Úvod ZdravíPohyb Zapomeňte na stres, je čas hibernovat jako medvěd

Zapomeňte na stres, je čas hibernovat jako medvěd

Hibernovat může medvěd, váš počítač i bankovní účet. Málokdy ale hibernujeme my. Únava? Dej si kafe. Pracovní vytížení? Dej si dvě kafe. Občas máme tendenci si myslet, že jsme nesmrtelní, zatímco zvesela ignorujeme přirozené cykly. Šlapeme na plyn bez ohledu na léto či zimu, únavu nebo depresi. Proč jsme ztratili přirozenou schopnost zvolnit a přizpůsobit svůj život fázi roku?

Možná se v těchto řádcích poznáváte. Je vám jedno, jestli je zrovna zima nebo léto, práce se neptá, deadliny také ne a na radovánky je potřeba si najít čas vždy. Se zimou navíc přichází to klidné a šťastné období roku, kdy se všichni setkávají, předávají si dárky, přejí šťastný nový rok. No jo, jenže někdo musí taky dodělat projekty, koupit dárky, napéct cukroví, uklidit… A v tom je zakopaný pes. Místo toho, abychom si po sezoně odpočinuli, vrhneme se do víru práce, stresu a povinností. Naše tělo je trochu ospalejší a unavenější, ale kdo by měl čas to řešit. Teď je třeba něco dělat!

Možná si z hodin biologie pamatujete na povídání o zvířátkách a jejich zimním režimu. Takový medvěd se pořádně nacpe, aby vytvořil zásoby, a na zimu ulehne. Zklidní celé tělo, upadne do hibernace a řádit začne v ideálním případě až na jaře. Ono je to vcelku logické – v zimě toho k jídlu moc nenajdou, všude je sníh, zima, co by venku dělali. A tak odpočívají. Něco podobného dělali i naši předci. Na podzim bylo sklizeno, dřevo připravené, byl čas vše zazimovat a přečkat do jara. Dny byly krátké, a tak se po dlouhých zimních večerech vyšívalo, pletlo, opravovalo, vyřezávalo… A taky povídalo, posedávalo, spalo. Největší starostí bylo přežít. Mít dost jídla, topiva, tepla, mít se do čeho obléci. Nepředstavujte si velké přejídání, zásoby bylo potřeba držet v rozumných mezích, málo co také přežilo bez konzervantů a ledničky zimu. 

Střih, podíváme se do dnešní doby. Topení zapínáme čudlíkem, moderní materiály nás zahřejí kdykoliv, v ledničce se choulí čerstvé rajče hned vedle ananasu. S kolegy jsme tam odpoledne poslali vaječňák, večer ještě musíme skočit nakoupit pár dárků a hlavně odeslat ještě několik pracovních mailů. Ještě že máme elektriku a nemusíme přemýšlet, čím si u toho psaní budeme svítit! Žijeme v době globalizace a dostatku. Potraviny umíme pěstovat, přepravovat i uchovávat bez ohledu na roční období. Venku je sice o něco dříve tma, ale my si na ni posvítíme. Nic nás nenutí dodržovat přirozený rytmus, naopak se pouštíme do přejídání a přemáháme náznaky únavy. 

I když to nevnímáme, náš organismus si smysl pro střídání ročních období uchoval. Možná pocítíte větší únavu nebo depresivní stavy, možná se vám s příchodem zimy nebude nic chtít. A tak je to vlastně správně! Tedy ne že by deprese byla vítaným zpestřením života. Únava, touha zvolnit a zklidnit životní rytmus je ale naprosto přirozená. Máme nakumulováno mnoho podnětů z celého roku, všude na nás svítí spousta světel, obrazovek, vídáme velké množství lidí, řešíme spoustu úloh. Náš mozek, emoce, vnímání i tělo jsou vyčerpané a přestimulované. Navíc je chladněji, méně světla a jíme i horší a méně čerstvou skladbu jídla. Zvláště v adventním čase. 

Jak by měl vypadat ideální scénař s příchodem podzimu a zimy? Zvolnění rytmu a aktivit, více spánku a odpočinku, relaxace. Někdy se to lehce řekne, ale těžko udělá. Proto jsme dali dohromady praktické tipy, jak na to. 

Tipy, jak žít zimu v souladu s přirozeným rytmem

  1. Dopřejte si více spánku
    Člověk obecně v zimě potřebuje o něco více spánku než v létě. Tma, trvající ráno i večer déle, je takovým malým návodem. Posuňte si o víkendu budíček o něco později a jděte také o něco dříve spát. I kdyby to měla být jen půlhodinka každým směrem, přidáte ke svému spánku hodinu navíc, v součtu celého týdne je to hodin sedm. A to už není málo, je to v zásadě jedna noc navíc. Nepřetápějte v noci byt, spěte v lehkém chladu. Zatáhněte závěsy, aby na vás nesvítily pouliční lampy a osvětlení. Máte doma sucho? Zvažte zvlhčovač a přidejte pár procent vlhkosti. Před spaním dobře vyvětrejte, to samé ráno. Pozor, nenahánějte spánek zameškaný v týdnu o víkendu. Spát v běžném pracovním týdnu 6 hodin denně a pak prospat půl víkendu není ideální varianta.
  2. Odložte mobilní telefon a najděte si aktivitu na dlouhé zimní večery
    Ležíte v posteli nebo na gauči, scrollujete, venku je tma, nic vás nebaví? Odložte telefon a najděte si aktivitu, která vás zabaví. Klidně něco, co vám jindy připadá jako ztráta času, ale rádi byste si to vyzkoušeli. Šijte, pleťte, hrajte deskové hry, vybarvujte omalovánky pro dospělé, vyrobte si svíčku, dekorace, vlastnoruční vánoční dárky… Možností je spousta. Přijdete na jiné myšlenky a chvíli nebudete koukat do obrazovky a spousty reklam a rozptýlení.
  3. Filtrujte nebo omezte sociální kontakty
    Je toho na vás hodně, vadí vám davy v ulicích i nákupních centrech? Zkuste omezit sociální kontakty a nenuťte se vymést každý večírek i posezení. Jděte se raději projít do přírody, nebo si otevřete knížku a napusťte vanu. I mozek a emoce potřebují někdy klid.
  4. Udělejte si večer pro sebe
    S dětmi nebo prací je to někdy těžké, zkuste si ale naplánovat jeden večer nebo alespoň jednu aktivitu v týdnu, kterou budete dělat sami. I kdyby to měla být půlhodinka čtení, jóga nebo masáž. Nenechte si ji ničím narušit a nedělejte kompromisy. Klidně jen ležte a zavřete oči. Kdy jindy v roce na tohle budete mít čas!
  5. Nemějte výčitky
    Nemáte napečeno, uklizeno… Nemějte výčitky. Však Ježíšek se narodil v chlévě. Důležitá je vaše pohoda a psychické zdraví, ne množství druhů cukroví nebo vycíděná koupelna.
  6. Nechte si pomoci
    Už to nezvládáte a nic nepomáhá? Nechte si pomoci! Vyhledejte radu terapeuta nebo psychologa a nemějte pocit, že je to něco špatného. Dnes je považováno za normální mít svého terapeuta a divili byste se, kolik lidí k němu pravidelně chodí. Třeba vám pomůže se jen vypovídat a podívat se na věci z jiného úhlu.
  7. Udělejte malou laskavost
    Potěšte něčím své srdce a vykonejte malé dobro. Ať už jsou to dárky pro lidi v nouzi, seniory nebo děti z dětských domovů, nebo jen pomoc seniorovi při nastupování do tramvaje. Zahřeje vás u srdce i na duši a hned budete mít lepší náladu.
  8. Dobře jezte a odměňte tělo
    V záplavě cukroví, alkoholu a těžkého jídla se pozorně mrkněte, co do svého těla posíláte vy. Zkuste zimní variantu na salát, pečenou zeleninu, luštěniny, fermentované potraviny. Je přirozené, že člověk touží po teplém a vydatném jídle, ale nevyměňujte ho za průmyslově zpracované, smažené a jinak nezdravé potraviny. Tělo se vám za kvalitní výživu odmění!

Nebojte se zpomalit a dejte hektické zimě vale! Uvidíte, jak pár malých změn pomůže. Aplikujte je klidně pozvolně a vyberte si jen některé.

0 FacebookEmail

Okomentovat


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.