TEST: Ještě lepší, ještě chytřejší a ještě dražší – stojí hodinky Garmin Fénix 8 za to?

Modelová řada Fénix patří k dlouhodobě etablovaným vlajkovým lodím mezi chytrými sportovními hodinkami. A Garmin s její osmou generací opět ukazuje, proč je králem mezi výrobci celého segmentu. Nový model Garmin Fénix 8 AMOLED přináší vše, co můžete od špičkových outdoorových hodinek očekávat, a v mnoha oblastech utíká konkurenci o celý parník. Kombinace robustní konstrukce, pokročilých funkcí, všestrannosti a elegantního designu dělá z Fénixu 8 ideálního společníka pro sportovce, dobrodruhy a milovníky kvalitního hodinářského řemesla i designu. Přesto, že už nejde o úplnou novinku, rádi jsme se mu podívali na zoubek.

Design a konstrukce: Elegantní odolnost

Fénix 8 AMOLED staví na osvědčeném designu řady Fénix, který je robustní, ale zároveň elegantní. Designový jazyk této řady zůstává dobře rozpoznatelný a mezi jednotlivými generacemi nečekejte žádné revoluční změny. Hodinky jsou masivní a na první pohled je zřejmé jejich outdoorové zaměření, které z nich dělá populární volbu trailových běžců, hikerů a dobrodruhů, kteří oceňují jejich odolnost a dlouhou výdrž baterie.

Hodinky Garmin Fénix 8 jsou ideálním doplňkem pro akční superhrdiny. Foto: Marek Odstrčilík/Rungo

Vybírat můžete ze tří velikostí (43 mm, 47 mm, 51 mm) a celé řady kombinací materiálů těla a řemínku. Já jsem na test dostal velmi atraktivní kombinaci titan/sapphire s oranžovo-šedým silikonovým řemínkem a velikostí těla 47 mm. Vzhled hodinek je neskutečně akční a s trochou nadsázky se dá říct, že i z kancelářské krysy udělají pilota vrtulníku.

Titanové tělo s DLC (Diamond-Like Carbon) povrchovou úpravou zajišťuje nízkou hmotnost a maximální odolnost. Hodinky působí velmi luxusně a vzhledově atraktivním doplňkem je i oranžová, metalická krytka senzorů na pravé straně těla. Fénix 8 nezapomínají na praktičnost a přinášejí i nové možnosti pro dobrodruhy, kteří se neváhají ponořit do pořádné hloubky – nově přidané funkce potápěčského počítače a jejich voděodolnost až do 10 ATM umožní ponory až do 40 metrů. Tuhle možnost jsem sice netestoval, ale věřím, že ji spousta uživatelů ocení.

Robustní konstrukce a relativně vysoká hmotnost s sebou přináší i možné komplikace. Tělo hodinek je dost vysoké (13,8 mm), a tak můžete mít nejen problém schovat je pod manžety košile, ale také tendenci občas s nimi zavadit o zárubně dveří nebo hranu stolu. Hmotnost titanového modelu je 73 g (pro velikost 47 mm) a zejména při dlouhých aktivitách s velkým množstvím otřesů je budete na ruce opravdu cítit. Takže příznivci horských kol, gravelu, ale i trailoví běžci s útlejším zápěstím a prominentními zápěstními kostmi (aka „vytrvalecké vychrtliny“) budou muset ladit usazení hodinek a dotažení řemínku.

AMOLED displej: Technologie na vrcholu

Dominantou Fénix 8 je krásný AMOLED displej, který nabízí ostré rozlišení, vysoký kontrast a skvělou čitelnost za jakýchkoliv podmínek – od slunečných dnů po temné noci. Režim Always-On poskytuje přehled o všech důležitých datech, aniž byste museli displej probouzet. Garmin navíc přidal funkci Red Shift, která displej přepne do červeného režimu, eliminuje modré světlo a šetří vaše oči při použití v noci.

Displeji není co vytknout. Foto: Marek Odstrčilík/Rungo

Displej samozřejmě nabízí dotykové ovládání, které funguje velmi dobře, s vysokou citlivostí, a zároveň bez zbytečných nechtěných aktivací. Celé uživatelské prostředí se dočkalo vylepšení a působí moderním dojmem (pamětníci staršího prostředí si tak budou chvíli zvykat). Kombinace precizního displeje a obrovského množství funkcí a metrik posouvají uživatelský zážitek velmi blízko moderním dotykovým telefonům. Při přechodu mezi některými obrazovkami jsem občas zaznamenal drobné zpomalení, ale šlo o výjimky. Celkově je ovládání Garmin Fénix 8 plynulé a bez problémů.

Přesnost na maximum

Garmin Fénix 8 má stejnou senzorovou sadu pro měření tepu a GPS jako předchozí generace. Optické měření tepu senzorem Elevate nabízí velmi vysokou přesnost. Garmin slibuje, že nový algoritmus lépe zvládá otřesy a netradiční polohy zápěstí, což oceníte při jízdě na kole, veslování nebo posilování. Hodinky podporují také pokročilé měření variability srdečního tepu (HRV), které přináší detailnější pohled na regeneraci a připravenost těla na další zátěž. Kromě toho měří hodinky i okysličení krve (SpO2), dechovou frekvenci a úroveň stresu.

Moje osobní zkušenost s optickým měřením je velmi dobrá, ale stejně se během běžeckých a cyklistických aktivit stále spoléhám na přesnější, a hlavně spolehlivější měření hrudním pásem. Optické měření samozřejmě využívám v průběhu celého dne a pro noční měření tepu a HRV. Při testování jsem zaznamenal odchylky mezi optickým měřením a hrudním pásem při aktivitách v chladných dnech, kdy se vlivem sníženého průtoku krve přesnost a spolehlivost integrovaného senzoru snížila. Může jít o vysoce individuální záležitost a někteří uživatelé nebudou mít s optickým měřením sebemenší problém, jiným lépe poslouží hrudní pás.

Po posledním updatu je k dispozici i měření EKG. Tato funkce už byla dostupná v některých jiných oblastech světa a nově ji Garmin zpřístupnil také pro EU, tedy i Česko. Pro první měření budete muset mít po ruce telefon s aktivní aplikací Garmin Connect, která vás celým procesem a s ním spojeným nastavením zabezpečení dat provede. Samotné měření pak trvá 30 sekund, během nichž je potřeba být v klidu, ideálně v sedě. Měření by mělo být schopné detekovat některé anomálie srdečního rytmu, ale rozhodně nejde o plnohodnotnou náhradu lékařské diagnostiky.

GPS senzor je jedním největších trumfů Garminu. Foto: Marek Odstrčilík/Rungo

Přesnost měření GPS senzoru patří k absolutní špičce a stejně jako u předchozí generace využívá multi-band, dual-frequency čip, který si dokáže lehce poradit i s obtížnými situacemi, jako je pohyb ve vysoké zástavbě, hlubokém údolí nebo hustém lese. Záznam trasy i navigace fungují téměř dokonale a během testování jsem neměl ani nejmenší problém. Na druhou stranu ale Fénix 8 v této oblasti nepřináší žádné zásadní vylepšení oproti předchozí generaci, kromě několika málo funkcí zaměřených na korekci problémových GPS tras pomocí interního senzoru, nebo funkci nastavení cílové vzdálenosti, která vám v polovině připomene, že se máte otočit a vrátit domů.

Mezi novější metriky patří Skóre vytrvalosti a Skóre do kopce, které ocení zejména trailoví běžci a horolezci. Kombinují hodnoty VO2max, vytrvalost a sílu do kopce, aby vám poskytly komplexní přehled o vaší výkonnosti v náročném terénu. Obě funkce už jsme měli možnost vyzkoušet u předchozích modelů – hodí se spíš pro porovnání s kamarády nebo chlubení na sociálních sítích než pro reálné využití v tréninku.

Já osobně nejvíce využívám metriky, které sledují připravenost k tréninku, tréninkovou zátěž a úroveň regenerace. Dlouhodobě mi dobře fungují navrhované tréninky, které berou v potaz právě aktuální stav a trénovanost a průběžně sestavují tréninkové plány tak, aby nedocházelo k přetěžování a zároveň aby se posouvala vaše fyzická kondice. Podobně jako další modely Garmin, přináší i Fénix 8 ranní hlášení, které je velmi návykové a pro mě osobně je to první obrazovka, kterou po ránu kontroluji, a to dokonce dřív, než se podívám na nová upozornění na telefonu.

Hlasové vychytávky

Garmin Fénix 8 přidal do arzenálu chytrých funkcí hned několik vychytávek spojených s ovládáním hlasem a možností telefonovat přímo z hodinek. Na první dobrou to zní lákavě – možnost volat, mluvit s asistentem nebo si pustit hudbu přímo ze zápěstí. Ale funguje to v praxi?

Hodinky můžete ovládat hlasem. Česky to ale zatím nejde. Foto: Marek Odstrčilík/Rungo

Hlasový asistent Garmin

Žhavou novinkou je hlasový asistent Garmin, který vám dovolí ovládat hodinky hlasem, a to i bez připojení k telefonu a internetu. Stačí dlouhý stisk horního tlačítka a můžete zadat povely, které aktivují některé funkce nebo přepnou na konkrétní zobrazení. Reakce jsou rychlé, ale má to háček – hodinky musíte mít přepnuté do některého z podporovaných jazyků a v tomto jazyce trefit správnou frázi. Čeština zatím podporovaná není, a tak nejspíš budete muset procvičit anglická slovíčka.

Aktivace asistenta tlačítkem taky není úplně ideální řešení a některé funkce, jako třeba zahájení aktivity, zvládnete rychleji zapnout manuálně než s využitím hlasových povelů.

Hovory a asistenti – fungují, ale potřebujete je?

Díky integrovanému mikrofonu a reproduktoru můžete volat přímo z hodinek. Samozřejmě za předpokladu, že máte připojený telefon, protože hodinky se chovají jen jako audio zařízení a nemají vlastní připojení do mobilní sítě. Kvalita hovoru je v pohodě na krátký pokec, ale pokud chcete řešit dlouhý hovor, připravte se na kompromisy. Zvuk není zrovna hlasitý a ve větru nebo ruchu ulice se budete přetahovat s okolím. Otázka etikety při hlasitém odbavení hovoru ze zápěstí třeba v hromadné dopravě už je na rozhodnutí každého uživatele.

Asistenti typu Siri nebo Google také fungují skrze připojený telefon. Můžete tak využít jejich běžné funkce a dávat jim povely přímo přes hodinky. Jenže v případě, že od nich dostanete odpověď, uslyšíte ji na telefonu. Na některé situace, jako je třeba odeslání zprávy přes Google asistenta, to může stačit, jindy si budete říkat, proč rovnou nepoužít mobil… Navíc pokud budete používat Fénix 8 v kombinaci s telefonem od Apple, budete některé funkce, jako třeba odpověď na zprávu přímo z hodinek, hledat marně.

Hlasové poznámky a hudba

Pokud vás při běhu nebo na výletě přepadne geniální myšlenka, můžete ji rovnou nadiktovat do hodinek jako hlasovou poznámku. Hlasové poznámky fungují offline, ukládají se rovnou do paměti hodinek a lze je uložit i s GPS polohou. Jen je škoda, že se nahrané poznámky zatím nedají přenést do telefonu, což by jejich využitelnost zvedlo o úroveň výš. Naštěstí ale Garmin slíbil, že tato funkce dorazí v budoucím updatu. Fénix 8 také podporuje hudbu z platforem jako Spotify a nově si ji můžete pustit přímo přes reproduktor hodinek. Není to koncertní zážitek, ale na nenáročné použití někde o samotě to docela stačí, zvlášť když si zapomenete vzít sluchátka.

Navigace a mapy jsou naprostá špička

Navigační schopnosti Fénixu 8 jsou tradičně špičkové, ale žádnou zásadní novinku tady nehledejte. Hodinky mají předem nahrané mapy a můžete využívat i detailní Topo mapy. V mapách je k dispozici je také zobrazení počasí, včetně srážek, oblačnosti a větru, což pomůže lépe plánovat trasy. Funkce SatIQ automaticky optimalizuje režim GPS podle síly signálu, aby zajistila maximální přesnost s minimální spotřebou energie. A funguje to skvěle. Nikdy jsem nemusel dlouho čekat na GPS signál při zahájení aktivity a během testů jsem nenarazil na žádné problémy s nepřesným záznamem trasy.

Mapy jsou jako vždy špičkové, ale nepřekvapí žádnou inovací. Foto: Marek Odstrčilík/Rungo

Výdrž baterie 

Výdrž baterie je u Fénix 8 opět vynikající. Garmin uvádí až 30 dní v režimu chytrých hodinek a až 110 hodin při aktivitách s GPS. Samozřejmě, že hlavně kvůli AMOLED technologii displeje je výdrž baterie nižší, než třeba u modelu Enduro 3, který je vyloženě zaměřený na super dlouhé výkony.

Já jsem při testování nastavil stále zapnutý displej a denně jsem měl během aktivity spuštěnou GPS na 1–2 hodiny. Také jsem poměrně často využíval mapovou obrazovku, která má vyšší spotřebu baterie než běžná datová pole. Baterku jsem dobíjel po více než dvou týdnech, a to ne proto, že by to bylo nutné, ale zkrátka proto, že jsem chtěl vyzkoušet rychlost dobíjení. Ta je velmi dobrá a během necelé hodinky byla baterie zase plně nabitá.

Shrnutí: Sportovní hodinky bez kompromisů

Garmin Fénix 8 AMOLED je mistrovský kousek, který osloví i ty nejnáročnější uživatele. Je to investice, která se vyplatí – ať už jste profesionální sportovec, outdoorový nadšenec, nebo hledáte luxusní a spolehlivý chytrý doplněk pro každodenní použití. Se špičkovými technologiemi, dlouhou výdrží baterie a elegantním designem jsou Fénix 8 aktuálním vrcholem nabídky chytrých sportovních hodinek a u konkurenčních značek budete jen stěží hledat stejně nabitý model.

Nejsilnější konkurencí tak paradoxně budou některé další modely Garmin, které mohou být lehčí, s delší výdrží baterie, nebo nižší cenou, ale vždy to bude na úkor některých vlastností, které jsou unikátní právě pro Garmin Fénix 8.

Osmá generace Fénixů je (jako) stvořená pro výkon i pro parádu. Foto: Marek Odstrčilík/Rungo

Garmin Fénix 8 (47mm, titan, AMOLED) v bodech

  • 1,4″ AMOLED displej krytým safírovým sklíčkem
  • titanová luneta s DLC úpravou
  • Hmotnost: 73g (titan)
  • Rozlišení displeje: 454×454px
  • Velikost displeje: 35,6 mm (1,4“)
  • Výdrž baterie: Chytré hodinky: až 16 dní | Úsporný režim hodinek: až 23 dní | Všechny satelitní systémy: až 38 hodin | Všechny satelitní systémy + více pásem: Až 35 hodin
  • Doporučená cena: 27 490,-

Čím vás dostanou?

  • Špičkové materiály, vysoká odolnost, povedený design
  • Velmi jemný AMOLED displej s vynikající čitelností
  • Nový hlasový asistent a možnost hovorů z hodinek
  • Velmi přesné měření GPS a HR
  • Široké spektrum metrik a měření zdravotního stavu a kondice
  • Možnost EKG měření

Kde to trochu pokulhává?

  • Na užším zápěstí mohou poskakovat
  • Vyšší cena
  • Pro některé uživatelé až příliš funkcí

Podobné příspěvky

Soutěž s Redmi: Zamiluj se do sportu s novými chytrými hodinkami!

Běhání v mrazu? Netřeba se bát! 5 tipů, jak přežít

Zažij život profesionálního atleta s PUMA Project3