Záblesk až do mozku a pak naprostá tma. Takovému zážitku lze předejít. Nosit čelovku je totiž chvályhodné nejen proto, abyste nezakopli, nebo abyste byli viděni a neděsili ostatní. Je ale také dobré vědět, jak svítilnu používat, abyste byli ohleduplní k druhým.
Zásady pohybu ve tmě:
- potřebujete vidět,
- potřebujete být viděni,
- je potřeba, aby ten, koho potkáte, nadále viděl.
Takto bych shrnula jádro článku. Platí to podobně pro běžce, chodce i cyklisty, ale pro jednoduchost se v rámci článku budeme odvolávat na ty první jmenované. Pojďme si body postupně rozebrat.
Sviťte, abyste viděli – nutný základ
Je důležité, abyste při běhu viděli před sebe. Zde můžete namítnout, že si oči tmě přivyknou a za luny v úplňku vidíte natolik dobře, abyste svítit nemuseli – a je to pravda. Napadnutý sníh pak světlo odráží ještě více a pohyb bez svítilny je celkem pohodlný, neřkuli romantický. Dokud se opodál neozve zachrochtání, nebo proti vám ze tmy nevyběhne druhý neosvícený běžec. A tím se dostáváme k bodu dva.
Sviťte, abyste byli viděni
Druhý běžec může mít reflexních prvků jak dopravní kužel, ale bez světelného zdroje směrem od vás se bohužel nerozzáří a uvidíte ho až těsně před vámi. Ušetřit si test maximální tepovky či podvrtnutý kotník z úskoku v bok vám mohla právě svítilna.
Nejenže tedy potřebujete druhého vidět, ale měli byste nosit čelovku, abyste byli viděni a jako neviditelný běžec jste neděsil své okolí. Uf, více slov „vidět“ jsem v životě do věty nenacpala, zde vidíte, jak důležitý apel to je.
Sviťte, ale neoslňujte
Až se začnete vydávat na svoji noční pouť a uzříte v dálce běžce, jež je osvětlen, ještě radostí nevýskejte a doufejte, že si vás z blízka nenasvítí v plné kráse, byť se vám podařilo zhubnout pět kilo a moc vám to sluší.
Dostat přímý zásah třeba jen 500 lumeny přímo do sítnice vás oslepí na několik dalších (nekonečných) metrů. Jediné, v čem budete mít v tu chvíli „jasno“ je, že tohle už nechcete zažít. Jak se tomu vyvarovat?
- Až vyběhnete s čelní svítilnou na hlavě, zvolte nižší jas, který je ale dostatečný vzhledem k terénu, kde běžíte. Záleží na tom, jak hladký je povrch, jestli je tma tmoucí, či zda je každých 50 metrů lampa veřejného osvětlení a potřebujete být pouze viděni. Vyššími lumeny si přisviťte, až to bude potřeba. Pokud má váš zdroj světla jen jeden level, platí pro vás až bod dva.
- Naklopte zdroj světla tak, aby směřoval kužel před vás, nikoliv do dálky. Až budete potřebovat dohlédnout dál, můžete přizvednout hlavu nebo svítilnu.
- Pokud běžíte krajem, kde lišky dávají dobrou noc a široko daleko není živáčka, klidně to se světlem rozbalte. Ale jakmile zahlédnete světlo proti vám, upozaďte zvědavost prohlédnout si kolegu, sklopte hlavu a sviťte pod sebe, dokud se neminete.
Jistě není záměrem nikoho z nás děsit či oslňovat ostatní, nicméně se to pořád děje a to z čiré nevědomosti. Ať už běháte, chodíte nebo jezdíte na kole (naštelujte správný úhel na řídítkách), tyto zákony platí pro všechny. A vězte, že kdekterá dnešní výkonná svítilna může nablikat do očí i řidiči auta.
I zde je jasně patrný rozdíl mezi černým oblečením a žlutou légou. Reflexní pásek pak bude vidět na vzdálenost až 200 metrů.
Nezapomeňte na reflexní prvky
I přestože jste již osvícení (čelovkou i duchem – díky tomuto článku), nezapomínejte nosit reflexní prvky, a to i na zadních dílech svého oblečení. Případně si dejte kolem kotníku či zápěstí reflexní pásek. Některé čelovky mají ještě takovou „vychytávku“, kdy je na temeni připevněné druhé světlo – červené. To také není špatná věc. Pokud máte z čeho vybírat, sahejte po světlém oblečení místo tmavého.
Mlha a déšť
Co dělat ve chvíli, kdy vám čelovka na hlavě osvětluje mlžný aerosol či kapky deště před vámi?
Jistě jste zjistili, že s přidanými lumeny vás kapky o to více oslňují, jak se od nich světlo odráží a způsobuje „bílou“ stěnu, která zhorší viditelnost. V tuto chvíli je lepší čelovku sejmout a upevnit ji v oblasti pasu, pokud to jde, nebo ji držet v ruce (pokud se vaše ruka při běhu nenachází alespoň zhruba v oblasti pasu, je něco špatně).
Běhejte v noci bezpečně jak pro sebe tak pro ostatní.