V poslední době se do popředí dostává nový fenomén hybridního fitness s názvem Hyrox. Minimálně v zahraničí se skoro až zdá, že pomalu zastiňuje ostatní disciplíny, a kdo ho nezkusil, jako by nebyl! O co jde a proč se tenhle sport začíná vyhřívat ve světle slávy?
Sport podléhá módním vlnám stejně jako oblečení, účesy nebo cestování. Poslední obrovský trend, který hýbe světem, se jmenuje hybridní fitness. A jeho nejznámější značkou je Hyrox. Disciplíny nejsou nic složitého a ti, kteří povýšili cvičení ve fitku na životní styl, je budou pravděpodobně všechny znát. Unikátní je však jejich koncept, spojení a hlavně – brand, který to vše táhne.
Název Hyrox není žádné zaklínadlo, ale kombinace slov hybrid a rockstar. Zrodil se v roce 2017 v Hamburku, přesto se k hlavnímu slovu dostává až v posledních letech. Co je na něm tak kouzelného? Za prvé, kdekoliv po světě si ho vyzkoušíte ve stejné podobě. Za druhé, natrénovat na něj taky není nijak složité a nepotřebujete pořizovat žádné zvláštní vybavení. A za třetí, vypadá to dobře pro diváky i sportovce!
Složení Hyrox workoutů
Co všechno tahle disciplína obnáší? Složení i pořadí jednotlivých workoutů se nemění, proměnná je pouze váha břemen dle kategorie.
- 1 km běh
- 1 km SkiErg
- 1 km běh
- 50 m sled push (váha záleží na kategorii)
- 1 km běh
- 50 m sled pull (váha záleží na kategorii)
- 1 km běh
- 80 m burpee broad jumps
- 1 km běh
- 1 km veslování
- 1 km běh
- 200 m farmer’s carry (váha záleží na kategorii)
- 1 km běh
- 100 m výpady se sandbagem (váha záleží na kategorii)
- 1 km běh
- 100 wall ballů (váha záleží na kategorii)
Váhy saní, kettlebellů na farmářskou chůzi, sanbagu i míče na wall bally se liší podle toho, ve které kategorii startujete. Samostatně soutěží muži i ženy v rámci OPEN nebo PRO, stejně tak dvojice mužů i žen a smíšené dvojice (doubles). Váhy jsou nižší pro ženy a pro kategorii OPEN. Samozřejmě zde existují i kvalifikační závody na mistrovství a samotná mistrovství (světa i jednotlivých kontinentů). Celý závod trvá v rozmezí jedné až tří hodin – ti nejlepší to zvládnou i pod hodinu.
Stejně jako u každého sportovního odvětví nechybí spousta doprovodného programu – merche, workouty, tréninkové skupiny, speciální fitka, trenéři, tréninkové programy. Prostě cokoliv, co si dokážete představit. Na Hyrox eventech se potkávají nejen samotní sportovci, ale i zástupy diváků, kteří je přicházejí podpořit. A některé události, hlavně ty mistrovské, se dokonce přenášejí on-line.
Jak na Hyrox trénovat?
Trénink se skládá z běžecké a silové části, potažmo různých kombinací. Celkem uběhnete 8 kilometrů, a tak bude hodně záležet na běžecké kondici. Do toho vás čeká 8 silových stanovišť, na která sice stačí obecná fyzická kondice, ale třeba pro čisté běžce, kteří nemají zkušenost s břemeny, to bude výzva.
Pokud jste zdatný běžec, pokračujte ve svém tréninku, případně miřte na konkrétní podobu závodu (8× 1 km). Kamenem úrazu mohou být jednotlivé disciplíny, takže natrénujte hlavně ty, které jste nikdy nedělali. Trochu techniky vyžaduje hlavně SkiErg, veslování nebo wall bally. Ale hodí se znát i triky pro zbytek – třeba pro tlačení nebo tažení saní. Hyrox má navíc jistá pravidla, která je třeba dodržovat, tak si je před závodem raději prostudujte.
Stejně jako u ostatních sportů platí, že trénink na daný pohyb (stanoviště) není jen o jeho neustálém opakování. Nesmysl je také zkoušet v každém tréninku Hyrox nanečisto. Spíše se zaměřte na kondici a střídání různého počtu opakování stanovišť, klidně v kombinaci s během. Nezapomeňte ani na silový trénink jako takový – dřepy s váhou, tlaky nad hlavu, shyby, posilování středu těla, lýtek…
Jak by mohl takový příkladový trénink kondice na Hyrox vypadat?
- 3×: 500 m veslo, 500 m SkiErg, 30× wall ball
- 3×: 20 m sled push (70 % závodní váhy), 500 m běh, 20× výpad s cca 75 % závodní váhy, 8 shybů
- 3×: 100 m farmer carry se závodní vahou, 20× dřep s jednoručkami a tlakem nad hlavu, 400 m běh, 10 m burpee broad jump
Proč to zkusit?
Ač se to na první pohled nezdá, Hyrox zvládne každý, kdo má aspoň trochu fyzickou kondici. Výhodou je, že je pořád stejný napříč světem i událostmi, a tak víte, co vás čeká a co trénovat. Pokud jste jen běžci, dostanete krásnou zpětnou vazbu, jak jste na tom silově. Když trénujete jen se železem, uvidíte, jak vám to půjde v kombinaci s během.
Za Hyroxem (zatím) musíte vyjet do zahraničí. V Česku své zastoupení nemá, i když se tady už objevují podobné série s hybridními workouty – například Bcross Run.
Hyrox je navíc ideální do zimní přípravy (taky se velká část událostí koná během zimy). Slouží jako skvělé zpestření tohoto období pro čisté běžce nebo OCR atlety. Jako bonus nenastydnete, protože se vše odehrává uvnitř, a tak nemusíte řešit počasí ani nic jiného.
Pro začátek se doporučuje začít buď v kategorii OPEN nebo ve dvojicích (doubles). Ve dvojici si totiž můžete rozdělit jednotlivá stanoviště podle libosti. Jen běh musí oba vykonat společně. Disciplíny ovšem sdílíte systémem „I go, you go“. Tedy jeden maká, druhý odpočívá. Je jedno, jestli jeden z dvojice udělá 90 wall ballů a druhý 10, nebo jestli si to rozdělíte po 10 opakováních. To samé platí u ostatních workoutových stanovišť.
Láká vás to? V dalším článku se podíváme na zážitky z prvního Hyroxu, zkušenosti i tipy!
- Odzvonilo CrossFitu? Přichází fenomén Hyrox!
- Bez disciplíny je motivace k ničemu. Jak nejen začít, ale i vytrvat?
- TEST: Leki Ultratrail FX.One – ultralehké hole pro náročné běžce i outdoorové nadšence
- Čím vyšší podrážka, tím lepší? Vysoce tlumené boty zvyšují riziko běžeckých zranění, odhalila nová studie
- „Ty za to ještě platíš?“ Proč utrácíme za běžecké a extrémní závody a potřebujeme to víc než kdy jindy?