Nejvíce běžců se do ulic i na traily vydává na jaře a na podzim. V tahle dvě roční období se také koná nejvíce závodů a akcí. Ale proč zrovna tyto měsíce? Proč ne raději léto? Inu, má to spoustu důvodů a my vám je všechny vyjmenujeme. Na výmluvy už nezbude prostor a jakmile přidáme tipy na krásné podzimní trasy, tenisky nazujete s chutí!
Co se v článku dozvíte:
Proč je podzim ideální pro běhání: Zjistíte, proč je podzim jedno z nejlepších období pro běžce – od příjemného počasí až po krásné výhledy a menší množství turistů na stezkách.
Výhody podzimního běhání: Dozvíte se, jak může běhání v chladnějším počasí posílit vaši imunitu, pomoci vám odbourat stres a zlepšit vaši fyzickou kondici
Tipy na podzimní běžeckou výbavu: Článek vám poradí, jak se správně obléknout a připravit na běhání v podzimním počasí – od vrstvení oblečení až po ochranu před deštěm a chladem.
6 nejkrásnějších běžeckých tras: Seznámíte se s tipy na nejlepší podzimní trasy v ČR, které stojí za vyzkoušení. Najdete tu trasy pro různě pokročilé běžce, od snadnějších tras v lese po náročnější horské výstupy.
Jak si užít běhání na podzim naplno: Praktické rady, jak využít podzimní běhání k posílení těla i ducha, a proč byste neměli nechat tuto krásnou sezónu jen tak proklouznout.
Článek vás inspiruje k tomu, abyste obuli tenisky a užili si podzimní běhání naplno – ať už jste začátečník nebo zkušený běžec.
Samozřejmě, najdou se tací, kteří běhají celoročně bez ohledu na to, jestli zrovna svítí, prší, padají trakaře nebo sníh. Trénovat se musí a nadšenci, výkonnostní běžci nebo profesionální sportovci si prostě nemohou vybírat. Pak už jen doufáte, že zrovna na váš běh spadne těch trakařů o něco méně, řešíte lepší a horší denní dobu pro běh nebo se uklidíte na běžecký pás do posilovny. Najde se však spousta sezonních běžců, jejichž motivace je velmi vrtkavá. Ideální podmínky běhu patří mezi velké motivátory. Proč tedy vyběhnout zrovna teď?
- Ideální počasí
Podzimní počasí může být nevyzpytatelné, ale většinou je to spíš taková princezna Koloběžka – ani horko, ani zima, prostě ideál. Zatímco letní vedra už jsou pryč, sluníčko občas pořád svítí, nebo je aspoň pod mrakem. Zároveň ještě nemrznete a stačí vám lehké vrsty. Na horách zatím nenapadnul sníh a turistická letní sezona je u konce, a tak i horské závody mají zelenou. Není to skvělá příležitost se proběhnout? - Období mimo hlavní stres
Vánoce se sice pomalu blíží, ale zatím vás nestresují vánoční dárky, večírky, pečení cukroví a uzávěrky konce roku. Začátek školního roku je také za vámi a na chvíli se vše stabilizuje. A když toho máte přesto pořád hodně? Aspoň si v krásné barevné přírodě vyčistíte hlavu.
- Krásné výhledy
Kdo by nemiloval barevné listí, které je všude kolem. Než nastane období šedé, hnědé a černé, užijte si tuhle malebnou přehlídku! Všechny vyhlídky hned vypadají o něco lépe, samotný les působí mnohem optimističtěji. Klidně se vydejte klusat mírným tempem a kochejte se.
- Méně turistů v přírodě
Rozčilovalo vás, že je v létě všude plno turistů? Byly vaše oblíbené stezky přeplněné a museli jste se pořád někomu vyhýbat – psům, dětem, lidem…? Zvláště v pochmurnějších dnech na podzim narazíte na málokoho. Užijte si běh jen sami se sebou!
- Posilování imunity a otužování
Tu nemocný kolega v práci, tu chrchlající spolucestující v tramvaji. Děti něco donesou ze školy… A období nemocí je doma! Posilujte odolnost a imunitu tím, že vystavíte tělo mírnému chladu a zároveň ho pořádně utužíte sportem. Možná pak nebudete potřebovat ten svetr navíc a bacil se vám vyhne obloukem.
Jak se na podzimní běhání připravit a vybavit?
Motivaci a důvody bychom měli, teď jak vyběhnout? V první řadě přizpůsobte svůj outfit počasí. Chladnější počasí svádí k tomu se pořádně navléknout. Odolejte! Oblečte se tak, jak by vám bylo příjemně, kdyby venku bylo o cca 10 stupňů více. Nepřehánějte to s bundou ani mikinami. Spíše volte lehké vrstvy, které můžete kdykoliv sundat. Nezapomeňte při větru a chladu ani na čelenku nebo čepici a nákrčník. Hodit se vám bude i lehká bunda, kterou se chráníte proti větru, ale lehce ji sbalíte do ledvinky, když není potřeba. Pro běhání po dešti nebo přímo v dešti oceníte kvalitní nepromokavou bundu a goretexové tenisky. I když se rozhodnete běhat dále v kraťasech a teploty už klesají, chraňte si aspoň kotníky. Společně s achilovkami jsou totiž velice náchylné k prochladnutí a zranění.
6 tipů na nejkrásnější běžecké trasy
A teď k tomu hlavnímu – kam běžet? Tohle je výběr těch nej tras, které mám ve svém běžeckém seznamu hodně vysoko!
Vlčí rokle a Hornopožárský les
Zní to jako ze Zaklínače, že? A budete možná stejně uchváceni! Hornopožárský les leží na jih od Prahy a není tak známý jako jiné výletní lokality. Potkáte tu hlavně místní z okolních obcí. Naplánujete si tu trasu od 5 do 30 km a nepřestanete se kochat nádherou. Nezapomeňte do své běžecké trasy zařadit cestu Vlčí roklí, která je na podzim hodně impozantní – zem pokrytá barevnými listy, mechem porostlé kameny, údolí plné listnatých stromů. Pastva pro běžcovo oko!
Voděradské bučiny
Nepříliš daleko od Hornopožárského lesa, jen na druhé straně D1 směrem na východ se rozkládají Voděradské bučiny. Vinou se okolo Jevanského potoka a mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Také tu natočíte klidně od pár kilometrů po maraton. Uchvátí vás bukový porost a z cest si vyberete čistý trail i zpevněnou cestu. Na své si přijdou i cyklisti. Kouzelné místo kousek od Prahy!
Vltavská cesta Praha-Kralupy s vyhlídkou
Cyklostezku z pražské Troje směrem na Kralupy možná znáte. Zkuste si ji dát na podzim! Když se budete držet pořád podél řeky, poběžíte chvílemi po čistém trailu pod listnatými stromy s výhledem na Vltavu. Doporučuji přeběhnout lávku z Řeže na druhou stranu, proběhnout přes Úholičky a vylézt na vyhlídky Stříbrník a Řivnáč. Všude v okolí se dá dostat vlakem nebo autobusem a v Praze tak vůbec nemusíte sednout do auta.
Tiské stěny
Na severu republiky leží nepřeberné množství nádherných tras, lesů a skal. Na podzim tu bude všude krásně, tenhle kout je však trochu zapomenutý, přitom úžasný. Tiské skály samy o sobě nejsou příliš běžecké, mezi skalami a hlavně na nich to bude chtít zvolnit do chůze. Mrzet vás to nebude, protože se budete opět kochat vším okolo. Ze stromů padají krásné drobné oranžové lístečky a celá krajina je úžasně zbarvená. Protáhněte si cestu na Děčínský Sněžník a kromě rozhledny tam najdete fantastické výhledy do okolí.
Zapomenuté hory
Že vám to místo nic neříká? Možná znáte název místního ultramaratonu, startujícího v Račím údolí nedaleko Javorníku. Jde o Rychlebské hory, nádhernou, čistou a skoro nedotčenou krajinu. Proto se jim také říká zapomenuté, protože moc lidí sem nejezdí a vlastně se na tyhle hory tak nějak zapomnělo. Potkáte tu spíše Poláky, a to jen na hlavních trasách. Nejvyšší vrchol je Smrk a nejlepší je na něj doběhnout hřebenovkou. Pro inspiraci zkuste trasu závodu Zapomenuté hory, která je na internetu volně dostupná.
Brdy
Brdy asi netřeba představovat, přesto vás možná při hledání výletu nenapadnou na první dobrou. Podzim je tu také krásný, Brdy hrají všemi barvami. Zvláštní klid a tajemno tu přichází s mlhou – třeba Skalní Huť nad Lázem má své kouzlo. A takový běh mezi bunkry, vodními plochami, po lesních cestičkách bez konce zvlněnou krajinou vás donutí se sem vracet znovu a znovu.
ZDROJE
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/narodni-prirodni-rezervace-voderadske-buciny
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/prirodni-pamatka-vlci-rokle-u-kamenneho-privozu
- Jak běhat v temných ulicích bezpečně a bez stresu
- Od kanad po karbon: Tajemství běžeckých bot a proč rekordy netkví v podrážce
- Je Garmin Edge 1050 ten nejlepší cyklocomputer na světě? Otestovali jsme Rolls Royce pro cyklisty
- Běhání při kojení: prospívá, nebo zhoršuje kvalitu mléka? Kdy začít a na co si dát pozor
- Vyzkoušeno za vás! Funguje zázračná metoda, která vyřeší chutě na sladké, nedostatek energie i nadváhu?