Pomineme-li trend barefoot, většina výrobců běžecké obuvi se řídí stejným heslem – čím větší tlumení, tím lepší. Ale všechno má svoje hranice. Podle nového výzkumu nejsou extrémně odpružené tenisky zas tak dobrý nápad. Jaké je jejich úskalí?
Boty s vysokou, velmi dobře tlumenou podešví bývají opravdu pohodlné. Jako když vklouznete do papučí. Nový výzkum, publikovaný v časopise Frontiers in Sport and Active Living, však varuje před jejich stinnými stránkami. V příliš „vypolstrované“ obuvi totiž mnohem hůře procítíme techniku došlapu. Tím pádem ji nemůžeme adekvátně korigovat, což zvyšuje riziko zranění.
Jak studie probíhala?
Do studie se zapojilo celkem 710 běžců. Výzkumníky zajímala značka a konkrétní model boty, v níž běžci trénovali, stejně jako její váha, výška podpatku a drop neboli sklon podrážky směrem od paty ke špičce.
Účastníci dále reportovali, jak vnímají svůj došlap (přes patu / přes přední až střední část / nevím), a svá sportovní zranění v uplynulých šesti měsících.
Každý z nich následně podstoupil 3D analýzu pohybu, která odhalila, jak na tom s došlapem skutečně jsou. Výzkumníci pak běžce rozřadili do skupin na základě typu běžecké boty, historie zranění a schopnosti svou techniku došlapu správně detekovat.
Vysoké a těžké boty nás od chodidel „odpojují“
Nejhůře se nacítit na to, jak došlapují, zvládli běžci s vysokou podrážkou po celé délce boty (tedy od paty až ke špičce). Vysokou podrážkou je přitom myšleno cokoliv nad 6 milimetrů. Podobný efekt prokázaly i těžší běžecké boty vážící více než 255 gramů pro muže a 250 gramů pro ženy.
Pokud jde o zranění, nejméně jich měli běžci, kteří o sobě tvrdili, že našlapují spíše na přední část chodidla, a při analýze se to potvrdilo. Naopak nejvíce zranění utrpěli v uplynulém půlroce účastníci, kteří uvedli, že neví, jaký došlap mají.
Co z toho vyplývá? „Z proprioceptivního hlediska je to skoro jako dát si na ruce velké rukavice a snažit se psát na klávesnici – necítíte to,“ říká autorka studie Heather K. Vincent, Ph.D. Nemáme-li ponětí, jak došlapujeme, nedokážeme odhalit potenciální chyby, které nám mohou – dříve či později – způsobit opravdu nepříjemná zranění. Při došlapu na paty to bývají například stresové zlomeniny holenní kosti. Při dopadu na špičku naopak může být více namáhána achilovka či lýtka.
Znalost vlastních pohybových vzorců nám tedy umožňuje zaměřit se na vhodnou prevenci – třeba korekci došlapu nebo protahování a posilování těch správných svalů. A vysoce tlumené boty nám zjevně signál mezi hlavou a chodidlem poněkud ruší.
Co si z toho vzít?
Studie rozhodně nesvaluje veškerou vinu za naše běžecká zranění na tlumenou obuv. Spíše zdůrazňuje důležitost zlepšení povědomí o našem vlastním těle.
Zároveň ani neříká, že by byl některý typ došlapu univerzálně správný. Odborníci naopak před jeho rychlou změnou varují – náhlé zatížení oblasti, která na to není zvyklá, opět může vést ke zranění. Snažit se vnímat kontakt nohy s povrchem je ale každopádně dobrý začátek.
Takže mám tlumené boty zahodit?
Pokud vám vaše oblíbené „papuče“ vyhovují, nemusíte se s nimi (hned) loučit. Zkuste raději tohle:
- Věnujte péči chodidlům a pravidelně je procvičujte.
- Do tréninkového plánu zařaďte balanční cvičení a cviky na posílení kotníků.
- Kromě vysokých běžeckých bot mějte i méně tlumené a pravidelně je střídejte.
- Mimo trénink zkuste barefoot boty a využijte každé příležitosti, kdy se můžete projít bosky (ideálně po přírodním povrchu).
Zdroj: https://www.runnersworld.com/health-injuries/a63411150/running-shoes-foot-strike-and-injury-study
- Bez disciplíny je motivace k ničemu. Jak nejen začít, ale i vytrvat?
- TEST: Leki Ultratrail FX.One – ultralehké hole pro náročné běžce i outdoorové nadšence
- Čím vyšší podrážka, tím lepší? Vysoce tlumené boty zvyšují riziko běžeckých zranění, odhalila nová studie
- „Ty za to ještě platíš?“ Proč utrácíme za běžecké a extrémní závody a potřebujeme to víc než kdy jindy?
- Deník robotické cyklistky: Leden ve znamení hledání ztracené motivace