TEST Dexcom G7: Když zjistíte, že i stres vám zvedne cukr víc než dort

Hladinu cukru v krvi zdaleka neovlivňuje jen jídlo. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo

Co se děje s cukrem v krvi, když běháte, jíte nebo jen tak žijete? Měla jsem tu čest otestovat kontinuální glukometr Dexcom G7. Tahle hračička vám neřekne jen to, jak moc sladíte kávu, ale i jak reaguje vaše tělo na každý pohyb, sousto i spánek. Po deseti dnech testování, kdy jsem měla tento malý technologický zázrak připevněný na paži, jsem zjistila, jak hladina cukru koreluje nejen se sportovním výkonem, ale i každodenním životem. Co všechno se dá vyčíst ze sladkých dat? Jak moc nás ovlivňuje načasování, pořadí i složení stravy? Klesá cukr během tréninku nebo závodu? A co byl největší „aha moment? Tady je upřímná recenze!

Na úvod je třeba říct, že do tohohle experimentu jsem šla jako zdravý člověk, který nemá problém s vysokým cukrem, ani náběh na cukrovku či jiné civilizační onemocnění. Přesto mám osobní zkušenost s cukrovkou velice blízkou – až příliš. Dlužím vám tedy jednu osobní zpověď, a zároveň motivaci k testování. Můj otec byl diabetik. Takový, který ke svému onemocnění přišel v průběhu života (diabetes II. typu). Postupně svoji nemoc prohluboval a zhoršoval, během let se k ní přidaly další typické komplikace. Říká se, že lidé se dělí na dva typy – na ty, které hrozba nemoci a vyhlídky na její rozvoj změní od základu. A pak na ty, kteří ani s vědomím rizik nezmění zhola nic.

Vím tedy, co dokáže cukrovka s člověkem udělat a jak může změnit jeho osud. Není to jediný důvod, proč jsem se dala na dráhu sportu i zdravého životního stylu, ale je to jeden z těch hlavních. A tak jsem do pokusu s kontinuálním glukometrem skočila po hlavě. Zjistit co nejvíce informací o svém těle, o tom, jak reaguje na různé situace, zátěž, jídlo, množství sacharidů. Identifikovat případná rizika, lépe se poznat… A o tom je tahle poměrně dlouhá a obsáhlá recenze!

Měření cukru jako pravidelný rituál a prevence

Nejdříve se pojďme podívat do světa krevního cukru, jeho měření a vysvětlit si pár pojmů, které jsou pro kontext článku zásadní. Kontinuální glukometr, jako je Dexcom G7, je zařízení, které sleduje hladinu glukózy v krvi bez nutnosti pravidelných odběrů z prstu. Tedy přesněji řečeno z tkáňového moku, ale k tomu se ještě dostaneme. Tento systém je určen nejen pro osoby s diabetem, ale může být užitečný i pro lidi, kteří cukrovku nemají, ale chtějí mít pod kontrolou svou hladinu cukru. Například během sportovních aktivit, nebo pro optimalizaci celkového zdraví.

Glukometr Dexcom G7. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo
Zařízení měří nepřetržitě. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo

Kontinuální monitorování glukózy (CGM) umožňuje měřit hladinu cukru v reálném čase, poskytuje cenné údaje o tom, jak se hladina cukru mění během dne a upozorňuje na případné výkyvy. Na rozdíl od tradičních metod, které vyžadují odběr krve z prstu, CGM poskytuje nepřetržité a pohodlné měření, což znamená větší přesnost a lepší a komplexnější přehled o aktuálním stavu těla. Mizí také nutnost mít rozpíchané prsty od tradičního měření. 

Hladina cukru v krvi neboli glukóza je klíčová pro správnou funkci našeho těla, protože je hlavním zdrojem energie pro buňky. Naše tělo reguluje její hladinu prostřednictvím hormonů, přičemž inzulin, produkovaný slinivkou břišní, hraje zásadní roli v jejím vstupu do buněk. Cukrovka (diabetes) je onemocnění, při kterém tělo buď nevytváří dostatek inzulínu, nebo ho nedokáže efektivně využívat, což vede k chronicky vysokým hladinám cukru v krvi. Pokud hladina glukózy v krvi není správně kontrolována, může to vést k vážným zdravotním problémům, jako je poškození cév, nervů nebo orgánů. S diabetem se také pojí mnohé další komplikace, jako je zhoršený zrak, špatně se hojící rány, nohy náchylné k infekcím, někdy vedoucím až k amputacím.

Měření hladiny cukru je důležité pro diagnostiku a řízení diabetu, ale také pro prevenci a monitorování výkyvů, které mohou ovlivnit naši energii, náladu nebo celkové zdraví. Hladina cukru se může měnit v závislosti na jídle, fyzické aktivitě, stresu nebo dokonce denní době, a její sledování je klíčové pro udržení optimálního zdraví.

Velkou roli hraje i pořadí živin. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo

Dexcom G7: malý chytrý pomocník 

Postupně se dostáváme k „jádru pudla“. Náš malý zázrak, který byl předmětem celého testování, se jmenuje Dexcom G7. Vyvinutý pro pohodlné měření a nošení ve všech situacích. 

Technické specifikace

Dexcom G7 je nejnovější generace systému pro kontinuální monitorování glukózy (CGM), který přináší změny – hlavně v pohodlí, přesnosti a uživatelské přívětivosti. Tento malý, tenký senzor je navržen pro každodenní použití a neměl by omezovat v žádné činnosti. Jeho hlavní výhodou je, že poskytuje data o hladině glukózy v reálném čase, aniž byste museli provádět nepříjemné odběry z prstu. Senzor sleduje hodnoty neustále, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a přenáší je na kompatibilní chytré zařízení, jako jsou mobilní telefony, chytré hodinky nebo speciální přijímač.

Jak to funguje? Dexcom G7 je vybaven jedním integrovaným senzorem, který zahrnuje jak samotný senzor, tak vysílač. Senzor se připevňuje na kůži (na paži, břiše nebo u dětí na hýždích), na které zůstává přilepený až 10 dní. Jakmile začne pracovat, neustále odesílá data o vaší hladině glukózy do zařízení, což vám umožňuje sledovat, jak se vaše hodnoty mění v průběhu dne.

Co všechno umí? Dexcom G7 nejen že poskytuje přesné údaje o hladině glukózy, ale také umí varovat, když jsou hodnoty příliš vysoké nebo nízké. Systém je obzvláště užitečný pro ty, kteří mají problém s rozpoznáváním příznaků hypoglykémie (nízká hladina cukru), protože dokáže predikovat změny hladiny cukru a upozornit vás ještě předtím, než dojde k problémům.

Pro rodiče nebo blízké osoby, které chtějí mít kontrolu nad zdravím jiného člověka, nabízí možnost sdílet data pomocí aplikace Dexcom Follow. Ta umožňuje až deseti lidem sledovat výsledky v reálném čase.

Pro koho je určen? Od lidí s diabetem typu 1 a 2, přes těhotné ženy, až po děti od 2 let. Díky jednoduché aplikaci a možnosti přizpůsobení je ideální i pro sportovce, kteří potřebují mít přehled o své hladině glukózy při tréninku, nebo pro každodenní monitorování u lidí s diabetem.

Zavedení hravě zvládnete podle (video)návodu. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo

Připraveni? Jdeme testovat!

Tolik k technickým parametrům i celé problematice měření cukru v krvi. Živě si pamatuju, jak si táta vždy píchal klasickým glukometrem do prstu, odkud vytekla kapička krve a z té pomocí papírku přístroj určil hodnotu cukru. Věřím, že tahle hračka by byla velkým usnadněním už před mnoha lety!

Na testování přišla malá krabička s aplikátorem, ve kterém je umístěn samostatný senzor, návod a QR kód pro spárování aplikace a přístroje. První pohled mě trochu vyděsil – v aplikátoru je malá jehlička, o které jsem si nejdřív myslela, že se zavádí do paže. Nemám strach z jehel, ale přeci jen představa, že mám jehlu neustále v paži… Ale netřeba se bát. Jehlička pouze zavádí sondu glukometru a jinak zůstává v aplikátoru. Pro jistotu jsem našla videonávod, kterých je spousta, vydezinfikovala ruku, přiložila aplikátor, zmáčkla a bylo hotovo. Nic nebolelo ani na okamžik. Pak už stačí jen na chvíli přitisknout a držet, aby upevňovací náplast dobře přilnula ke kůži. Po aplikaci na paži stačí jen stáhnout appku, spárovat pomocí QR kódu na krabičce, nechat vše 30 minut zahřát a už vesele měříte.

No, jestli na mně tohle vydrží 10 dní… Čekal mě trénink, překážkový závod ve vodě a bahně, zároveň na té ruce často spím. Pro jistotu jsem zařízení překryla ještě přiloženou druhou náplastí, která vše pevně uchytí. První den byl zvláštní, měla jsem tendenci si na ruku pořád sahat a kontrolovat. Po pár dnech už jsem přestala glukometr vnímat a neřešila, co se mu stane, když se někde opřu. Vydržel dokonce i závod, kde jsem se opírala o překážky, brodili jsme se bahnem, lezli pod sítí, prostě dostal zabrat špínou i zacházením. Neutrpěla dokonce ani náplast, kterou jsem ve sprše opláchla a žádné nečistoty nikde nezůstaly.

Po pár dnech zvykání už jsem glukometr přestala vnímat. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo

Glukometr je opravdu lehoučký a drží dobře. V paži je zavedeno tenké vlákno, které vůbec nevnímáte. To z mezibuněčné tekutiny určuje hladinu cukru – měření je o něco méně přesné, než v případě přímého měření z krve (které je i rychlejší, co se týče přenosu změn), ale podle všech testů je stále odchylka velmi malá a měření odpovídá. Hodnoty se také dají zkalibrovat podle klasického glukometru odběrem z prstu. 

Nízká hladina cukru, okamžitě se najez!

První seznamovací odpoledne bylo poměrně náročné. Aplikovala jsem glukometr a šla tvořit oběd. Salát a polovina domácí pizzy z tortilly. Snažím se držet jedno z pravidel Glucose Goddess, které říká, že nejdříve bychom měli sníst zeleninu (vlákninu), poté bílkoviny a následně sacharidy. Díky tomu se krevní cukr tolik nevychýlí směrem nahoru, rychle nevyběhne a zase nespadne a vydržíte i déle sytí.

Glukometru se tahle metoda ovšem vůbec nelíbila a celé odpoledne mi aplikace sdělovala, že jsem s cukrem tak nízko, že už by mě pravděpodobně měli oživovat. Já se ale cítila dobře. Možná to byl jen počáteční boj, než si vše sedlo, protože naštěstí se už výstrahy neopakovaly. Jen párkrát v noci si aplikace stěžovala, že cukr je kriticky nízko, ale doteď nevím, jestli to bylo opravdu nízkým cukrem, nebo jsem jen na glukometru nevhodně ležela (i to totiž může mít vliv).

Uživatelská přívětivost a jednoduchost

Aplikace umožňuje nastavit si výstrahy podle sebe, ale neumožňuje je úplně vypnout z důvodu bezpečnosti. Tedy pokud to neuděláte natvrdo v telefonu v nastavení aplikace (pak se ovšem aplikace vzteká). Hlásí, když se blížíte do krajních hodnot, řve, když do nich už spadnete. Umí také poslat výstrahu vašim blízkým, které v aplikaci přidáte. 

Velice jednoduše si zobrazíte záznam hladiny cukru, přidáte jídlo včetně množství sacharidů, ranní měření glukózy, sportovní aktivitu nebo jiné události. Aplikace sama sleduje, kolik dní zbývá do konce životnosti senzoru a včas upozorní na výměnu. V poslední fázi začne ubíhat limit 12 hodin, během kterých je třeba senzor vyměnit za nový. 

Aplikace funguje na chytrém telefonu, který musí být v dosahu do 10 metrů od senzoru, tedy od vás. Jakmile tomu tak není, spojení se přeruší, přesto se pak hodnoty ze senzoru po opětovném spárování načtou. Alternativou je měření pomocí speciálního přijímače od Dexcomu nebo také v chytrých hodinkách (pozor, tady jsou určité požadavky na kompatibilitu).

Aplikace vám používání glukometru usnadní. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo
Zároveň budete mít přehled o výkyvech. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo

Klepající se ruce, únava? Nízký cukr při tréninku? Opak byl pravdou!

Kromě zjištění, jak jsem na tom tedy během dne s hladinou cukru a zda mi něco hrozí, jsem chtěla přijít na kloub tomu, jak moje tělo reaguje na cukr v rámci fyzické aktivity a kdy je ideální sacharidy doplnit. A zjištění bylo překvapivé.

Ranní měření glukózy vždy dopadlo dobře – spíše na spodní hranici rozmezí, tedy nižší cukr. Během dne se cukr příliš nevychyloval, dokonce i veškeré testy dopadly podle očekávání. Jídlo, které bylo bohaté na složení – začala jsem zeleninou, sacharidy jedla až na konci – mělo vyváženou křivku cukru, relativně plochou. Naopak, když jsem zkusila pořadí obrátit, dala si jídlo s větším množství sacharidů, nebo zkusila nalačno sladkost, cukr vystřelil do špičky a zase rychle spadnul. Často se mluví o zdravé stravě, ovoci, složení diety, ale zatím se relativně málo zdůrazňuje, jak důležité jsou kombinace určitých typů potravin, jejich dávkování a pořadí jezení. A právě v takovémhle experimentu je čas na to si vše podložit daty a opravdu ověřit na vlastní kůži.

Co mě ale překvapilo, byla hladina cukru v zátěži. Během klasického silového tréninku se příliš neměnila. Jednodušší běh (T2/T3) byl také bez velkého vychýlení. Ale náročnější část tréninku měla tendenci cukr zvednout (například u intervalového běhu nebo u intenzivního silového kardia). Stejně tak v rámci závodu byla hladina cukru relativně vyvážená až do chvíle, kdy přišla překážka, u které jsem se zasekla. Než jsem ji překonala, musela jsem ji zkusit víckrát, klepaly se mi ruce a měla jsem pocit, že bych si potřebovala dát energy gel. Zároveň jsem byla ve stresu, protože mě předběhlo více soupeřek.

Při zpětném zkoumání v aplikaci jsem zjistila, že naopak v tu chvíli vylétl cukr nahoru, ne dolů! Zřejmě jde o stresovou reakci těla, protože v tu chvíli jsem opravdu ve stresu byla. Něco podobného se mi stalo i při nepříjemné stresující schůzce, po které jsem koukala na další cukrovou špičku v grafu. Vypovídá to o tom, že náš krevní cukr neovlivňuje jen strava, ale celkový životní styl, míra stresu i další parametry.

Zvýšení hladiny cukru během náročného tréninku a stresových situací pravděpodobně souvisí se zvýšením hladiny stresových hormonů, jako je adrenalin a kortizol. Tyto hormony se uvolňují během stresu a mají tendenci zvyšovat hladinu glukózy v krvi, čímž tělu poskytují rychlý přístup k energii pro „boj, nebo útěk“. Při intenzivní fyzické námaze nebo stresujících momentech, jako je například těžká překážka v závodě nebo nepříjemná schůzka, může dojít k mobilizaci glukózy z jater a tukových zásob, což způsobí krátkodobý vzestup hladiny cukru. Tato odpověď je přirozená, ale u některých lidí, zejména těch s inzulínovou rezistencí nebo diabetem, může vést k výrazným výkyvům v hladině glukózy.

Zároveň to neberte jako negativní vliv cvičení. Zvýšení hladiny kortizolu během cvičení je opravdu klíčové pro regulaci energetického metabolismu a výkonu. Tato reakce je dobře zdokumentována v lidských studiích a ukázala se i v pokusech na zvířatech, kde odstranění nadledvin nebo modulace kortizolu vedly k rychlejšímu nástupu únavy a vyčerpání svalů, protože došlo k narušení hormonální regulace mobilizace energetických substrátů. Navíc kortizol podporuje uvolňování mastných kyselin z tukových buněk, což zajišťuje větší metabolickou aktivitu během cvičení. I když je tedy stres často vnímán negativně, jeho správná úroveň je nezbytná pro adaptaci těla na trénink a regeneraci svalů po cvičení. Problém by mohl nastat při přetížení a přetrénování nebo u jedinců s určitými typy onemocnění, kde by mohl nadělat paseku. Dlouhodobý, častý a intenzivní stres z práce, životních událostí a životního stylu je ovšem jiná kapitola.

Tahle užitečná lekce znamená, že bude dobré do budoucna více kontrolovat příjem nižších dávek sacharidů během závodu, abych v takové situaci nemusela brát energy gel ve chvíli, kdy je cukr už sám o sobě vyšší. A zároveň pracovat s hlavou, abych stres dokázala odbourat a rychleji tělo zase zklidnit. ​

Studie publikovaná v Journal of Strength and Conditioning Research zkoumala vliv konzumace energetických gelů na hladinu glukózy v krvi, laktát a výkon během dlouhotrvajícího cyklistického tréninku. Výsledky ukázaly, že pravidelný příjem energetických gelů během cvičení vedl k vyšší hladině glukózy v krvi a zlepšení výkonu v následném časovém testu. Specificky cyklisté, kteří konzumovali gel každých 30 minut, dosáhli lepšího výkonu než ti, kteří gel nepožívali. Tento výzkum naznačuje, že pravidelný příjem energetických gelů může pomoci udržet stabilní hladinu glukózy v krvi a zlepšit výkon při dlouhodobé fyzické aktivitě. Je však důležité individuálně posoudit, jak tělo reaguje na různé intervaly příjmu a množství sacharidů, aby se předešlo nežádoucím výkyvům hladiny cukru v krvi.​ Téhle stránce sportu i studiím se ještě chci do budoucna rozhodně více věnovat.

Kde pořídit a pro koho se hodí

Glukometr se hodí nejen pro diabetiky, ale klidně v krátkodobém horizontu pro všechny, kteří chtějí lépe poznat, jak jejich tělo funguje. Vše je dobré konzultovat s lékařem a nepouštět se do žádných vlastních experimentů, které by vás mohly ohrozit. Já sama jsem glukometr testovala s vědomím, že jsem zdravá (podloženo krevními testy), netrpím diabetem a dokážu včas poznat, jak moje tělo reaguje a co případně dělat. 

Diabetikům hradí senzor pojišťovna, ostatní si musí připlatit ze svého. Cena jednoho senzoru na 10 dní se pohybuje okolo 1600 Kč, aplikace do mobilu je zdarma a pokud máte chytré hodinky nebo mobil, nepotřebujete nic dalšího.

Glukometr není zrovna nejlevnější hračka. Zvažte, jestli pro vás bude přínosem. Foto: Veronika Dvořáková/Rungo

Suma sumárum

Za tohle testování jsem byla opravdu ráda. Jednak jsem si ověřila, že vysoký cukr aktuálně není můj problém a můžu být v klidu – naopak někdy je spíš nižší a musím dbát na jeho vyrovnání. Za druhé jsem otestovala výše zmíněnou teorii z knihy Glucose Goddess a mohla ji podložit reálnými daty. Teď už vím, že opravdu má smysl řešit pořadí, v jakém člověk jídlo sní. A za třetí mi více než týden se senzorem dal feedback na to, jak tělo reaguje na fyzickou aktivitu a stresové situace a ukázal mi, co by stres (netréninkový) mohl dělat dlouhodobě, včetně postupného rozvoje diabetu II. typu. A také mám další oblast sportu k prozkoumání.

Závěrečná otázka zní – máte to vyzkoušet také? Ano i ne. Znáte své tělo? Jste zdraví, neublíží vám hraní si s hladinou cukru? Dokážete odhadnout, jak bude vaše tělo reagovat? Jste sportovci nebo máte podezření, že by hladina cukru v krvi mohla být vaším problémem? Pak do toho jděte! Naučíte se zase něco nového o svém těle a třeba vám to pomůže ve výkonu i zdravém životním stylu. Vše však doporučuji konzultovat s odborníkem.

Dexcom G7 – Technické specifikace

  • Velikost senzoru s vysílačem: 24 × 27,3 × 4,6 mm
  • Hmotnost: 7,5 g
  • Volitelný přijímač: 93 × 50 × 11,9 mm, 52 g
  • Životnost senzoru: až 15 dní (+12 h toleranční doba na výměnu)
  • Doba zahřátí po aplikaci: cca 30 minut
  • Přijímač: výdrž až 7 dní, nabíjení přibližně 3 hodiny
  • Bluetooth Low Energy (BLE) s dosahem do 6 metrů
  • Měření každých 5 minut
  • Kompatibilita s aplikací Dexcom G7 (iOS, Android) a přímé spojení s Apple Watch
  • Senzor je vodotěsný: do hloubky 2,4 m po dobu až 24 h; přijímač není voděodolný
  • Rozsah měřených hodnot: 2,2–22,2 mmol/L (40–400 mg/dL)
  • Přesnost (MARD): cca 8,0 %
  • Kalibrace není nutná, ale je volitelná
  • Upozornění na nízkou/vysokou glukózu, možnost tichého režimu
  • Proaktivní varování na hrozící hypoglykemii až 20 minut dopředu
  • Možnost plánování upozornění dle denního režimu
  • Aplikace a analýzy: Dexcom G7 app: aktuální hodnoty, trendy, historie; Dexcom Clarity: podrobné dlouhodobé reporty a analýzy
Zobrazit zdroje

Přečtěte si také:

Podobné příspěvky

Výhodně nakupte telefony i obří televizor. Největší jarní slevy u Xiaomi

Obezita dětí je problémem celé rodiny. Nebuďte na něj sami!

Výbava na maraton: Co skutečně potřebujete, abyste doběhli do cíle?