Úvod Inspirace Knihy o běhání: trénink na maraton i strhující příběhy. Kterou si přečtete?

Knihy o běhání: trénink na maraton i strhující příběhy. Kterou si přečtete?

od Karel Holub

Jason Koop – Základy ultramaratonského tréninku

O tom, jak začít běhat, jsou desítky a stovky knih. O tom, jak trénovat na první závody, jich je taky dost. O tom, jak trénovat efektivně, už jich je méně. O tom, jak efektivně trénovat na maraton, ještě míň. A o tom, jak efektivně trénovat na běhy za hranicí maratonu, je knížek zatraceně málo. Proto jsem rád, že i u nás je dostupná knížka Základy ultramaratonského tréninku od Jasona Koopa.

 Jason Koop je americký trenér, který se specializuje na ultra a který za svou trenérskou kariéru vedl opravdu velké množství velmi kvalitních běžců jako jsou třeba Tim Olson, Dylan Bowman nebo Kaci Lickteig. Sám se také účastnil některých ikonických ultra závodů a tak jsou jeho metody vyzkoušené jak na vlastní kůži, tak na dostatečně širokém spektru svěřenců.

Když jsem začal běhat ultra, vystačil jsem si s běžným maratonským tréninkem. Myslel jsem si, že stačí naběhat dostatek kilometrů a občas to proložit tempovým během nebo intervaly. Brzy jsem ale narazil na limity takového přístupu k tréninku. Čas na trénink je omezený a já ho chtěl využít naplno. A v tom mi právě Základy ultramaratonského tréninku hodně pomohly. 

Koop se snaží podepřít svoje tréninkové metody o vědecké výzkumy a studie a dosahovat tak maximálních výsledků v dostupném čase. Běžný hobík nemá tolik možností, prostředků a času, aby mohl trénovat jako profík a o to důležitější pak je správně si stanovit tréninkové priority, strukturu a zaměření tréninků a jejich složení v průběhu roku. Kniha vám dostatečně jasně vysvětlí principy budování vytrvalosti i rychlosti a pomůže vám sestavit si tréninkový plán podle vašich cílů a možností.

Kniha samozřejmě není jen o tréninku. Najdete tady cenné rady a zkušenosti z oblasti výživy a hydratace při závodech. Pomůže vám s plánováním závodního tempa a logistiky. Dočtete se i o vybavení na dlouhé závody a nechybí tipy a triky, které přichází s lety zkušeností a odběhanými kilometry. Koop nezapomíná ani na regeneraci a doplňkové sporty nebo cvičení.

Já Základy ultramaratonského tréninku beru jako záchytný bod, ke kterému se vždycky vracím, když plánuju sezónu nebo přípravu na konkrétní závod.

1

Okomentovat

Vyplněním tohoto formuláře souhlasíte s uložením a používáním Vašich dat na našem webu

Související příspěvky

Naše stránka používá soubory cookies k zajištění kvalitního obsahu. Pokud budete pokračovat s využíváním stránky, tak automaticky souhlasíte. OK