Pokud jste někdy toužili po výzvě, která posune vaše běžecké schopnosti na novou úroveň, překážkové závody (OCR) jsou přesně to, co hledáte. Tyto závody prověří nejen vaši fyzickou odolnost, ale i psychickou vytrvalost. Jak se připravit na svůj první OCR závod? Co všechno vás čeká na trati a jaké překážky budete muset překonat? V tomto článku se dozvíte, jak na to, kde v Česku najdete nejlepší závody a co všechno byste měli umět, abyste si z této výzvy odnesli maximum.
Co znamená OCR? OCR (anglicky Obstacle Course Racing) je relativně nový sport, který stále získává na popularitě. Takové, že v roce 2028 by se měl poprvé objevit na olympijských hrách jako pátá disciplína moderního pětiboje, kde nahradí koňský parkour. Už dávno nejde jen o plazení v bahně, ale čím dál tím více o rychlost běhu v terénu, nošení břemen, ručkování na všem možném, balanc, šplh, překonávání zdí, přesnou trefu apod. V Česku je spojen hlavně se značkami Spartan, Gladiator Race, Predator Race a mnoha povedenými lokálními závody.
Překážkové (OCR) závody v Česku
Od roku 2013 postupně vznikají (a občas i zanikají) různé překážkové série. Na výběr je od těch jednodušších až po extrémní. Podle kondice i chuti si můžete vybrat, kterou výzvu zvládnete zdolat. Organizátoři už dnes vnímají opětovný pocovidový příliv nováčků, kteří chtějí spíše zábavu a jednodušší překážky. Ke slovu se nicméně dostávají také ninja události, závody se psy nebo krátké dráhy na rychlost, které od roku 2028 budou součástí pentatlonu na olympijských hrách. Celé OCR se značně proměnuje a trendy udávají jeho budoucí podobu. Jisté však je, že nyní oslovuje ještě širší a rozmanitější skupinu lidí než kdy dřív.
Z nadnárodních pořadatelů u nás figuruje jen Spartan Race, zbytek sérií je většinou napříč Českou republikou (třeba Gladiator Race, Urban Challenge nebo Predator Race), nebo jsou čistě lokální (Myslív Race, Heroes Race…).
Pro začátek je určitě dobré si vybrat kratší distance, i když už běháte delší běžecké závody. Přeci jen, v kombinaci se silovými překážkami je to trochu jiná písnička. Nejdříve je tedy potřeba si osahat překážky a vyzkoušet, jak sedne kombinace běhu a síly. Velká část závodů začíná vzdáleností 4–5 km, často mají i lehčí vstupní verze nebo rodinné vlny (třeba Urban Challenge). Například u Spartanu hledejte vzdálenost Sprint (5+ km), u Gladiatoru verzi Run (4+ km), u Predatoru také Run (7+ km).

Pozornost je dobré věnovat i výběru startovní vlny. Dřívější startovní vlny bývají určené pro elitu (top závodníci v celkovém pořadí) nebo věkové kategorie (tzv. age group – závodníci se porovnávají v určitém věkovém rozmezí), kde se bojuje o pódiové umístění. Pak většinou následují vlny open nebo fun, tam jde o zábavu. Některé překážky v těchto vlnách mohou být dobrovolné, nebo není vyžadován trest za nesplnění překážky. U každého závodu se to trochu liší, a tak je třeba nastudovat přesná pravidla.
Malý pořadatel, nebo velká značka?
U velkých sérií (například Spartan Race) už dopředu víte, do čeho jdete, překážky se často opakují s malými obměnami, nebo jsou přímo standardizované. Najdete videa, tréninkové skupiny i jejich vlastní tréninkové zázemí. Menší závody zase mívají jiné výhody: vymýšlejí si originální překážky, celá atmosféra je rodinná a uvolněnější a startovné bývá levnější.
Při výběru určitě koukejte na lokalitu, kde se závod nachází. Některé se nehnou z kopců, jiné běží i městem. Bohužel neexistuje žádná, opravdu kompletní stránka, kde by byl ucelený přehled všech překážkových závodů včetně popisu a odkazů nebo rozlišení sérií. Na sociálních sítích ale najdete skupiny, ve kterých se sdružují lidé běhající OCR. Často mívají sepsané přehledy velkých i lokálních akcí, a tak se snáze zorientujete a vyberete si. Jednoduchou termínovku najdete na webu České asociace překážkových sportů.
Kdy se poprvé postavit na start?
Je potřeba důkladný trénink před prvním startem? Ne! Na jednodušší a kratší závody si v klidu troufněte i bez specifického tréninku. Aspoň zjistíte, jestli vás OCR baví, a co případně do budoucna vyladit. Rozhodně je fajn mít alespoň základní kondici a dopředu se podívat na to, jak daný závod vypadá.
A jestli hledáte motivaci k tréninku, tak kupte startovné, zapište si datum do kalendáře a začněte makat. Blížící se den startu je totiž skvělým hnacím motorem!
Vybavení – má cenu investovat?
Na první závod nepotřebujete drahé vybavení. Důležité jsou boty – rozhodně ne silničky s hladkou podrážkou, nebo dokonce obyčejné tenisky. Ideální jsou trailové boty s podrážkou, která neklouže. Budete zdolávat balanc, poběžíte v terénu (někdy dokonce ve vodě), občas se potřebujete zapřít nohama o překážku. Oblečení vybírejte podle ročního období. Raději se vyhněte bavlně a dalším materiálům, které nasáknou. A pozor, není to příležitost ani pro sváteční běžecký ultralehký komplet. Je velká pravděpodobnost, že si ho někde roztrhnete nebo nevypratelně zašpiníte. Pokud ruce nejsou zvyklé, zvažte i použití rukavic. Skvělé jsou obyčejné pogumované z hobbymarketu, pro náročnější závodníky dokonale fungují frisbee rukavice.
A co svačina?
Na kratší vzdálenost nepotřebujete batůžek s pitím ani svačinou. Ten se hodí až na delší vzdálenosti. Pro závody okolo 5 kilometrů stačí jen nouzová sladkost do kapsy. Na většině tratí jsou občerstvovačky s pitím, někdy i výživou.

Případně můžete použít běžeckou ledvinku, do které schováte malou tyčinku nebo energy gel, potažmo tam rukavice či vrstvu navíc.
Na startovní čáře
Na závod určitě dorazte s větším předstihem, aby vás nepřekvapila fronta na registrace nebo toalety. Podívejte se, kde je start i cíl, mrkněte na nejbližší překážky. Možná už uvidíte i první závodníky a můžete okoukat techniku. Některé závody startují ve vlnách po více závodnících (až 200 závodníků najednou), jinde jsou starty intervalové, tedy po jednom či několika málo běžcích. Ze startovního balíčku si nezapomeňte vše potřebné připevnit na sebe. Na rozdíl od běžeckých závodů je větší riziko, že ztratíte třeba čip, tak je dobré ho pořádně připevnit a zkontrolovat.
Co všechno vás v závodě čeká?
OCR bylo dříve založeno na očekávání neočekávatelného. Trasa často nebyla dopředu známá a závodník bojoval s tím, co zrovna vyvstalo před ním. Dnes už je vše více predikovatelné, pořád ale zůstává směs adrenalinu, někdy neznámých překážek, fyzického vypětí. Pořadatelé si hrají s novými výzvami a celý svět OCR se rychle posouvá dále. Na sítích najdete spousty videí z různých závodů, samotná realita ale stejně někdy překvapí. Z míry vás může vyvést třeba průběh vodou, plavání nebo výška překážek.
Po startu nepřepalte tempo a na překážku neskákejte hned, jak k ní přiběhnete. Raději se u ní zastavte, podívejte se, jak to dělají ostatní, a pak to zkuste. Nejde to? Většina závodů má tzv. hendikep za nezdolání. Ten může mít podobu trestného běžeckého okruhu, vykonání určitého cviku (oblíbené jsou burpees), okruhu s břemenem nebo jiné lahůdky. Vždy poradí dobrovolník u překážky.
SPECIÁLNÍ TIP: Chcete závod nejdřív v klidu okouknout? Přihlaste se jako dobrovolníci! Těch není nikdy dost, navíc vše uvidíte z druhé strany. Většina pořadatelů také za pomoc nabízí startovné zdarma.

5 tipů, jak přežít první závod
- Domácí příprava
Podívejte se dopředu na videa a fotky, jak překážky vypadají. Některé závody mají na webu i pravidla překážek. - Najezte se dobře, ale lehce
Den před závodem si dopřejte kvalitní sacharidy a bílkoviny a hodně pijte. Před startem to ale nepřehánějte, ať vám snídaně neleží v žaludku. - Vyberte si dobrou lokalitu
Pro první závod je lepší najít místo, které nemá terén a kopce jako výzvu, nebo není typické bahnitými překážkami. Lépe se taky poběží na jaře nebo v létě než uprostřed zimy. - Vyzkoušejte výbavu
Přemýšlíte, jestli to boty zvládnou, nebo jestli se v kraťasech budou dobře zdolávat třeba i zdi? Vyzkoušejte to nanečisto na workoutovém hřišti. - Vezměte kamarády nebo rodinu
Přihlaste se společně s kamarády nebo rodinou. Sdílené utrpení je vždy menší utrpení, a navíc si užijete spoustu zábavy.
Jak trénovat na OCR?
Komplexnost, která je na tomto sportu krásná, je trochu i tréninkovým prokletím. Zahrnuje více disciplín a specifických dovedností než jen běh, stejně jako třeba u triatlonu. Hlavními pilíři jsou běh, síla a překážky.
Pozitivní je, že spousta tréninků může být zábavných. A hlavně se dají dělat ve skupině. Po celé republice existují OCR tréninkové skupiny, najdete i společné tréninky ve fitkách zaměřené právě na nácvik OCR.
Čistokrevní běžci často bojují se silou horní poloviny těla, hlavně milovníci delších distancí. Při přechodu z běhu na OCR je tedy potřeba pracovat na rozvoji síly rukou, zad i středu těla, úchopu i specifických dovedností. Počítat je třeba s těžkými břemeny nebo náhlými změnami rytmu běhu kvůli překážkám.
Složení tréninku v přípravě na OCR:
- BĚH (v závislosti na zvolené distanci)
- SÍLA (síla rukou, středu těla i nohou)
- PŘEKÁŽKY (nácvik techniky)
- DOPLŇKOVÝ TRÉNINK (lezecká stěna, slackline…)
Ideální složení tréninku (pro už trénovaného jedince se zaměřením na OCR) zahrnuje 3–4x týdně běh, 1–2x týdně trénink úchopu a překážek, 2x týdně silový trénink (možno spojit s tréninkem překážek). Pro začátečníka to může být méně často nebo v kratších a lehčích jednotkách.
Poslední tip? Užijte si to! Nestresujte se tím, že to nedáte. Na startu už stálo spoustu začátečníků a závody jsou stavěné opravdu pro každého. Není ostuda nedat překážku, nebo během závodu přejít do chůze. Horší je to nikdy nezkusit.
Přečtěte si také:
- Překonejte překážky i sami sebe! Co všechno musíte vědět před prvním OCR závodem?
- PUMA představuje Fast-R NITRO™ Elite 3: Závodní super botu, která vznikla ve spolupráci s vědci
- Výbava na maraton: Co skutečně potřebujete, abyste doběhli do cíle?
- TEST: Sluchátka Redmi Buds 6 Pro – za málo peněz hodně muziky
- Od knedlíků k medailím: Musím běhat víc a dál! Jde to i bez bolesti?