Aplikace Strava loni zaznamenala 59% nárůst účasti v běžeckých klubech. A není to jen zahraniční trend. Run(ning) cluby se těší čím dál větší oblibě i v Česku. Co stojí za jejich popularitou a proč byste měli skupinové běhání vyzkoušet i vy?
Jak to funguje?
Běžecké kluby nutně nemusí fungovat jen pod záštitou větších organizací. Naopak. Raketově roste množství run clubů, které založil a vede „náhodný“ nadšenec. Ten pak pravidelně pořádá společné výběhy – většinou předem avizuje trasu, tedy i očekávanou vzdálenost, případně tempo. To ale neznamená, že byste si běh nemohli trochu zkrátit nebo tempo přizpůsobit svým možnostem. Při hojné účasti se navíc často stává, že se osazenstvo rozdělí na několik skupinek, většinou právě podle rychlosti, takže si stačí najít tu svou.
Účast v klubu zpravidla nebývá nijak zpoplatněna. Stačí prostě přijít.
Proč to zkusit?
Motivace a pravidelnost
Když ostatním slíbíte, že přijdete, je mnohem méně pravděpodobné, že trénink vynecháte. A jakmile už se stanete součástí komunity, vyžene vás z pohodlí domova sžíravý pocit, že byste mohli o něco přijít. Vzájemná podpora a sdílení pokroků vás navíc povzbudí k dosažení lepších výkonů.
Zlepšení výkonu
Skupinový běh je skvělým hnacím motorem. Snažíte se držet krok s ostatními, možná se vás zmocní zdravá soutěživost a osobní rekord je na světě. Funguje to, i když máte problém s vytrvalostí. Trochu se zakecáte, nebo se prostě necháte unést hromadným nadšením, a najednou jste uběhli o tři kilometry víc, než bylo vaše dosavadní maximum.
Potvrzuje to i loňský report ze Stravy: Skupinové (s 10 a více lidmi) sportovní aktivity byly průměrně o 40 % delší než ty sólové.
Seznamování v pohybu
Zapomeňte na online seznamky! Společný zájem o běhání přirozeně sbližuje lidi – i bez vyplňování profilů nebo swipování doprava. Některé výběhy navíc končí třeba v kavárně, takže si pak můžete pokecat bez funění.
Strava dokonce run cluby vidí jako nové night kluby (ne ty hanbaté, v našem kontextu je řeč spíše o diskotékách :-)). Obrovsky totiž narostlo množství lidí, které k pohybu motivuje právě navazování sociálních kontaktů, a proto se loni k nějakému klubu nebo skupinové aktivitě připojili. 58 % účastníků průzkumu také uvedlo, že si díky fitness skupinám našli nové přátele a 1 z 5 respondentů z Generace Z (lidé narození mezi roky 1996 a 2009) šel na rande s někým, koho potkal díky cvičení.
Pokud jste však spíše introvertní typ, nenechte se tím od vstupu do běžeckého klubu odradit – ke konverzacím vás nikdo vás nebude nutit a rozhodně neplatí, že by se tam každý šel hlavně seznámit.
Pohlazení pro duši
Že pohyb zahání chmury, není žádná novinka. Ale věděli jste, že je skupinová běžecká terapie prokazatelně stejně účinná jako antidepresiva? Účastníkům studie, kteří místo zobání léků běhali, se navíc kromě depresivní či úzkostné poruchy zlepšily i fyzické ukazatele zdraví (obvod pasu, krevní tlak a podobně), což celkově přispívá k lepší životní pohodě.
Už samotný pocit, že (na to) nejste sami, přitom působí blahodárně. Přece jen jsme pořád tlupová „zvířátka“. Komunita, sdílení radosti z běhu, vzájemná podpora během tréninků i závodů a společné překonávání výzev vytvářejí pevné sociální vazby, které podle vědců z Harvardu potřebujeme ke štěstí.
Je to jednoduché
Komunitní výběhy a sdílení podporují i jednotlivé sportovní online platformy. Propojení si už mezi sebou ujednaly třeba aplikace Strava a Nike Run Club / Nike Training Club. Uživatelé Nike appek si tak mohou snadno synchronizovat svůj účet s účtem na Stravě, kam se jim bude jejich aktivita automaticky nahrávat. Ani rozdílná technologická „náboženství“ proto nejsou v run clubech překážkou.
3,2,1…START!
Pokud vás myšlenka skupinového běhání nadchla, běžecké kluby ve vašem okolí nejčastěji najdete na Instagramu nebo přímo na Stravě. Běžecké skupiny už delší dobu zakládá a podporuje také iniciativa Rozběháme Česko. A když nenajdete, tak si prostě založte vlastní. :-)
Zdroje:
- https://press.strava.com/articles/strava-releases-annual-year-in-sport-trend
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36828150/
- https://www.health.harvard.edu/blog/the-secret-to-happiness-heres-some-advice-from-the-longest-running-study-on-happiness-2017100512543
- Běžecké kluby jsou nový Tinder. Proč vstoupit do run clubu, i když si chcete „jen“ zaběhat?
- Regenerace po běhu začíná už na trati. Jak ji nepodcenit?
- Od knedlíků k medailím: 36 závodních kilometrů, 75 překážek a jen 4 měsíce na přípravu. Dám to?
- Nejkrásnější české ultra závody: Bolest, pot i dechberoucí výhledy!
- Zapomeňte na drahé a přeslazené müsli z obchodu! Upečte si banánovo-kakaovou granolu téměř bez práce