Daniel Orálek, český ultramaratonec známý svým 10. místem na Badwater Ultramarathonu v Údolí stínů a několikanásobným vítězem 100km závodu Winschotenu, testoval silniční boty značky Kiprun, která spadá pod Decathlon. Jak hodnotí její vlastnosti a jak obuv obstála po naběhaných 1000 kilometrech?
Kiprun KS900 Light je další bota, která se prodává v Decathlonu, a kterou jsem si mohl vyzkoušet na vlastní nohy. Oproti modelu Kiprun KD900X, což je top závodní model s karbonovou deskou, je KS900 Light zaměřen trochu jinam. Podle výrobce jde o lehkou tréninkovou botu s tlumením a s potenciálem použití i pro delší závody až do maratonu.
Nejde o žádnou botu vybavenou super špičkovými technologiemi. Výrobce uvádí jako hlavní plus a inovaci novou pěnu MFOAM v mezipodešvi, což je ovšem vylepšená technologie EVA pěny – jazykem chemie ethylen-vinylacetát. Vylepšení dle výrobce spočívá v měkkém tlumení při dobré reaktivitě. Další informace, které lze oficiálně přečíst na webu, už jen uvádí lehkost boty, a to právě díky zvolené pěně. Dalšími přednostmi by měla být kvalitní podrážka z gumy a široká podešev. Jak botu z pohledu těchto vlastností hodnotím?
Testovaný model jsem vyzkoušel opět docela důkladně na různých tratích od 10 do 30 km a v různém tempu od klusání až do mého maratonského tempa, které se u mě aktuálně pohybuje někde kousek pod 4 min/km. Prvotní dojmy v recenzi sepisuji po celkových 180 km. Hned od začátku mě zaujala šířka boty a podešve hlavně v přední části. Je pro mě pohodlná a zároveň přiměřeně stabilní. Při pohledu z vnějšku působí bota díky zdánlivé výšce podešve jako extrémně měkká. V reálu jde spíše o kompromis a slušná měkkost je vyvážena tvrdší podrážkou. Pěne MFOAM pak vděčíme za celkem rychlý odraz.
Při pohledu zevnitř zjistíte, že vaše chodidlo je jakoby „zapuštěné” v mezipodešvi, takže pod patou máte nějakých 29 milimetrů. Drop 8 mm je akorát podle mého vkusu pro boty určené spíše pro objemové tréninky. Tlumení v přední části je pocitově značně menší než v patě, což je opět spíše výhoda, protože když chcete zrychlit, tak máte celkem slušnou reakci. Pokud naopak šetříte energii a běžíte pomalu, přináší vám pata pohodlí. Pro mě to má jen drobnou nevýhodu – když běžím v lehkém terénu, který se dá bez problémů zvládnout, tak si musím dávat pozor na kamínky, protože moje přecitlivělá chodidla na každém větším hrbolu docela trpí. Podrážka je velmi dobře navržená a drží na asfaltu, betonu i chodníku, a to i v dešti. Trénink v lehkém příměstském terénu, který běžně absolvuji v okolí Brna, je v těchto botech naprosto bezproblémový.
Svršek boty je pro mě velmi pohodlný už při nazouvání. Pevná pata je na vrchu lehce tvarovaná směrem ven, proto se dá dobře uchopit a obouvání jde snadno. Šířka pro chodidlo v přední části je dostatečná a pohodlná. Jazyk je volný, ale velmi dobře přilehne k nártu, takže není potřeba zvlášť utahovat tkaničky, aby vám neklouzal. Materiál svršku je velmi příjemný a pohodlný na noze. Design boty působí hodně moderně i díky vzorku na povrchu mezipodešve. K designu boty mám drobnou výhradu, a to k barvě. Vím, že se boty prodávají nejméně ve třech barevných kombinacích, ovšem tu, kterou jsem testoval, tedy svítivě žlutozelenou, bych si rozhodně sám nevybral. Takhle se můžu těšit z pocitu, že mě snad žádný řidič na silnici nepřehlédne.
Můj závěr k botám Kiprun KS900 Light je, že jde o výbornou tréninkovou botu, kterou mohou méně ambiciózní běžci použít pro závody. Vzhledem k parametrům boty je vhodná spíše na delší závody a rozhodně se nemusíte bát v nich běžet ani ultramaraton. Ve prospěch případného nákupu hraje i velmi příznivý poměr cena/výkon, v obchodech Decathlonu je nakoupíte za 2 399 Kč.
Hodnocení po 1000 km
Poté, co jsem napsal základní recenzi, jsem dostal rozšířené zadání: „Zjisti, co udělá s botou 1000 km zátěže.” Zmiňovaných 1000 km je vzdálenost, která je pro spousty bot hranicí životnosti a výrobce doporučuje koupi nového páru bot. Jsem rád, že tady mohu napsat, že Kiprun KS900 Light měnit není potřeba, a když se podíváte na přiložené fotografie, tak uvidíte proč. Když si odmyslíte špínu, která je na světle zelené barvě dobře patrná, tak viditelné opotřebení je minimální, a to jak na svršku, tak i na podrážce.
Při běhu je bota stále pohodlná a svoje funkce plní. Podrážka má výborný odraz i na mokrém povrchu, tlumení je sice slabší, ale dostatečné a ani další vlastnosti se nijak zvlášť po tisícikilometrové zátěži nezměnily. Na silnici je bota pro mě naprosto v pohodě, akorát v terénu musím dávat pozor na kamínky, protože gumy je tam sice akorát, ale ne dost na odtlumení nerovností. To je ale spíše můj problém a ne problém testovaného modelu.
Závěr: Kiprun KS900 Light je výborná bota na běhání objemů.
Základní parametry
- Určení: Tréninková bota, silnice
- Klíčové technologie: mezipodešev MFOAM
- Drop: 8 mm
- Váha: 296 g (velikost 46), 252 g (velikost 42)
- Došlap: neutrální
Pozitiva
- Tréninková bota s širokým využitím
- Vysoká výdrž (více jak 1000 km)
- Skvělá přilnavost
- Pohodlná na noze
- Výborný poměr cena/výkon
Negativa
- Model v žlutozelené barvě je výrazně svítivý
2 komentáře