Pokud se nechystáte ulehnout k běžeckému zimnímu spánku, běhání po tmě vás nejspíš nemine. Abyste si ho užili bez obav a nejistot, vyplatí se na něj předem připravit. Dali jsme proto dohromady osvědčená preventivní opatření, která vám dodají pocit bezpečí a nevezmou radost z běhu.
1. Volte dobře osvětlené trasy, na kterých to žije
I když vás to táhne do přírody nebo klidnějších lokalit, snažte se zůstávat v blízkosti osvětlených ulic, parků nebo jiných veřejných míst. Vyhýbejte se vylidněným podchodům a úzkým cestičkám lemovaným křovím. Trasu je také dobré čas od času obměnit – obzvlášť když si všimnete, že vás někdo pravidelně okukuje, nebo své běhy sdílíte na sociálních sítích. Změna rutiny vám navíc pomůže zůstat ve střehu.
Pokud ale přece jen vyrážíte někam, kde se vám trochu svírají půlky, sdílejte plánovanou trasu s blízkou osobou – dnes už to umí většina chytrých telefonů a hodinek. Případně jí alespoň popište, kam se chystáte a kdy se zhruba vrátíte.
2. Viďte a buďte vidět
Pořiďte si čelovku (dostatečně lehkou, ale výkonnou) nebo jiné přídavné světlo, které lze připevnit na hrudník či připnout na opasek. Získáte tak lepší přehled o terénu před vámi – snáze odhalíte „živá“ nebezpečí stejně jako výmoly na cestě, které by mohly být příčinou pádu.
Díky osvětlení navíc budete viditelnější pro ostatní běžce, chodce, cyklisty a kolemjedoucí řidiče. Aby vás rozpoznali i zezadu, vybavte se vícero reflexními prvky a dalšími blikátky.
3. Vyzbrojte se obrannými prostředky
Pocit bezpečí vám dodá i malý pepřový sprej, paralyzér nebo osobní alarm, který případného útočníka odradí nečekaným a ohlušujícím zvukem. Tyto nástroje však nestačí jen koupit a strčit do kapsy, ale potřeba s nimi umět pohotově manipulovat. Předem si to v bezpečném prostředí nacvičte.
Pozor! Přesto, že je u nás vlastnictví pepřového spreje či paralyzéru legální, v zahraničí tomu tak být nemusí. Dle českých zákonů je samozřejmě můžete použít jen v mezích nutné obrany nebo krajní nouze.
4. Vyběhněte s dvounohým nebo čtyřnohým parťákem
Při běhu ve dvou se můžete cítit bezpečněji, a navíc vám odpadne rozhodování, jestli dáte přednost sportu nebo sociálnímu životu. Běžecké parťáky volte ideálně takové, na které je spolehnutí a mají podobné cíle i tempo. Za pořádné provětrání ale budou rádi i (hyper)aktivní hafani. Psí bodyguard přitom může být dalším elementem, který v očích potenciálních agresorů zvýší vaši nepřístupnost.
5. Využívejte chytré technologie chytře
Kromě sdílení polohy mají chytré hodinky i další praktické bezpečnostní funkce – třeba detekci pádu, po němž automaticky pošlou upozornění vybraným kontaktům nebo záchranné službě. Většina hodinek, jsou-li propojené s telefonem, také nabízí funkci nouzového volání nebo rychlé spojení s tísňovou linkou.
Na začátku „temné“ sezóny proto věnujte půlhodinku nastavení důležitých kontaktů a zjištění, jak na vašem zařízení tyto funkce spustíte.
Pokud vaše hodinky neumožňují volání a nedisponují GPS, raději běhejte s telefonem, abyste si mohli přivolat pomoc nebo najít cestu zpět, když náhodou zabloudíte.
TIP: Do telefonu si stáhněte aplikaci Záchranka, která vás procesem přivolání pomoci provede. Přijde vhod, i když se u rizikové situace nachomýtnete jako svědek.
Další praktické rady
• Běhejte bez sluchátek, aby jste vnímali zvuky okolí. Pokud se bez nich neobejdete, hudbu výrazně ztlumte, nebo použijte jen jedno sluchátko.
• Než vyběhnete, zkontrolujte stav baterie v čelovce i hodinkách. Když vám po pár metrech dojde šťáva, je vám i to nejšpičkovější vybavení k ničemu.
• Přibalte si nouzovou sváču. Běhání v zimě může být energeticky náročné, a proto se někdy mohou vybít baterky i vám. Přibalte si proto energetickou tyčinku nebo gel.
• Vyzařujte sebevědomí. Řeč těla je podle psychologů mocnou zbraní. Pohotovější reakce a sebejistotu (nejen při běhání) můžete získat třeba na kurzu sebeobrany, kde se naučíte alespoň pár základních chvatů a principů.
• Buďte ve střehu, ale ne paranoidní. Udělejte potřebná preventivní opatření a buďte připravení, ale nenechte se sžírat negativními myšlenkami.
Genderový disclaimer
Ženy jsou vůči obtěžování zranitelnější a přirozeně se ho více obávají. V průzkumů společnosti Adidas, kterého se zúčastnilo 9 tisíc běžců z 9 zemí, vyjádřilo obavy o svou bezpečnost při běhání 92 % žen. V porovnání s 28 % mužů je to více než trojnásobek. Stejným rizikům nicméně čelí všechna pohlaví, a tak je na místě otázku bezpečnosti obecně nepodceňovat.
Tvářit se, že žádné riziko neexistuje, je totiž stejně přehnané jako kvůli němu pověsit zimní běhání na hřebík. Snažte se proto najít zlatou střední cestu, abyste domů pokaždé doběhli v pořádku a s úsměvem na rtech.
- Zapomeňte na stres, je čas hibernovat jako medvěd
- Sportování při nemoci. Jak se uzdravit rychleji a neztratit kondici?
- Slevy jako hrom! Neodolatelná vánoční nabídka Xiaomi
- Deník robotické cyklistky: průplach, defekty a první dvoustovky
- Univerzální trailovky za „rozumnou“ cenu? Kiprun Evadict MT3 z Decathlonu vás překvapí