Jedno běžecké pořekadlo praví, že zima je od toho, aby se drtily dlouhé kilometry objemu a vytvořil se vytrvalostní i rychlostní základ. Musí to ale nutně být objem běžecký? Nejslavnější běžci světa často nejsou jen běžci. Někteří z nich za celou zimu neobují běžecké tenisky, přesto mají na jaře skvělou kondici. Čím to je? V čem tkví tajemství neběžecké přípravy?
Jméno Kilian Jornet snad ani netřeba představovat. Přeci jen ale pár údajů o tomhle skoro běžeckém robotovi a královi disciplín: držitel světového rekordu ve výběhu na Kilimandžáro nebo přeběhu přes Pyreneje od moře k moři, vítěz mnoha horských závodů, autor sportovních knižních bestsellerů, ikona běhání. Tenhle drobný sportovec však není jen běžcem. Vyrostl v Pyrenejích, kde snad dříve stál na lyžích, než chodil. V zimě sjížděl zdejší kopce, v létě je běhal. Vítězství mu patřilo na většině událostí, kterých se zúčastnil. A to mu vydrželo celé mládí až do dospělosti. Přesto, že v daném ročním období byl jeho trénink skoro až monotematický, dokázal do druhé disciplíny vždy ladně přejít a rovnou vyhrávat. Čím to? Proč zimní absence běhání neměla na jeho výkon vliv?
Vytěžte ze zimy vše, co nabízí
Na začátek je nutno říct, že náhrada jedné disciplíny druhou není celé tajemství. To je samozřejmě v hodinách tréninků, kompenzace, posilování, doplňování energie, plánování, zvyklosti na terén i převýšení. Nic jiného než tvrdá, dlouhodobá dřina.
Zajímavý je však přenos mezi sporty a vzájemné propojení. Představte si, že svižně stoupáte do kopce s prkýnky na nohou, noha střídá nohu, ruka ruku. Pomáháte si hůlkami, překonáváte i horší terén a závěje. Nahoře se rychle otočíte a svištíte dolů, zabrat dostávají stehna, oblouček za obloučkem. A znovu! Celý proces je velmi podobný běhu, jen mínus tvrdé dopady. Na běžkách stačí rovinka, ale čím intenzivněji zaberete, tím výše vyháníte tepovou frekvenci a možná vás překvapí, že za chvíli nebudete moci.
Záleží na zvolené technice, ale v obou případech vždy zapojíte celé tělo a zadýcháte se. K tomu vytváříte neskutečný vytrvalostní základ. Ne nadarmo patří běžkaři ke sportovcům s nejvyšším VO2max. Příklad? Dva elitní závodníci na překážkových závodech (OCR), kteří v historii získali tituly a další vysoká umístění na mistrovstvích v tomto sportu, mají jedno společné – oba byli bývalí reprezentanti na běžkách. Češka Zuzana Kocumová i slovenský běžec Peter Žiška za sebou měli historii plnou úspěchů na běžkařských závodech a jejich kondice se promítla i do běhu. Přes zimu se často věnovali více běžkování v horách, kde žijí, než naběhávání tréninků, přesto jim to v sezóně skvěle běhalo.
Proč v zimě vyměnit tenisky za lyžáky?
Běžecké lyžování nebo skialpinismus jsou obecně sporty, které vyžadují dobrou kondici. A také ji vytvářejí. Mluvíme teď o řádném zatížení, ne jen o nedělní odpolední procházce na běžkách v údolí. Oboje patří mezi zdravé sporty, protože zatížení kloubů je relativně malé a sníh dost nárazů pohltí.
Navíc dají zabrat celému tělu, včetně rukou a středu těla. Tepová frekvence je o něco nižší než u běhu, i když v intervalech nebo stoupání ji dokážete dostat pořádně vysoko. Zároveň na běžkách nebo skialpech vydržíte podstatně déle než při běhu, a můžete si tak dopřát třeba celý den ve stopě. V běžeckých teniskách byste to sotva vydrželi a regenerovali byste podstatně déle.
Hlavní výhody běžkování nebo skialpinismu ve zkratce:
- dají zabrat celému tělu,
- vytvářejí kondiční základ,
- tolik nezatěžují klouby a pohybový aparát,
- aktivitu vydržíte provozovat déle než běh.
Fenomén běžek nebo skialpů má ale i své nevýhody. Vyžaduje dražší vybavení a jeho převoz a také specifické podmínky. Zatímco tenisky hodíte do batohu a plánovanou vzdálenost odběháte kdekoliv, na zimní sporty potřebujete vrstvu sněhu, která ve městě málokdy drží. Je tedy třeba popojet a vyhradit si delší časový slot. A zatímco v běhu mnohdy na kvalitní trénink stačí i půlhodina, u prkýnek na sněhu potřebujete delší trvání tréninku, nebo mnohem intenzivnější pohyb.
Co tedy s tím a co si z toho vzít?
Ideální pro běžného člověka je vše kombinovat a zimní sporty používat jako alternativu nebo rozbití rutiny. Přes týden naběháte pár kilometrů po městě nebo trailu, o víkendu nazujete běžky, nebo zdoláte pár kopců na skialpech. Tělo dostane nový impuls, vyzkouší něco jiného, odejmete z něj trochu běžecké zátěže.
Jen pozor, chce to opravdu trochu zabrat. Pokud běžky nebo skialpy využijete jen pro pomalou odpolední procházku, kdy by i chůze byla rychlejší, užijete si sice krásné chvíle, ale na budování běžecké kondice to výrazný vliv mít nebude.
Vyzkoušejte intenzivnější tréninky ve sněhu, a to podobně jako při běhání. Dejte si intervaly, tempové tréninky, šlapejte svižně do kopce, nedělejte dlouhé pauzy. Pokud si nejste jisti technikou, raději absolvujte pár hodin s trenérem, který vám vyladí styl. A do tempa, pokud s tím máte problém, vás skvěle vyhecuje závod, kterých nejen v Česku přibývá.
Uvidíte, že zimní radovánky vám krásně zpestří vaši rutinu, nabídnou nový způsob pohybu a ušetří vaše klouby. Zapracujete na rozvoji koordinace celého těla, na balancu, posílíte kotníky a také ruce, které běžci rádi zanedbávají.
- Deník robotické cyklistky: Šílené? Možná, ale je to tam! 55 555 kilometrů na kole za rok.
- V zimě neběhají. Přesto na jaře lámou rekordy. Na jaké zimní sporty vsází elitní běžci?
- Nejlepší recepty z vajec: Skvěle chutnají, zasytí a doplní živiny po tréninku!
- Datle vs. energetický gel: Čím doplnit energii při dlouhých bězích?
- Dieta nebo život! Jak přestat být věčný dietář a hubnutí si užívat?