Překážkové závody (tzv. OCR) pro děti nejsou jen zábavou, ale také skvělým způsobem, jak podpořit přirozený pohyb a motivovat děti k aktivnímu životnímu stylu. V době, kdy čelíme rostoucím problémům spojeným s civilizačními nemocemi, je důležité, aby děti trávily čas sportováním. A co může být lepší než sport, který je zároveň zábavný, výzvou a příležitostí pro celou rodinu? OCR závody pro děti podporují obratnost, sílu a týmového ducha, přičemž se děti učí překonávat překážky nejen fyzické, ale i psychické. V tomto článku zjistíte, proč by měl každý malý sportovec vyzkoušet tuto jedinečnou aktivitu.
Běhání, opičí dráhy, šplhání a vůbec, válení se po zemi v čemkoliv od vody po bahno je dětský sen a postrach rodičů. Na překážkových závodech je to jinak – děti mají povoleno, aby doběhly špinavé, odřené, udýchané. Je to sport, který je učí překonávat strach, vydat ze sebe maximum, bavit se různorodým pohybem a zdravě soutěžit.
Překážkové závody (tzv. OCR = obstacle course racing) už dávno nejsou sportovní novinkou, ale nyní se více dostávají ke slovu. Na budoucích olympijských hrách totiž OCR ve formě rychlé dráhy nahradí pátou disciplínu pentathlonu (koňský parkur).
A tady je budoucí příležitost pro dětské závodníky OCR i pro další možný nárůst popularity překážkového sportu.
Komplexní sport pro kohokoliv
Když pomineme olympijské naděje, OCR má pro všechny jednu velkou výhodu – komplexnost. Zapojí doslova celé tělo a ti nejlepší závodníci v OCR často dokáží obsadit přední příčky i odděleně v jiných sportech. Pro děti z toho plyne benefit všestranné sportovní přípravy. Nemusí se specializovat na jeden sport, který často vede k jednostranné pohybové zátěži a zdravotním problémům v budoucnu, ale trénují širokou škálu dovedností.
Velká část dětí začne s vybraným sportem kolem 10 let a postupně se jejich tréninky zintenzivní. Pokračuje to buď drilem a profi sportovní kariérou, nebo na sport zanevřou úplně, a během studia a práce naroste jejich váha i odpor k pohybu.
OCR může zkusit jakékoliv dítě i bez počátečních zkušeností, a bez náročných tréninků v něm i pokračovat. Zároveň se dá provozovat i rekreačně bez ambicí na umístění, a nebo naopak přizpůsobit tréninky svým cílům a neustále se posouvat i při studiu nebo práci. Oproti dospělým děti nepotřebují velkou tréninkovou nálož, trati jsou krátké a děti přirozeně hodně naběhají a jsou mrštné. Často, na rozdíl od rodičů, také mají přirozený úchop (jsou lehčí) a udrží se na tyči nebo kruzích.
Kdo chce samozřejmě víc, na toho čekají mistrovství republiky, Evropy i světa v mládežnických kategoriích už od 10 let. Kdo se naopak chce jen bavit, stačí objíždět i menší závody napříč republikou a zkoušet různé výzvy.
Zažít adrenalin, emoce, překonat sama sebe
Děti, které nemají zkušenost s intenzivním sportem, často neznají, jaké to je, jít za hranu. Překonat své limity a sebe sama. Jít dál, i když se potí, zadýchají, nohy bolí a ruce nenesou. Doběhnout do cíle, vzít medaili a být na sebe pyšní. Tohle všechno se dá ale jednoduše napravit!
Na překážkových závodech zažijí všechno – kromě běhu také různé plazení, přelézání i podlézání zdí, lezení do výšky po síti, ručkování na všem možném, skákání, hod různými předměty na cíl, nošení břemen, brodění se vodou nebo blátem. Zní to skoro jako staré dobré dětství, že?

V době, kdy máme jako společnost tendenci vše zjednodušovat, dostanou děti díky OCR jeden skvělý benefit – tvrdost a odolnost. Běžet na doraz, obouchat se na překážkách, zapomenout na odřené koleno a rozběhnout se dál, držet se na kruhu i přes bolavé dlaně, závodit tělo na tělo a pak si v cíli plácnout…
Tady je 5 důvodů, proč dát děti na OCR:
- Komplexní pohyb
Děti zapojí celé tělo a pohybový aparát není jednostranně zatížený. Do budoucna budou mít univerzální pohybový základ pro většinu sportů. - Prevence obezity a udržitelnost
Netřeba zdůrazňovat, jak důležitá je v dnešním světě prevence civilizačních chorob a návyk na pravidelný pohyb. Tenhle je navíc zábavný a pestrý. - Zapojí se celá rodina
OCR můžou dělat skutečně všichni – od dětí po rodiče i prarodiče. Bonusem je, že závody se dají spojit s dovolenou nebo výletem. Některé závody nabízejí i společnou kategorii pro děti a rodiče. - Tvrdost, obratnost a vytrvalost
Budoucí povolání našich dětí pravděpodobně dnes ještě neexistuje. Jediná příprava na ně je tak trénink schopnosti se přizpůsobit, být odolný a vytrvalý. - Mentální příprava
Díky schopnosti překonávat překážky i samy sebe děti natrénují sílu a odolnost mysli. - Nízké náklady a jednoduchost
Nechcete do sportu vrážet příliš mnoho? Startovné pro děti nestojí moc a stačí jim tepláky a boty do terénu třeba z Decathlonu.
Trénink se dá zvládnout doma i na hřišti
Děti, které mají přípravu z jiného sportu, před prvním závodem žádný intenzivní trénink nepotřebují – pokud tedy nemají medailové ambice. I tak většinou stačí základní kondice a následné rozvíjení dovedností až podle toho, jak se jim bude první závod líbit.
Trochu složitější to mají děti, které nedělají žádný sport, případně se potýkají s dětskou obezitou. Tady je vhodné před první zkušeností začít alespoň s procházkami nebo společnými sportovními aktivitami a hrami. Zkusit si na hřišti nějaké ručkování nebo jednoduché překážky, aby děti odbouraly strach z poprvé. I tak jim ale nic nebrání vyrazit na první závod a zkusit si to. V takovém případě doporučuji určitě začít v jednodušším terénu a na jednodušší závodní sérii (třeba Urban Challenge).

Dobré je se také vzájemně namotivovat. Být na místě pro dítě, nevést ho za ručičku, ale pomoci mu získat zdravé sebevědomí, že takovou výzvu zvládne. A nebo si to rovnou dát jako společný cíl: běžet v rodinné vlně, které jsou většinou o zkoušení překážek bez nutnosti dělat vše. Na vyšší příčce hecování pak stojí to, že dospělák si dá svůj závod, zatímco dítě zvládne jeho první dětský. Medaili na památku si pak odvezou domů všichni!
Chcete se do toho s dětmi opřít víc? Trénink na OCR zahrnuje běh jako primární složku. Závody jsou na rovině, do kopců i v náročném terénu, hodí se tak trénovat všechno. Rovnocenné s rozvojem běhu jsou překážky, které vyžadují sílu a úchop, zapojuje se tak i horní polovina těla. Nezbytná jsou kompenzační cvičení středu těla, rovnováhy, hodu na cíl, nošení břemen… V OCR prostě děti využijí naprosto všechno a trénink je pestrý a zábavný.
Trénovat se dá napříč celou republikou, výhoda je, že na OCR mnohdy stačí ten nejjednodušší gym – ten pod širým nebem. Běhat se dá v lese i ve městě, ručkovat na většině dětských hřišť. Balanční dráhu i terč a oštěp jednoduše vyrobíte doma, za covidu přibylo i videí na téma domácích opičích drah. A kdo chce víc, může zkusit jeden z mnoha specializovaných gymů, přidat se k tréninkovým skupinám v různých městech, zapsat děti na kroužek nebo na tábory a příměšťáky.
Závody i závodníky sdružuje Česká asociace překážkových sportů a pro mladé naděje existuje také juniorská reprezentace. Na české závodní scéně figuruje hned několik závodních sérií – Spartan, Gladiator Race, Predator Race, Excalibur Race, Urban Challenge… Stačí si jen vybrat a začít naprosto kdykoliv.
Co s dětmi trénovat na OCR?
- Běh
Rychlost je základ, ale hlavně mladším dětem dělá problém vytrvalost a udržet stabilní tempo. Na OCR se jim bude hodit trénink kopců, terénů i rovinek. - Síla
Silné nohy, ruce i střed těla, to všechno je pro zdolávání překážek potřeba. Základem jsou kliky, shyby, vis, dřepy, výpady, kompenzační cviky na střed těla. - Překážky
Výzvy stavitelů závodů jsou náročnější a větší, a je na ně třeba silný úchop, schopnost se houpat i skákat. Trénovat se dá na lezecké stěně, na hřišti, v překážkových arénách a gymech. - Specifické dovednosti
Házení na terč, slackline, balanční kladiny, šplh na laně, válení sudů po zemi, nošení pytlů s pískem, tahání závaží na kladce. To je jen příklad toho, co potkáte na OCR závodech a v tréninku to bude děti skutečně bavit.
Přečtěte si také:
- Jak děti rozhýbat a zvýšit jim sebevědomí? Zkuste překážkové závody pro juniory
- Batoh, vesta nebo opasek? Který běžecký doplněk je pro vás ten pravý?
- TEST: Garmin Enduro 3 posouvají limity. Až 90 dní bez zásuvky a 320 hodin s GPS
- Jak rozhýbat ztuhlé klouby: Cviky, strava a motivace, která funguje
- Od knedlíků k medailím: V dubnu jako v bubnu. Před tréninkem překážek už neuteču