Neztraťte se v konverzaci a zjistěte, co se za běžeckou hantýrkou skrývá. Přinášíme výčet nejčastějších slangových pojmů, které můžete zaslechnout při setkání a konverzování s hobby vytrvalci.
Abeceda – běžecká abeceda je soubor speciálních cviků, které se provádí před tréninkem a jejich efektem je rozvoj běžeckých schopností (silnější odraz, lepší technika běhu, apod.). „Zkoušel jsem tu abecedu podle videí na Rungo a má to něco do sebe!“
Desítka – jde o běžeckou distanci v délce deseti kilometrů. Chlazené zlaté osvěžení po odběhnuté desítce to ale nevylučuje. „Nejdřív si zlepšuj čas na desítku a pak teprve běž půlku.“
Došlo mi (ti, mu…) – stav při běhu, kdy vyčerpáte veškerou energii a nemůžete dál. „Na 32. kilometru mi totálně došlo.“
Drop – je sklon boty, nebo jinak řečeno výškový rozdíl mezi patou a špičkou udávaný v milimetrech. Čím vyšší sklon, tím větší úleva pro lýtka a achilovky. Nejnižší drop je nula milimetrů. Obvyklý drop u pohodlné objemové obuvi je 10 až 12 milimetrů. „Na ty boty s nižším dropem si zvykej postupně, ať si neuženeš nějaké zranění.“
Fartlek – je druh rychlostního tréninku. Principem je střídání rychlého a pomalého běhu. „Více jsme o fartleku a druzích tréninku psali v tomto článku.“
Hlaďák – stav, kdy při dlouhém tréninku podceníte doplňování cukrů a spálíte je natolik, až vám dojde. „Mám hlaďák, nemáš hroznový cukr nebo něco?“
Hobík – hobby běžec, nebo také běžec neprofesionál. „Rungo je super web s radami pro hobíky.“
Hustník – je výraz z orientačního běhu a označuje mladý hustý les, ve kterém se nedá běhat, nedá se ani narovnat, dá se tak leda srazit s divokým prasetem. „Každý příčetný běžec se hustníku radši vyhne, ale občas se nezadaří.“
Chrt – jedinec, jehož hlavní koníček je běhání a jeho časy jsou pro většinu hobíků snové. Poznáte ho také podle tristních zásob podkožního tuku. „Dneska mi to celkem běželo a pak mě do kopce předběhla skupinka chrtů a bylo po náladě.“
Nesmeky – pomůcky, které se navlékají na podrážky bot, aby tyto neklouzaly na náledí a ušlapaném sněhu. Je to levnější varianta bot s hřeby. „Na Lysou v zimě jedině s nesmeky, borci.“
Osobák – osobní rekord. „Jakej osobák máš na desítku?“
Patař – běžec, který výrazně došlapuje na patu, což ani neodpovídá správné běžecké technice, ani nedělá dobře jeho tělu. „Chce učit lidi, jak běhat, a přitom je to patař jak vyšitej.“
Půlka – polovina královské běžecké distance maratonu. Půlmaraton. „Běžíš letos půlku v Praze?“ Originální význam je ovšem běh na 800 metrů, jelikož je to zhruba půlka míle.
Prošitej – výraz, který taktéž užijete v cyklistice. Sportovec „prošitej jak deka“ si naložil v tréninku či závodě tolik, že se fyzicky odrovnal. „Jsem úplně prošitej.“
Rovinky – rovné úseky na krátké vzdálenosti několika desítek metrů, které se běhají svižným tempem několikrát za sebou (zpět se vyklusává). „Dáme abecedu a pak ještě nějaký rovinky.“
Silničky – silniční boty určené k běhu po asfaltu a zpevněném povrchu. „Bereš si dneska silničky nebo trailovky?“
Tepák – hrudní pás, který snímá tepovou frekvenci. „Vzal sis dneska tepák?“
Trailovky – trailové boty určené k běhu v terénu a nerovném či nestabilním povrchu. „Bude tam hromada bláta, pršelo, beru trailovky.“
Vyklusat – stimulovat tělo regeneračním kratším během v pomalém tempu, například po závodě. „Jdu se vyklusat.“ Taktéž můžete použít „rozklusat se“ před závodem, zahřát a připravit tělo na zátěž pomalým během.
Zeď – nebo také maratonská zeď, je stav, který může přijít kdykoliv, ale obvykle se přihodí na zhruba 35. kilometru maratonu. Běžce přepadne znenadání pocit vyčerpání a nechuti pokračovat v závodu. Není mu jasné, zda nechtějí pokračovat nohy nebo hlava, ale najde-li dost vůle pokračovat dál a nezastavit, obvykle do několika minut takový stav odezní a pokračuje dál. „Klasika, přebíhám Libeňský most a najednou zeď.“