Úvod TréninkBěžecký trénink Vyzkoušeli jsme běžeckou aplikaci Runna. Stojí za to?

Vyzkoušeli jsme běžeckou aplikaci Runna. Stojí za to?

Když v dubnu Strava oznámila, že se spojila s britským startupem Runna, mnohým běžcům se rozzářily oči. Runna totiž slibuje velmi pokročilý koučink a tvorbu personalizovaných běžeckých tréninkových plánů. Při pohledu na ceník ale nadšení trochu pohasíná. Vyplatí se do ní investovat? Pojďte to zjistit spolu s námi!

Co je Runna?

Firmu a aplikaci Runna založili dva běžečtí nadšenci Dom Maskell a Ben Parker. Od roku 2022 už pomohla milionům uživatelů dokončit jejich první závody a dnes funguje ve více než 180 zemích. Loni se dokonce dostala mezi finalisty soutěže o nejlepší aplikaci roku podle Apple.

Pro tvorbu tréninkových plánů využívá umělou inteligenci a zakládá si na tom, že jsou rozmanité, zábavné, komplexní, a hlavně funkční. Kromě toho, kdy a jak máte vyběhnout, vám také doporučí cviky na podporu síly, kondice a mobility, nebo dá výživové tipy odpovídající vašemu plánu i cílům.

Běh je dnes celosvětově na vzestupu – jen v roce 2024 byla na Stravě zaznamenána téměř miliarda běžeckých aktivit. Runna se svým zaměřením na osobní přístup je pro nás ideálním partnerem,“ vysvětlil CEO Stravy Michael Martin. Strava zatím plánuje ponechat obě aplikace samostatně, současně ale hodlá investovat do růstu Runny a zrychlit vývoj jejích funkcí.

Kolik Runna stojí?

Aktuálně 499 Kč měsíčně. Což je docela dost. Ušetřit se dá při roční platbě (2990 Kč), která vám měsíční výdaje srazí na o něco přijatelnějších 249,16 Kč.

Aplikaci si přitom můžete vyzkoušet na 7 dní zdarma. Sice se musíte upsat k předplatnému, tedy nahrát svou platební kartu, ale první týden by se vám nemělo nic účtovat. Jenom pak musíte předplatné zavčasu zrušit. A přesně takhle jsem do Runny nakoukla i já.

Takže co vás v ní čeká?

Běžecký plán na míru

Po vytvoření účtu si zvolíte cíl – uběhnout určitou vzdálenost, zlepšit si kondici, nebo třeba natrénovat na konkrétní závod. Ten si buď vyberete z nabídky (z českých eventů jsem v ní našla například Mattoni Maraton), nebo ho zadáte ručně. Následně se vás aplikace zeptá na osobní informace, jako je datum narození či pohlaví (ale genderově korektně můžete zvolit i non-binary nebo prefer not to say).

Nastavení aplikace Runna. Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Nastavení aplikace Runna. Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Foto: Adéla Svobodová/Rungo

Po nastavení pokročilosti, aktuálního tempa a běžných výkonů, ještě upřesníte, jak často a ve které dny můžete či chcete běhat, a poté si aplikaci propojíte se sportovními hodinkami, případně dalšími aplikacemi. Všechno je celkem intuitivní a srozumitelné. 

Ve finále potvrdíte zmiňovanou platbu kartou, přichází chvilka napětí a voilà – váš plán na míru je připraven!

V aplikaci vždy vidíte, co vás dnes čeká, a v kalendáři najdete i přehled na další (tý)dny. Plán ale můžete průběžně upravovat – upřesňovat požadavky, „nahlásit“ dovolenou, nebo si zaznamenat jiný typ cvičení než běh.

Prostředí aplikace Runna. Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Prostředí aplikace Runna. Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Foto: Adéla Svobodová/Rungo

Poznámka: Protože můj experiment trval jen týden, nestihla jsem otestovat, jak moc se data z uplynulých týdnů promítají do těch dalších – jestli se například přepočítá tempo nebo vzdálenosti, když v některém týdnu běhám fakt mizerně. (Pokud se to ještě neděje, právě díky růstu startupu a strategickému spojení se Stravou by mělo v budoucnu k integraci pokročilejších prediktivních modelů dojít.)

V sekci Community se pak můžete družit, diskutovat a sdílet výkony.

Propojení s hodinkami Garmin fungovalo perfektně, bez nutnosti cokoliv ručně naklikávat. Plánovaný trénink se automaticky nahrál do garmiňácké aplikace a výkon se následně z hodinek přenesl do Runny. Stejně tak se tam objevil i běh nad rámec plánu – prostě jako jste zvyklí třeba ze Stravy.

Disciplína do kapsy

Můj plán obnášel různé typy běhu – long runy, tempové běhy, intervaly, kopce… Vždy bylo uvedeno očekávané tempo (někdy přesně vyčíslené, jindy „konverzační“) a vzdálenost. Z běžného terénu se také můžete přepnout na běžecký pás.

Prostředí aplikace Runna. Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Prostředí aplikace Runna. Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Foto: Adéla Svobodová/Rungo

Ke každému druhu běhu navíc v aplikaci najdete instruktážní povídání a taky playlisty. Ty jsou mimochodem volně dostupné na Spotify, i když Runnu nemáte. A vůbec nejsou marné. 😊

Co fakt oceňuju, je skutečnost, že vás Runna před a po tréninku provede zahřátím a protažením. A dokud to neabsolvujete (respektive nezhlédnete připravenou videosekvenci), nemáte odfajfkované všechny odznáčky, což je pro nás perfekcionisty jako červený hadr pro býka.

Aplikace Runna. Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Aplikace Runna. Foto: Adéla Svobodová/Rungo
Foto: Adéla Svobodová/Rungo

Takže? Stojí Runna za to?

Sama jsem nečekala, že to řeknu, teda napíšu, ale kdybych aktuálně neměla svůj spartanský plán, dost možná bych do toho šla. Mimo sezónu je to asi „zbytečný luxus“, ale kdybych se třeba v únoru rozhodla, že v červnu zaběhnu maraton, klidně si umím představit, že se pětiměsíční přípravou nechám provést právě Runnou.

Pokud taky patříte k lidem, kteří mají bez plánu tendenci běhat pořád ty samé vzdálenosti a tempa, nebo trénovat „na pocit“, a potřebujete nějaký externí faktor (a máte rádi gamifikaci – se všemi těmi odznáčky a pochvalami, byť vygenerovanými umělou inteligencí), mohla by být tahle appka váš šálek čaje.

Na druhou stranu, pokud jste zkušení a (sebe)disciplinovaní, nejspíš si s trochou googlení nebo listování chytrými knihami zvládnete připravit plán i sami. Některé recenze navíc Runně vytýkají, že není tak analytická – chybí hlubší statistiky, grafy či porovnávání pokroku – i to se ale možná díky spojení se Stravou časem změní.

A jak to vidíte vy? Už jste Runnu vyzkoušeli, chystáte se na to, nebo vás naopak vůbec neláká? Podělte se s námi do komentářů!

Zobrazit zdroje:

Přečtěte si také:

Okomentovat


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

0 FacebookEmail