Úvod TréninkBěžecký trénink Alergici, nezoufejte! Jak běhat v pylové sezóně a neudusit se?

Alergici, nezoufejte! Jak běhat v pylové sezóně a neudusit se?

Hepčí! Jaro je tady a s ním i sezóna kýchání, nekonečné rýmy a slzení očí. Pylová alergie dokáže znepříjemnit každodenní život a ze sportování často dělá až nadlidský výkon. Pokud se s jejími příznaky trápíte i vy, ale nechcete proležet celé měsíce na gauči, přečtěte si, jak si běhání v pylové sezóně co nejvíc usnadnit.

Pylová alergie: Co se děje v těle?

Za sezónní alergickou rýmou stojí přehnaná imunitní reakce organismu, který pylová zrna ze stromů, trav či plevelů vyhodnotí jako úhlavního nepřítele. Po kontaktu s alergenem se do krevního řečiště vyplaví histamin, který na sliznicích způsobuje zánět. Výsledkem je svědění a kýchání, vodnatá rýma, zduření nosní sliznice, zarudlé nebo slzící oči, a někdy dokonce až astmatické záchvaty.

Alergii však doprovází i celkový pocit nemoci, bolesti hlavy, únava nebo poruchy spánku. Prostě ne úplně ideální podmínky pro dodržování tréninkového plánu.

Samotný sport navíc může příznaky alergie ještě zhoršovat. S větším množstvím vzduchu, které během fyzické námahy vdechujeme, totiž logicky vdechujeme i více pylových částic.

Takže co s tím?

8 tipů, jak si zpříjemnit běh během pylové sezóny

1. Sledujte pylové zpravodajství

Používejte aplikace, které monitorují kvalitu vzduchu a aktuální pylovou situaci, abyste měli přehled, kdy se sportování venku raději vyhnout, a kdy je naopak o něco vhodnější „konstelace hvězd“. Podívat se můžete například na Pylový semafor Českého hydrometeorologického ústavu nebo na web pylovasluzba.cz.

Protože se ale pylová alergie zpravidla nevztahuje na všechny druhy pylů, vyplatí se vědět, které jsou pro vás nejrizikovější, a zejména těm se snažit vyhnout. Nejprve proto navštivte alergologii a nechejte si udělat příslušné testy.

2. Plánujte chytře

Koncentrace pylu během dne kolísá a mění se i v závislosti na počasí. Nejvyšší hodnoty bývají odpoledne a také za suchých, větrných dní. Podle studií je proto nejlepší běhat mezi čtvrtou ranní a polednem, případně po dešti, který pyl z ovzduší spláchne.

Trasy se také snažte plánovat spíše ve městě – mimo travnaté oblasti, parky nebo zemědělské zóny, kde je koncentrace pylu přirozeně větší.

3. Noste sluneční brýle a další chytré doplňky

Mechanická bariéra odfiltruje alespoň část pylových zrn, a tak vás tolik nepotrápí zarudnutí a svědění očí. Nevybíhejte proto bez slunečních brýlí a kšiltovky, případně hledejte další vychytávky, které by vám mohly běh s alergií ulehčit. Někteří běžci nedají dopustit například na speciální lepicí pásky na nos, které mají dýchání (zduřelým) nosem znatelně usnadňovat.

4. Po běhu rovnou do sprchy

Pyl ulpívá na kůži, vlasech i oblečení. Po doběhnutí se proto důkladně osprchujte a kompletně převlečte, abyste se zbytečně nevystavovali účinkům alergenů ještě dlouho poté.

5. Hlídejte si pitný režim

Při alergii tělo produkuje více hlenu a zároveň můžete mít pocit vysušených sliznic. Podobně jako při nemoci se proto doporučuje hodně pít. Pylová sezóna navíc spadá do teplejší části roku, a tak je vhodné dbát na zvýšený příjem tekutin tak nějak všeobecně.

6. Zkraťte to a zpomalte

Pokud nemáte úplně ideální podmínky (ať už vaše fyzické, nebo ty venkovní), nepouštějte se do náročných výkonů. Přílišné namáhání už tak dost zatěžovaného organismu zdraví nijak zvlášť neprospívá. Navíc, jak už bylo řečeno, čím intenzivnější aktivita, tím víc alergenů vdechujeme. Můžete se tak zbytečně odrovnat a dávat se dohromady klidně několik dní.

7. Zůstaňte uvnitř

Když je nejhůř, tak prostě vymyslete alternativu. Vrchol pylové sezóny nebo peak vašeho alergenu netrvá věčně, tak ho využijte jako příležitost ke změně stereotypu. Dejte si běh na páse, věnujte se silovému tréninku (který je pro běžce mimochodem fakt důležitý!) nebo si zajděte do bazénu.

8. Zkuste babské rady

O lécích na alergii neboli antihistaminikách se často traduje, že otupují a uspávají. Většina moderních přípravků ale už má dostatečně vyladěné složení, a tak se tlumicích účinků nemusíte bát.

Pokud přesto raději (nebo jako doplněk ke konvenční léčbě) vsázíte na sílu přírody a moudrost našich předků, můžete vyzkoušet třeba výplachy slanou vodou pomocí nosní konvičky nebo inhalaci heřmánku, který zklidňuje sliznice. Heřmánek nebo tea tree olej se pro alergiky doporučuje i v aromaterapii.

Z přírodních doplňků stravy se jako nadějný ukazuje například quercetin, což je flavonoid přirozeně se vyskytující třeba v cibuli, brokolici nebo ovoci.

Frustrace z pylové alergie je naprosto pochopitelná. Jenže nic neřeší. A tak se snažte hrát s kartami, které máte v ruce. S trochou plánování a respektu k vlastnímu tělu pak pylová sezóna nemusí znamenat úplnou stopku. Držím palce!

Přečtěte si také:

Zobrazit zdroje

Okomentovat


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

0 FacebookEmail