Není špatného počasí, jen špatně oblečeného běžce. Tohle úsloví má něco do sebe. S chladnými dny nemusíte dát běhání venku sbohem! Stačí chytře vrstvit a investovat do kvalitního vybavení. Ve světě sportovního oblečení existuje spousta kouzelných pojmů a materiálů, tak mrkněte na náš slovníček a vybavte se jako profík!
V létě je to jednoduché, nahodíte kraťasy, tričko a vybíháte. Na podzim většinou stačí dlouhý rukáv, s příchodem studené fronty to ale část běžců raději zabalí. Nechtějí nastydnout, prochladnout, promoknout… A vlastně vůbec do střídání zimy a padání trakařů vylézat. Avšak i velká zima má své řešení! Stačí na to jít mazaně.
Vrstvení je základ
Velká zima trochu svádí k tomu, vzít si tu nejteplejší mikinu nebo bundu, pořádně teplé kalhoty a tlusté ponožky. Opak je ale pravdou. Nahodit to nejteplejší, co máte, není úplně výhra. Jednak se zpoza okna vždy zdá, že je venku chladněji, než když se člověk hýbe,
a jednak je to trochu nepraktické. Jednu tlustou vrstvu neodložíte a ani nic nepřidáte, zatímco více tenčích vrstev je podstatně variabilnějších. Zároveň udělají více služby – například funkční triko s dlouhým rukávem v kombinaci s větrovkou poslouží ve studeném větrném dni lépe a nezpotíte se tolik, jako v huňaté mikině, která je navíc těžká.
Jak tedy vrstvit? Základem je tzv. první vrstva neboli base layer. Většinou jde o tričko s dlouhým rukávem různé hřejivosti. Rozhodně to není bavlna, ale jakékoliv funkční termoprádlo, často s příměsí merina. Pokud uhodí opravdu tuhé mrazy, pod legíny se jako první vrstva navlékají ještě termo legíny, které bývají z podobného materiálu jako tričko. Úkolem první vrstvy je odvádět pot, hřát a izolovat. Ženy ocení speciální vychytávky – první vrstva se někdy dělá prodloužená, aby šla zastrčit do legínů, nebo rovnou ve verzi bodýčko. Pozor na správné padnutí velikosti a zapínání, aby vás u běhu neškrábalo a nedřelo.
Druhá vrstva, mid layer, slouží primárně pro zahřátí. Pokud je relativně teplé zimní počasí, brát si ji vůbec nemusíte. V mrazu, velkém větru nebo pokud jste zimomřiví ji určitě do outfitu přidejte. Naopak jestli nefouká nijak extrémně an neprší, druhá vrstva může nahradit tu třetí. Nepředstavujte si ji zase jako huňatou mikinu, ale klidně jako tenčí triko nebo lehkou fleecovou mikinku. Používá se opět merino nebo jemné vlákno se speciálním způsobem pletení, narazíte však na různé materiály. Pokud jste zvolili termolegíny jako podklad do mrazu, ve druhé vrstvě přidejte klasické legíny nebo jiné běžecké kalhoty.
Třetí vrstva je ochranná, a to před nepřízní deště, sněhu nebo větru. Může to být lehká větrovka, běžecká vesta, speciální bunda odolná proti větru i vodě. Volba správného typu závisí na počasí, do kterého vyběhnete, nebo problému, kterému nejčastěji čelíte. Ruce nemrznou, ale chcete jen udržet “core” v teple? Pak bude stačit vesta. Běháte často na horách, kde padají trakaře? Pořiďte si kvalitní bundu s membránou, která má dostatečný vodní sloupec (viz slovníček). Hodit se budou také reflexní prvky.
Někdy dojde i na čtvrtou vrstvu, ale to už se musíte nacházet v extrémních podmínkách. Jelikož málokdy poběžíte na Antarktidě, doporučuji spíše zůstat u scénáře tří vrstev a volit jen teplejší materiály.
Samostatnou kapitolou jsou doplňky. I ponožky se dají vrstvit, většinou ale problém studených nohou vyřeší správný materiál. Merino, neopren, syntetické vlákno… V chladu zakryjte hlavně kotníky, aby mezi legínami a chodidlem nevznikala odhalená plocha. O prochladlé klouby rozhodně nestojíte. Někdo volí podkolenky, které pod legínami zahřeji nohu až pod koleno a nikam netáhne. Pozor, nenavlékejte podkolenky, hlavně ne ty kompresní, přes legíny. Jen byste si nohu na lemu legín škrtili, svoji práci nejlépe udělají rovnoměrným tlakem.
Nezapomeňte na nákrčník, rukavice, čepici nebo čelenku.
Pozor na tepelné ztráty
Na našem těle se nacházejí místa, přes která ztrácíme teplo nejvíce. Překvapivě to nejsou místa velkých svalů jako třeba stehenní nebo zádový, ale hlavně hlava a ruce. Pokud nic nenosíte na hlavě, nebo jen lehkou čelenku, a pořád je vám zima, zaměřte se na to. Pořiďte čepici pro běžce (pro dámy se dělá dokonce s otvorem na culík) nebo silnější čelenku. Kvalitní rukavice, ve kterých nemrznou ruce na kámen, by vydaly na jeden velký článek. Obecně platí, že palčáky fungují lépe než prstové. Prsty totiž nejsou odděleny a zahřejí se v jednom prostoru. Je vám při běhu vedro a přemýšlíte o sundání vrstvy? Nejdříve sundejte rukavice a uvidíte, jestli to nebude pro termoregulaci stačit.
Navrstvili jste správně? Při vylezení z domu ven by vám měla být mírně zima, ale jen lehce. Při běhu se brzy zahřejete, takže pokud je vám vedro už přede dveřmi, vraťte se sundat nebo vyměnit vrstvu. Při sledování předpovědi nekoukejte jen na aktuální teplotu, ale také na pocitovou teplotu, vítr, vlhkost a možné srážky. Nedejte na univerzální rady, že v 5 stupních máte mít bundu. Každý je jinak otužilý a potřebuje individuální vrstvení.
Pečlivě vybírejte materiály. Pokud běháte častěji, vyplatí se pořídit kvalitních pár kousků, které vám vydrží léta a dají se kombinovat. Stojí někdy sice více, ale třeba takové merino tričko použijete i do práce nebo na procházku jako spodní vrstvu. Pořádná bunda s vysokým vodním sloupcem se hodí i na léto jako záchrana do batohu na hory. Nemusíte mít nejdražší výbavu, ale zároveň nešetřete a nechte si poradit.
Mrkněte na magické vynálezy. Na náledí a sněhu se na běhání budou hodit boty s hřeby nebo hřebové návleky. Ty využijete nejen na běh! Jejich funkci oceníte po cestě do práce v kozačkách, jako dárek je uvítají i senioři. Na zledovatělém chodníku jsou opravdu game-changer. Pro zimomřivce jsou skvělý tip zahřívací polštářky do rukavic či bot. Prodávají je ve sportovních obchodech a hřát vás budou i venku kdekoliv, kam je schováte.
Slovníček pojmů a výrobků
- Merino: Vlna ze specifického druhu ovcí, žijícího ve studených podmínkách. V zimě hřeje, v létě chladí a skvěle odvádí pot.
- Softshell: Pružný a prodyšný materiál, který ochrání před lehkým deštěm a větrem. Nevydrží ale tolik deště a méně hřeje.
- Hardshell: Vydrží více než softshell, hřeje a odvádí pot, ale je pevnější. Na běhání nebude ideální, hodí se spíše na pomalejší sporty, nebo ty, kde stačí menší hybnost.
- GORE-TEX: Vysoce odolná a prodyšná membrána, která chrání před vodou i větrem. Používá se na vybavení do deště a větru, a to nejen na oblečení, ale i boty.
- Vodní sloupec: Udává, kolik vody materiál snese, než proteče skrz. Sloupec 5000 mm ochrání před středním deštěm, pro výlety a běhání v horách budete potřebovat ideálně 10 000 mm.
- Primaloft: Izolační materiál pro outdoorové vybavení. Jedná se o umělé vlákno, které ale hřeje stejně jako třeba peří. Má vysokou vodoodpudivost a najdete ho třeba v bundách na sport.
Pomohli jsme vám s rozhodnutím vyběhnout? Běhání v zimě je skvělé, užijete si prázdnější ulice a třeba i romantiku ve sněhu. Stačí se jen dobře obléci a můžete vyrazit. Tak vyražte na nákupy a pak rovnou novou výbavu vyzkoušet!
- Za rozumnou cenu a připraveny na výkon: boty z Decathlonu vás nezklamou ani při závodu
- Našli jsme pilulku na stres a únavu? Adaptogeny – přírodní doping, nebo jen módní bublina?
- Chcete mít silná stehna? Tahle výzva prověří vaši vůli hned na začátku nového roku
- Sněžka, Ještěd nebo Pálava? 11 tras, které musíte letos zažít
- Snídejte zdravě a chutně s vůní Vánoc. Tahle porce proteinů vám jenom prospěje