Úvod Inspirace Nejtěžší etapový závod pořádaný na území Česka. Blíží se start MUMu a poběží i indiáni z knihy Born tu run

Nejtěžší etapový závod pořádaný na území Česka. Blíží se start MUMu a poběží i indiáni z knihy Born tu run

od Rungo

Běžecký etapový závod známý pod zkratkou MUM zahrnuje sedm maratonů v sedmi po sobě následujících dnech. Je to nejdelší a nejtěžší běžecký etapový závod pořádaný na území České republiky. Startovní listina je nadupaná. Je tu jedinečná příležitost setkat se se zahraničními běžci, i těmi z kmene Tarahumara.

Běžecké trasy vedou přírodou Drahanské vrchoviny a Českomoravské vysočiny vždy s cílem v Lomnici u Tišnova. Tam také ultraběžci nejen z celé České republiky, ale také z Německa, Slovenska, Švédska a Mexika, najdou zázemí po celý týden od neděle 3. července do soboty 4. července 2022. Starty jednotlivých etap proběhnou, vedle zmiňované Lomnice, z Boskovic, Blanska, Tišnova, Olešnice na Moravě a Bystřice pod Perštejnem. 

Každý den čeká na běžce etapa v délce nejméně maratonu, která vede velmi členitým terénem (profil každé z etap zahrnuje v průměru 900 metrů stoupání). Závod je současně mistrovstvím ČR v terénním etapovém ultramaratonu a součástí poháru ČAU Ultracup 2022.

Vedle absolvování celého závodu (kapacitní limit 100 je naplněn) je možné běžet i zkrácenou verzi nazvanou 3 ze 7, která zahrnuje absolvovaní tří etap nebo i jednotlivou etapu. 

Závod slaví třicátiny a výročí je příležitostí pro mimořádnou běžeckou oslavu. Vedle své letité tradice je MUM také jedinou akcí v Evropě, která má statut Memoriálu Caballa Blanca (Micah True – Caballo Blanco, známý z knih Zrozeni k běhu (Born to Run) a Ti, kteří utíkají pěšky).

Jeho život byl spojen s legendárními indiány kmene Tarahumara, kterým jsou připisovány téměř zázračné běžecké schopnosti. Někteří z organizátorů a skalních příznivců MUMu se při závodě v Mexiku měli možnost přesvědčit, že nejsou sice zázrační, ale výjimeční bez pochyb ano. A letos obdobnou příležitost nabízí i MUM, protože pozvání na Moravu přijali současně nejlepší indiánští běžci – sourozenci Talina a Antonio Ramirez. Jejich rodina je označována za poklad Sierra Tarahumara a je skutečnou reprezentací mimořádné kultury. Mají výjimečný vytrvalostní běžecký talent a ctí roli, kterou běh v komunitě Tarahumarů (Raramuri) má. Chtějí dál sdílet tradice a předávat význam, který má spojení běhu se Zemí i mezi lidmi navzájem.

Vedle náročné sportovní stránky je MUM příležitostí k setkání.  Každoročně se vrací velká část účastníků a shodují se, že útrapy na trati se rychle zapomenou, v cíli zůstane jen jedinečná atmosféra plná radosti z běhu, krásy krajiny a přátelství…

Na startovní listině opět nechybí nedostižná dvaaosmdesátiletá světová královna ultra Sigrid Eichner (D). Tato úžasná osobnost vytrvalostního běhu má na svém kontě bezmála 2 300 úspěšných startů na maratonech a ultramaratonech po celém světě. Na planetě není jiná žena, která by uběhla víc.  

Starty jednotlivých etap:

  • 3. 7. Lomnice u Tišnova (u ZŠ) 14:00 
  • 4. 7. Boskovice (náměstí) 14:00 a 15:00
  • 5. 7. Blansko (sportovní ostrov Ludvíka Daňka) 14:00 a 15:00 
  • 6. 7. Tišnov (náměstí) 14:00 a 15:00
  • 7. 7. Olešnice na Moravě (sokolovna) 14:00 a 15:00 
  • 8. 7.  Bystřice pod Perštejnem (náměstí) 14:00 a 15:00 
  • 9. 7.  Lomnice (ZŠ) intervalově (7:00 -11:00)  

Autor textu: Milan Daněk

Okomentovat


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.
Vyplněním tohoto formuláře souhlasíte s uložením a používáním Vašich dat na našem webu

Související příspěvky