Dejte si pozor, komu svěříte své peníze i zdraví! Jak poznat dobrého trenéra běhu a kdy raději utéct?

Správný trenér vás posune, špatný spíš zabrzdí, anebo připraví o peníze. Foto: Wavebreakmedia/iStock

Chtěli byste trénovat pod dohledem odborníka? Vybírejte pečlivě! S tím správným trenérem se totiž můžete posunout mílovými kroky. Když ale šlápnete vedle, kromě vyhozených peněz vám hrozí dokonce i zdravotní problémy. Přečtěte si, jak dobrého trenéra běhu poznat a kdy raději vzít nohy na ramena.

Proč běhat s trenérem?

Spolupráce s kvalitním trenérem zpravidla urychlí váš běžecký progres. Odborné vedení a individuální přístup vám pomůže zlepšit techniku, zvýšit výkonnost a předcházet zraněním. Dobrý trenér vás však jen nepožene kupředu, ale také včas rozpozná, kdy už se řítíte vstříc přetrénování nebo vyhoření.

Nezanedbatelná je také jeho motivační a sociální role – pokud nejste úplní sólisti, mít s kým sdílet své běžecké radosti a strasti bývá k nezaplacení. Když se navíc zavážete i někomu jinému než jen sami sobě, klesá pravděpodobnost, že domluvený trénink zrušíte nebo ho nějak „ošulíte“.

Hledejte trenéra, co má styl

Před samotným výběrem si ujasněte, co vlastně od trenéra očekáváte. A taky mu to hned „na férovku“ řekněte. Pokud sami tápete, může vám napovědět třeba učebnicové dělení trenérských stylů (Martens, 2006):

  • Autoritativní styl – Trenér diktuje, co mají jeho svěřenci dělat. Je autoritou, která staví na svých zkušenostech a znalostech, a přes jeho pokyny nejede vlak.
  • Submisivní styl – Trenér dává jen minimum pokynů, trénink je velmi volný a hodně záleží na tom, co chcete vy. (Pro většinu z nás je tohle spíš nežádoucí, ale najdou se i tací, kteří si chtějí „jet to svoje“ a potřebují vlastně jen někoho, kdo je povzbudí nebo dá zpětnou vazbu.)
  • Kooperativní styl – Kouč s vámi maximálně spolupracuje a fungujete jako tým. Vše okolo tréninku neustále prodiskutováváte a rozhodujete se společně. Vaše vítězství jsou i jeho vítězstvím.

Kromě preferovaného trenérského stylu je potřeba vědět, jaký je váš cíl – začít znovu běhat po zranění? Zrychlit pod 5:00/min? Připravit se na maraton? Předem si také rozmyslete, jaká forma spolupráce vám vyhovuje – chcete se pokaždé osobně potkávat na ovále, nebo dáváte přednost plánu, který budete plnit sami? Vyhovují vám konzultace online? Nezapomínejte ani na praktické záležitosti, jako je finanční strop nebo vzdálenost, kterou musíte za trenérem dojíždět.

Čeho si při výběru trenéra všímat?

Když už víme, koho hledáme, můžeme postoupit k dalším kolům výběrového řízení. Na co se zaměřit a po čem se pídit?

1. Odborné vzdělání a certifikace

Dobrý trenér by měl mít relevantní vzdělání, které dokazuje, že se kromě samotného sportu orientuje i v anatomii, fyziologii, biomechanice a dalších souvisejících oblastech. Jednoduše by měl mít prokazatelnou znalost o tom, jak funguje lidské tělo. Může jít o titul z Fakulty sportovních studií nebo certifikát od důvěryhodných organizací, jako je Český atletický svaz. 

Kvalitní a erudovaný ale může být i certifikovaný kondiční trenér nebo instruktor fitness, který absolvoval nástavbový kurz se zaměřením na běh. Spousta trenérů se také věnuje samostudiu – z knih, podcastů či webinářů si však žádné certifikáty neodnášejí. Nicméně by mělo být na první pohled jasné, že jen nevaří z vody, ale snaží se běh do hloubky pochopit a jeho prostřednictvím ZODPOVĚDNĚ pomáhat ostatním.

TIP: Certifikované trenéry běhu můžete hledat například v databázi Českého atletického svazu.

2. Praktické zkušenosti

Vlastní sportovní kariéra rozhodně není zárukou kvalitního trenérství. Praktické zkušenosti z vrcholového sportu ale mohou být velkým přínosem. Koneckonců třeba i s výživou si raději necháte poradit od člověka, který je viditelně fit, než od obtloustlého rozumbrady, který během vaší návštěvy spořádá pytlík bonbonů.

Díky vlastním zkušenostem vám trenér také mnohem lépe poradí s výbavou nebo vhodnými trasami v okolí.

3. Individuální přístup

Každý jsme trochu jiný. Trenér proto musí umět přizpůsobit tréninkový plán vašim specifickým potřebám, cílům a fyzickým možnostem. V úvodní fázi by tedy měla přijít nabídka „oťukávacího“ setkání, kde se navzájem poznáte, a z něhož vyplyne, jak na tom vlastně jste a na co všechno se bude potřeba zaměřit.

4. Komunikační dovednosti

Schopnost naslouchat, motivovat a dávat konstruktivní zpětnou vazbu je trenérovou největší přidanou hodnotou oproti strojově generovaným plánům, které vám nabízejí třeba vaše chytré hodinky. Dobrý trenér také nemá problém odpovídat na všetečné dotazy – naopak, je za ně rád. Možná hned nemá odpovědi na všechno (nikdo z nás není chodící encyklopedie), ale v takovém případě slíbí, že vám to do příště zjistí a chybějící informace doplní.

5. Reference a doporučení 

Zkušenosti ostatních běžců toho o kvalitě trenéra prozradí fakt hodně. Jasně – to, že někomu (ne)vyhovuje, ještě neznamená, že to budete mít stejně. Minimálně ale odfiltrujete opravdu špatné nebo nespolehlivé kusy. Reference hledejte na webu a sociálních sítích, nebo se rovnou ptejte na zkušenosti ve vašem běžeckém okolí.

Red flags aneb Vezměte nohy na ramena

Kdy zpozornět (a utéct)?

  • Když slibuje zázraky na počkání – zkratky většinou nefungují, nebo si vybírají velkou daň.
  • Když vytáhne tréninkový plán z šuplíku – obecný plán, který nezohledňuje vaši individualitu, si můžete stáhnout z internetu. Zadarmo.
  • Když vám prostě něco nehraje – při intenzivní spolupráci si s trenérem musíte rozumět i lidsky. Pokud vám intuice napovídá, že to není ten pravý, prostě ji poslechněte.

Někdy se také stává, že je trenér sice objektivně dobrý, ale nemůže vám nabídnout to, co potřebujete. Třeba se zaměřuje na závodní přípravu, ale vy chcete běháním „jen“ zhubnout a dělat ho správně. Určete si proto priority a buďte vybíraví. Opravdu kvalitní trenér ví, co umí, a pokud nazná, že pro vás nebude přínosem, na rovinu vám to řekne a ideálně vám i doporučí někoho vhodnějšího.

Zdroje:

  • MARTENS, R. Úspěšný trenér. Praha: Grada Publishing, 2006.

Podobné příspěvky

Nejkrásnější české ultra závody: Bolest, pot i dechberoucí výhledy!

Nutriční terapeutka: Musíte si vybrat mezi výkonem a hubnutím. I já někdy na sítích čtu, že mám velký zadek

Jak běhat rychleji? Triky běžeckých trenérů, které opravdu fungují