Běž a posbírej ten „bordel“ venku. I sportem můžete dělat „dobro“

Plogging je běžecký trend pocházející ze Švédska, který spojuje běhání a sběr odpadků. Vysbíráním nepořádku na vaší běžecké trase tak můžete přispět k čistšímu životnímu prostředí. Foto: doble-d/iStock

S oblibou říkávám, že běhám pro dobro svého okolí – jinak by se mnou nebylo k vydržení. Běháním ale opravdu můžeme udělat ze světa lepší místo. Inspirujte se tipy na charitativní závody a objevte další způsoby, jak radost z běhu znásobit konáním dobrých skutků. 

Charitativní běhy: Cílem není vyhrát, ale podpořit

Charitativní běhy jsou v Česku čím dál oblíbenější a ani u „běžných“ závodů už není výjimkou, že jde část startovného na dobrou věc. Některé tematické akce navíc přispívají k osvětě a pomáhají zviditelnit překážky, kterým různé znevýhodněné skupiny čelí.

Termíny na rok 2025 už se pomalu, ale jistě rýsují:

• Noční Běh pro Světlušku (registrace) na podporu lidí se zrakovým postižením se na jaře 2025 koná v Ostravě, Jihlavě, Brně, Olomouci, Praze, Českých Budějovicích a Plzni. Z ryze praktických i symbolických důvodů patří k doporučené výbavě čelovka.

Série běhů Run for Help (info) podporuje různé neziskové organizace, které se zaměřují na sociální a zdravotní problematiku. Nejbližší závod odstartuje 7. června 2025 na pražské Letné. Výtěžek tentokrát poputuje neziskové organizaci NO FOOT NO STRESS, která pomáhá lidem po amputaci.

• Připojením k Běhu pro Zdravotního klauna (info) podpoříte organizaci, která zejména dětským pacientům usnadňuje pobyt v nemocnici. V nabídce je spousta měst i termínů a většinou jde o delší závody. (Už jste napsali Ježíškovi o motivaci ke zdolání (půl)maratonu? 😉). Registrovat se můžete jako jednotlivec i kolektiv.

Yellow Ribbon Run se v červnu 2025 poběží už podesáté. Jeho cílem je usnadnit nový start lidem s trestní minulostí a jejich rodinám.

TIP: Další neziskové organizace a závody, kterými je můžete podpořit, najdete na webu RunCzech.

Spousta akcí se přitom může konat i na komunitní či místní úrovni, případně v rámci vaší firmy. Sledujte, co se kolem vás děje, nebo závod s přesahem sami iniciujte.

Virtuální výzvy: Ideální varianta pro sólisty a „vesničany“

Běhů pro dobrou věc se můžete zúčastnit i virtuálně. Většinou se stačí zaregistrovat, přispět startovným na vybranou charitu, „upsat“ se k trase o určité délce a uběhnout ji ve vlastní režii. Některé organizace také vyhlašují výzvy, jejichž účastníci na konci měsíce přispějí částku, která se odvíjí od celkového počtu naběhaných kilometrů. 

Takže pokud rádi běháte sami, nebo jsou pro vás závody ve velkých městech z ruky, mrkněte třeba na projekt #myteporazime nebo na iniciativu Běžíme pro útulkáče.

Plogging: Nezapomínejte na přírodu

Plogging je běžecký trend pocházející ze Švédska, který spojuje běhání a sběr odpadků. Vysbíráním nepořádku na vaší běžecké trase tak můžete přispět k čistšímu životnímu prostředí. Více informací najdete na webu ploggingcesko.cz.

Hýbnout kostrou, a přitom ulevit planetě můžete také zapojením do ekologických akcí, jako je Ukliďme Česko.

Další tipy, jak běhat pro dobro

  • Spojte své běžecké výkony s fundraisingem: Pokud se plánujete zúčastnit většího závodu, zkuste zapojit své přátele a rodinu. Vyzvěte je, ať za každý kilometr, který zvládnete uběhnout, přispějí určitý obnos. Výtěžkem pak společně podpoříte vybraný projekt a jako bonus získáte větší motivaci.
  • Dobrovolnictví na běžeckých akcích: Nemusíte vždy jen závodit. Zapojte se jako dobrovolník, který pomáhá s organizací nebo občerstvením na trati. Díky podílu na hladkém průběhu akce podpoříte rostoucí oblibu běhu mezi veřejností. 
  • Pomoc zdravotně postiženým sportovcům: Některé organizace, například Cesta za snem, hledají dobrovolníky pro asistenci zdravotně postiženým závodníkům. Za určitých podmínek se tak můžete uplatnit jako vodič na tandemových kolech nebo běžec doprovázející vozíčkáře.

Pocit, že moje milovaná aktivita dělá radost i ostatním, bych přála zažít každému. A jak sami vidíte, dosáhnout ho není zas tak složité. Tak co říkáte? Potkáme se na dobro-závodech, nebo třeba v přírodě s odpadkovým pytlem?

Podobné příspěvky

Co „naježit“ sportovci? Těchto 6 tipů vám rozhodně pomůže

Od dřepu k osobáku: Proč je silový trénink klíčem k úspěchu běžců?

Konec dárků z benzínky. DIY vánoční překvapení pro sportovce zvládnete i vy