Zavřít
Že i s nízkosacharidovým stravováním nemusíte strádat, vás přesvědčíme úžasným receptem. Foto: Lucie Schimmelová

26. 4. 2020 5:00

Co jíst, když chcete omezit sacharidy? Tipy a recept k tomu

Nízkosacharidové stravování neznamená striktní vyřazení sacharidů z jídelníčku, jen jejich omezení. Pokud na tento způsob stravování chceme „najet“, budeme si muset odepřít klasické mlsání. Na druhou stranu ale objevíme recepty a suroviny, které bychom jinak možná ani nevyzkoušeli a na kterých si lze také pochutnat, jak také dokazuje recept na konci.

V rámci low-carb diety můžeme přijímat jak živočišné, tak kvalitní rostlinné tuky. Jejich zdroje obsahují navíc spoustu dalších důležitých látek, jako jsou bílkoviny, aminokyseliny a vitaminy a minerály. Zapomenout bychom neměli na zeleninu, i když i zde platí, že jde vždy o low-carb surovinu. S obilovinami a luštěninami pak počítá jen část diet, takže záleží na tom, jaký přístup si zvolíte, do jaké míry hodláte nízkosacharidové stravování aplikovat a co navíc si „povolíte“ třeba v závislosti na konkrétním typu sportovního tréninku.

Vhodné zdroje tuku pro low-carb dietu

Mezi základní zdroje patří maso – hovězí, vepřové, kuřecí i krůtí a další. Součástí filozofie velké části low-carb diet je konzumace „skutečných“ potravin. U masa to znamená to kvalitu z farmy nebo domácího chovu, ale třeba i „flákotu“ z kvalitní restaurace. Maso je zároveň vhodným zdrojem bílkovin. Zařazovat bychom měli také kvalitní živočišné tuky – v podobě tučných sýrů, kysaných mléčných výrobků a vajec. I ty jsou dobrým zdrojem bílkovin. Další podstatnou složkou jídelníčku by měly být ryby. „Doporučila bych především lososa, tuňáka, sledě nebo tresku,“ vyjmenovává expertka na zdravý životní styl Kristýna Báčová. Z živočišných tuků doporučuje máslo, přepuštěné máslo a nevyhýbala by se ani sádlu.

Z rostlinných tuků doporučuje Kristýna Báčová avokádo, které je poměrně komplexní potravinou a obsahuje i spoustu minerálů a vitaminy B, E a C. Vhodné jsou také kvalitní za studena lisované rostlinné oleje, především olivový, lněný, avokádový a také kokosový tuk. Pokud máte chuť si trošku zamlsat, jsou výborným přírodním zdrojem tuku oříšky. „Doporučila bych třeba mandle, vlašské ořechy nebo para ořechy,“ dodává odbornice a doporučuje také semínka jako slunečnici, chia nebo len. Mají výraznou chuť, kterou lze využít třeba k ochucení salátů nebo pomazánek a chia je zase univerzální ingrediencí, která navíc umí zahustit pokrmy a vytvořit třeba skvělý puding.

Co si dovolit z ovoce a zeleniny? A mohu luštěniny?

„Co se týče zeleniny, je pro low-carb stravování vhodná ta, která neobsahuje škrob, který také patří mezi sacharidy,“ vysvětluje Kristýna Báčová. Doporučuje především špenát a dále třeba květák, brokolici, cuketu, celer, zelí, okurku, kapustu, kedlubnu, chřest a také houby.

Co se týče ovoce, je to složitější, protože některé jeho druhy jsou velmi bohaté na sacharidy a při vysoké konzumaci mohou mít podobné dopady, jako když si dáme dort – jen ve zdravější formě. Kristýna Báčová doporučuje pro low-carb dietu bobule – třeba borůvky nebo ostružiny – a „povoluje“ také menší porce melounu, broskví, jahod nebo jablek.

„Co se týče zařazení dalších typů potravin, včetně třeba luštěnin a obilovin, je určující konkrétní typ diety, který jsme si zvolili,“ vysvětluje odbornice na výživu. Některé z diet povolují dát si občas i malou porci vysokosacharidových ingrediencí, jako je třeba quinoa, sladké a klasické brambory, fazole, luštěniny, hnědá rýže nebo oves.

Tento způsob stravy považuje Kristýna Báčová za jednu z možností, jak se začít lépe stravovat – zdůrazňuje ale, že to zároveň neznamená, že by low-carb jídelníček byl pro všechny ideální. I když se ale nestane vaším „denním chlebem“, může vám pomoci více přemýšlet nad tím, co jíte, jaké živiny to které jídlo obsahuje a v neposlední řadě vyzkoušet nové recepty.

Nepečený borůvkový minidortík

Jeden takový pro vás představila tvůrkyně Nízkosacharidové sladké kuchařky, Lucie Schimmelová. Na šest kusů budete potřebovat:

 class=
Foto: Lucie Schimmelová
Spodní korpus:
Náplň:
Čokoládová ganache:
Postup:

Ingrediencí se nezalekněte. Nakupte ve zdravé výživě vše potřebné, budou se vám ještě hodit. Připravujeme pro vás totiž článek s příkladnými recepty celodenního low-carb stravování.