Běžecký trénink

Jak uběhnout maraton, půlmaraton, trénovat rychlost a vytrvalost

Co přinesl rok maratonského tréninku. S pevnou vůlí běhám dál, už vím, kdy budu připravená

Je to už rok, co spolupracuji s trenérem Honzou. Dvanáct měsíců uteklo o dost rychlejším tempem, než teď běhám, jenže maraton není sprint. „Fakt, už je to rok?“ podivil se Honza v posilovně. I jemu to nepřišlo. I jemu?  Samozřejmě jsem zapochybovala – je to snad tím, že se s mými výkony neposunuji tak rychle, jak by očekával?

Více

Recenze: 8gramový diblík změří váš běžecký výkon lépe, než „tepák“. Stryd Next Gen mě nadchl, umí ještě víc

Běhání s využitím měření výkonu je mezi běžci stále oblíbenější, a to hlavně proto, že nabízí přesnější určení intenzity běhu ve srovnání se zónami srdečního tepu. Měření výkonu je samozřejmě dobře známé mezi cyklisty a wattmetr je nedílnou součástí každého lepšího silničního stroje. Takže když jsem měl možnost vyzkoušet, jak se běhá s měřičem výkonu Stryd Next Gen, neváhal jsem ani chvilku.

Více

Mnohonásobná mistryně ČR v maratonu začala běhat až se syny. Ostravanka Petra Pastorová

Pokud běháte v Ostravě a přilehlém okolí, nemohli jste ji minout. Petra Pastorová (*1977) má k tomuto regionu silný vztah a kromě pravidelné účasti na mnoha místních závodech také jeden pořádá. Je ředitelkou RBP Ostrava City Marathonu, který jen tak mimochodem už sedmkrát vyhrála. Mimo to je držitelkou několika českých rekordů a vícenásobnou mistryní ČR v půlmaratonu i maratonu. 

Více

Umělá inteligence radí začátečníkům a další novinky ze světa běhání a cyklistiky

A je tu další várka zajímavostí a tipů ze světa sportu a zdraví je tu. Přečtěte si, co můžete udělat pro zdravější střeva, jaké novinky přináší nová verze Zwift a jak vám aplikace Actigo pomůže hledat závody. A taky jsme museli vyzkoušet, jak je na tom umělá inteligence s doporučením pro začínající běžce. Výsledek nás docela příjemně překvapil.

Více

Trenérka a jedna z nejlepších česko-slovenských ultratrailových běžkyň: „Mým vzorem jsou aktivní senioři”

Linda Beniačová (*1978) je původem Slovenka, která ale zapustila kořeny v Česku, přesněji řečeno v Brně. Tam je hlavní tváří Running zone, podniku, který pořádá běžecké kempy, lekce a tréninky. Krom profesních úspěchů (Running zone docela šlape), sbírá i úspěchy osobní, a to na poli ultra trailových běhů. Linda zvládá jak vícedenní etapové závody, tak třeba stokilometrové horské peklo. Přečtěte si více o jejím sportem naplněném životě.

Více

Recenze: Ultramaratonec provětral “polykače kilometrů” Salming Recoil Prime 

Běžec potřebuje objemové boty přece jenom častěji než závodky nabušené karbonem. S velkou chutí jsem si tedy vyzkoušel silničky od Salmingu. Výrobce slibuje objemovou silniční botu, jejímž hlavním tahákem je použití mezipodšve z materiálu Recoil+™, který vrací až o 30 % více energie než klasická EVA pěna. Podrážka je z materiálu Blown Rubber čili foukané pryže a měla by velmi dobře držet a vydržet. Takže jdu na to.

Více

Adam Szymanik: „Mým snem a cílem je zaběhnout desítku pod 30 minut.”

Adam (*1996) je studentem Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií na VUT v Brně. Mimo to si ve volných dnech odskočí do práce a je rád, že sedavé zaměstnání může kompenzovat během. A ten mu jde vskutku na výbornou. Na závodech končí většinou na bedně, ale za svůj největší úspěch považuje osobák na půlmaratonu (1:08:57).

Více

„DNF na Spartathlonu byl pro mě nejsmutnější okamžik běžecké kariéry.“ O trnité ale vášnivé cestě běžce

Jarda Urban (*1984) je zapálený běžec, který strávil téměř tři roky na rodičovské s dcerou Veronikou. Nyní se opět vrací do práce, což po „rodičáku“ považuje spíše za odpočinek. Jak se mu dařilo skloubit výchovu dcery a běhání, proč nedokončil Spartathlon a jak se stalo, že byl vlajkonošem na mistrovství světa?

Více