deseti jste už někdy použili?

Více